Julien Alaphilippe je novi vodilni na Dirki po Britaniji, ki se bo končala v nedeljo. Foto: Reuters
Oscar Rodriguez
Oscar Rodriguez je dobil 13. etapo Vuelte. Le od kod se je vzel, se je spraševal tudi drugouvrščeni Rafal Majka: ""Presenečen sem. Ko naju je s Teunsom na koncu ujel, sem še vedno imel moč v nogah, toda ta fant je letel mimo. To je kolesarstvo." Foto: EPA

Gorsko etapo, dolgo 168 kilometrov, je odločil ciljni vzpon na prelaz Whinlatter (3,2 km; povprečni naklon sedem odstotkov), na katerega so se kolesarji povzpeli že sredi etape. Za zmago so se borili Wout Poels, Julien Alaphilippe in Hugh Carthy. Poels je bil v finišu daleč najmočnejši in je slavil svojo četrto zmago na Dirki po Britaniji, dve sekundi je zaostal Alaphilippe, tretji pa je bil z 12 sekundami zaostanka Hugh John Carthy.

Na koncu zmanjkalo moči
Primož Roglič, ki je v četrtek s svojo ekipo LottoNL-Jumbo zmagal na ekipnem kronometru in prevzel skupno vodstvo, je zaostal 32 sekund. Preveč moči mu je pobral lov za Alaphilippom in njegovim moštvenim kolegom Bobom Jungelsom v prvem delu zaključnega klanca. Uspelo mu je sicer priključiti, a 1,4 km pred ciljem ni mogel več držati ritma Carthyja in Alaphilippa, iz ozadja pa se je ravno takrat priključil Poels.

Forma trenutno ni najboljša
Roglič je Dirko po Britaniji izbral kot pripravljalno dirko na svetovno prvenstvo. Po zelo uspešni včerajšnji moštveni vožnji na čas se je ponudila priložnost, da dobi že četrto večetapno dirko letos. A Roglič je poudarjal, da to ne bo enostavno, saj še ni v pravi formi, imel je tudi težave z vnetjem in je moral jemati antibiotike. Njegova pričakovanja, da bo Alaphilippe na zahtevni šesti etapi napadal, so se uresničila ...

Alaphilippe 17 sekund pred Poelsom
Francoz iz ekipe Quick-Step Floors je z drugim mestom oblekel zeleno majico vodilnega v skupnem seštevku. "Vsi v ekipi so delali zame, predvsem Bob Jungels, tako da sem bil na koncu v dobrem položaju. Poels je bil sicer bolj svež, ampak lahko sem zelo zadovoljen s prevzemom zelene majice," je povedal Alaphilippe. Drugi v skupnem seštevku je Poels (+0:17), tretji Roglič (+0:32). Dirka po Britaniji se bo končala v nedeljo, obe preostali etapi sta ravninski. Sobotna bo z 215 km najdaljša.

Rodriguez dobil etapo, Harrada obdržal rdečo majico
Na Dirki po Španiji je presenetil Oscar Rodriguez, ki je na gorski 13. etapi s ciljnim vzponom na La Camperono (1600 m nadmorske višine) za 19 sekund premagal prvega zasledovalca Rafala Majko, Dylan Teuns pa je na tretjem mestu zaostal pol minute. "Ne morem verjeti, da sem prvič v karieri zmagal, in to kar na Vuelti," je bil presrečen 23-letni Rodriguez. V skupnem vodstvu je ostal Jesus Herrada, je pa drugouvrščeni Simon Yates zaostanek znižal za minuto in 40 sekund, na 1:42.

Konec tedna prinaša novi dve gorski etapi, nedeljska bo še posebej težka, saj kolesarje čaka ciljni vzpon na Lagos de Covadongo (1110 m), ki je dolg 12,6 km, naklon pa je do 17,5-odstoten.