Prvi na vrhu zidu nad Huyjem v osrčju Belgije. Tadej Pogačar je kot prvi Slovenec osvojil Valonsko puščico, s čimer nadaljuje sanjsko pomlad, v kateri je že osvojil dirko Pariz–Nica, spomenik Po Flandriji in dirko Amstel Gold. Foto: AP

UAE Emirates je tako rekoč vseh 194 km nadzoroval razvoj dirke in svojemu kapetanu pripravil idealno izhodišče za zaključek. Tadej Pogačar je prišel pod vznožje zaključnega klanca med prvimi in nato čakal in čakal na pravi trenutek za ciljni sprint navkreber.

Gorenjski volk se je na pedale postavil šele v zadnjih 150 metrih in se suvereno odpeljal proti novi prestižni zmagi, že 12. v sezoni in hkrati 12. na enodnevnih dirkah v karieri.

Zlepa se ne naveliča zmag

"Nikoli se ne naveličaš, da kot prvi prečkaš ciljno črto. Hvaležen sem za te trenutke, navdušen sem nad formo, v kateri sem, in uživam v tem," se je v osrčju Valonije smejalo Pogačarju, ki letos še naprej osvaja dirke, na katerih predtem še nikoli ni slavil.

53., 9., ni startal, 12. in zdaj zmaga. Pogačarjev izkupiček na Valonski puščici, na kateri je nastopil v vseh petih sezonah, odkar je član elitne svetovne serije. Foto: AP

S Pogačarjevo zmago je padel še en mejnik za slovensko kolesarstvo – osvojena je Valonska puščica. Doslej je bil najboljši slovenski izid 2. mesto Primoža Rogliča iz leta 2021. Na startni listi La Flèche Wallonne je bil sicer mladi Gorenjec že petič, doslej pa je bil njegov najboljši izid 9. mesto prav izpred dveh let.

"Vse sem pustil na klancu. Bilo je super težko. Spektakularen cilj. Navdušen sem, kakšno ekipo imam, kar mi daje še dodatno motivacijo. Nekajkrat sem si med dirko dejal: Vau, kakšne fante imam. Uspeti mi mora, drugače delajo zaman," je hvalil svoje pomočnike Pogačar, ki sta mu v zaključku pot utirala Diego Ulissi in Marc Hirschi. Napada od daleč tokrat ni bilo, zato pa je nestrpnost naraščala, tudi Pogačar se je za las ognil nesreči: "Ni veliko manjkalo, da bi padel."

Pogačar v zadnjih metrih Valonske puščice ni želel razočarati ekipe

Danec drugi, Bask tretji

Ob prednosti nekaj dolžin koles je Pogi začel slaviti 58. zmago kariere še pred ciljno črto. Drugo mesto je zasedel Danec Mattias Skjelmose (Trek Segafredo), do tretjega mesta se je prebil Bask Mikel Landa (Bahrain Victorious). Drugi Slovenec na dirki Matej Mohorič je bil na koncu 23., potem ko je bil v zadnjih kilometrih tudi v ospredju.

Ekipa UAE Emirates je ves dan nadzirala beg dneva z vožnjo na čelu glavnine, za kar je bila na koncu nagrajena z novo Pogačarjevo zmago, že 58. v karieri in 12. v letošnji sezoni. Foto: AP

V nedeljo dvoboj z Evenepoelom

Trojček ardenskih dirk se je začel v nedeljo, ko je Tadej Pogačar dobil Amstel Gold Race, končal pa se bo to nedeljo, ko bo na sporedu še spomenik Liege−Bastogne−Liege. Ardensko staro damo je slovenski šampion že osvojil leta 2021, v nedeljo pa ga čaka soočenje z branilcem naslova in svetovnim prvakom Remcom Evenepoelom.

Kot sedmi v klubu legend Ardenov

Z osvojitvijo Valonske puščice je Pogačar postal šele sedmi kolesar z ardenskim hat-trickom. Ne seznamu tekmovalcev, ki jim je to uspelo, so: Eddy Merckx, Bernard Hinault, Michele Bartoli, Danilo Di Luca, Davide Rebellin in Philippe Gilbert. Zadnja dva sta edina, ki jima je to uspelo celo v istem letu. Bo Pogačar kot tretji kolesar dopolnil ardenski hat-trick v isti sezoni?

Peklenski klanec osvojen, po novi zmagi Pogačarja čaka še Liege

Kot običajno odločil zid nad Huyjem

87. izvedba Valonske puščice se je začela v kraju Herve in je bila dolga le 194,3 km in imela dobrih 3000 metrov višinske razlike. Cilj je že vse od leta 1984 na zidu Mur de Huy, ki so ga morali premagati kar trikrat. Zid nad Huyjem je izrazito strm (1300 m, povprečni naklon skoraj 10 odstotkov, maksimalni naklon 19 odstotkov, v zavojih tudi do 26 odstotkov), kar Pogačarju do zdaj ni pretirano ustrezalo.

Kapetan UAE Emiratesa je potrdil izjemno formo in upravičil vlogo nespornega prvega favorita, čeprav je bila konkurenca tokrat na Valonski puščici kar močno okrnjena, kar smo pisali tudi v napovedi. Dogajanje smo spremljali v posebni aplikaciji MMCživo.

87. Valonska puščica (M)

Herve−Mur de Huy, 194,3 km

Ardenski trojček tudi za Demi Vollering

Žensko dirko je dobila prva favoritinja Demi Vollering (SD Worx), ki je kot Pogačar v nedeljo osvojila že Amstel in bo tudi prva favoritinja na zadnji ardenski klasiki, saj je navsezadnje branilka lanske zmage v Liegeu. Najboljša Slovenka Urška Žigart je osvojila 43. mesto, potem ko je izgubila stik z glavnino 13 km pred ciljem. Špela Kern je bila 90., potem ko se je 10 km pred ciljem v razredčeni glavnini zapletla v padec.