Nairo Quintana, ki je dobil Giro pred tremi leti, je tudi letos v sijajni formi. Foto: EPA
Nairo Quintana
Quintana je pred prvim kronometrom že oblekel rožnato majico. Foto: EPA
Thibaut Pinot in Tom Dumoulin
Thibaut Pinot in Tom Dumoulin sta prišla v cilj pol minute za Quintano. Nizozemec je presenetil z odlično vožnjo v klanec, v torek pa ima priložnost, da na kronometru obleče rožnato majico. Foto: EPA
Vincenzo Nibali
Vincenzo Nibali je na začetku vzpona na Blockhaus pokril vse napade Quintane, v zadnjih štirih kilometrih pa je popustil in izgubil minuto. Foto: EPA
Quintana oblekel rožnato majico

premagati do konca Gira.

Na 149 km dolgi preizkušnji od Montero de Bisacci do 1665 metrov visokega Blockhausa je imel pred drugouvrščenim Francozom Thibautem Pinotem 24 sekund prednosti, toliko je zaostal tudi tretjeuvrščeni Nizozemec Tom Dumoulin. Četrto mesto je zasedel Bauke Mollema, lanski zmagovalec Vincenzo Nibali je zaostal kar minuto.
Quintana je imel veliko pomoč ekipe Movistar, Winner Anacona je narekoval silovit ritem in kolesarji so eden za drugim odpadali. Nibali je na začetku vzpona poskušal pokriti vsak napad, v značilnem slogu, ko se ni dvigal s sedeža, mu je uspelo držati priključek. 4,7 km pred ciljem je Kolumbijec na najbolj strmem odseku silovito pospešil in se otresel Nibalija in Pinota.
"Vedeli smo, da se bo etapa odločala na vzponu. Ves čas smo pazili, da ne bi prišlo do kakšnega pobega, ko pa se je ponudila priložnost, sem dal vse od sebe in imel dovolj moči za zmago," je pojasnil Quintana, ki ima v skupnem seštevku 28 sekund naskoka pred Pinotom, tretji je Dumoulin s pol minute zaostanka.

Polom za ekipo Sky
14 km pred ciljem se je motorist nepričakovano zaustavil ob cesti. Wilco Kelderman je izgubil nadzor nad kolesom. Mikel Landa, Geraint Thomas in Adam Yates so se znašli na tleh. Nabrali so si ogromen zaostanek in za ekipo Sky so se sanje o visoki uvrstitvi končale. Thomas je izgubil več kot pet minut, Landa pa kar 37 minut. Kapetan ekipa Orica je na 23. mestu zaostal štiri minute in 39 sekund.
"To se ne bi smelo zgoditi. Ne vem, kaj naj rečem, razen da je to smešno. Kolesar pred mano je izgubil nadzor nad kolesom, sledil je padec skoraj celotne naše ekipe. Počutil sem se dobro, potem pa takšna smola. Težko je reči, kakšne so moje možnosti v nadaljevanju dirke, pred nami je dan počitka, potem pa bomo videli, kako naprej," je svoj padec komentiral nesrečni Thomas.
Polanc na cilj pred številnimi favoriti - ostaja v modrem
Znova se je izkazal Jan Polanc, ki je končal na 14. mestu, zaostal je tri minute in pol za Quintano. Na cilj je prišel dve sekundi pred Bobom Jungelsom. Luksemburžan je pričakovano izgubil rožnato majico, ki jo je nosil vse od vzpona na Etno, ko je največjo zmago v karieri dosegel prav Polanc, ki pa ostaja v modri majici. V točkovanju za najboljšega hribolazca ima 44 točk, Quintana pa na drugem mestu 35.
V skupni razvrstitvi je mladi Kranjčan pridobil pet mest in je zdaj 14. (1:18). Druga peterica Slovencev je za najboljšimi zaostala za več kot dvajset minut.

V torek velika priložnost za Dumoulina
V ponedeljek bo na Giru prost dan, v torek pa bo na sporedu vožnja na čas od Foligna do Montefalca v dolžini 39,8 km. To je velika priložnost za Dumoulina, ki je pravi specialist za kronometer. Nizozemec bo zelo verjetno oblekel rožnato majico.