Za Žakljevo je to že osmo odličje na velikih prvenstvih, članski bron stare celine pa je v Švici zdaj oplemenitila z zlatom. Foto: EPA

Pomagali so tudi navijači ob progi, še posebej vsi tisti, ki so me prišli spodbujat iz Slovenije.

Zahvala Žakljeve navijačem.
Žakljeva najboljša v Evropi v olimpijski disciplini

Za tekmovalko iz Ledin nad Spodnjo Idrijo sta ciljno črto prečkali Italijanka Eva Lechner na drugem in Poljakinja Maja Wloszczowska na tretjem mestu.

"Napadla sem, ker sem hotela razbiti vodilno skupino in mi je hitro uspelo pridobiti lepo prednost 15 sekund. Uspelo mi je zadržati visok ritem, nisem delala napak, tako da sem zadržala vso prednost. Ko je forma prava, je vsaka proga v redu in se na njej dobro počutim. Nisem se veliko ukvarjala s taktiko in se nisem ozirala nazaj. Presrečna sem, da se mi je izšlo," je po uspehu kariere za Radio Slovenija povedala Žakljeva.

"Dirka je bila enako težka, kot so dirke svetovnega pokala. Na progi sprva nisem bila zelo sproščena, saj je zelo drsela. V prvem krogu mi je tik pred skakalnico zdrsnilo. Ker so nam rekli, da peš ne smemo čez skakalnice, sem se vrnila in šla po lažji poti. Začudena sem bila, da so šle vse druge za menoj. V naslednjem krogu smo že skakale, sama sem na progi vse bolj uživala," je nenavaden začetek dirke pokomentirala nova evropska prvakinja v edini olimpijski disciplini gorskega kolesarstva.

Zmagoviti niz Žakljeve
24-letna Slovenka je na letošnjem prvenstvu napadla v sklepnem delu tretjega kroga, torej na sredini dirke, ko si je hitro privozila zadostno prednost za preostanek dirke. S tem je dobila že tretjo zaporedno dirko. Slavila je tudi na zadnjih dveh dirkah svetovnega pokala v Novem Mestu in v Val di Soleju.

Slovenija je na EP-ju osvojila dve medalji. V petek je v krosu na izpadanje srebro osvojil Miha Halzer. Blaža Klemenčič na prvenstvu v Švici zaradi bolezni ni nastopila.

7 let od mladinske do članske prvakinje
Za Žakljevo je to peto odličje na prvenstvih stare celine. V članski konkurenci je bila bronasta v Dohnanyju leta 2011, evropska prvakinja je bila na mladinskem EP-ju v Chies D'Alpagu leta 2006, srebro je osvojila v konkurenci mlajših članic v St. Wendelu leta 2008, bron pa prav tako kot mlajša članica na prvenstvu v Hajfi leta 2010.

V svoji zdaj že bogati karieri gorske kolesarke ima Žakljeva tudi tri odličja s svetovnih prvenstev. V Val di Soleju je leta 2008 postala prvakinja med mlajšimi članicami, dve leti predtem pa je bila v Rotoursu najboljša tudi že med mladinkami, kjer bila leta 2005 v Livignu že bronasta. Ob tem v javnosti velja za njen največji uspeh 10. mesto z lanskega olimpijskega krosa v Londonu.