Baylor Bears so bili daljnega leta 1948 podprvaki NCAA-ja, zdaj pa so v tretjem sodelovanju na zaključnem turnirju četverice prvič postali prvaki ameriške študentske košarke. Ženska ekipa Baylorja je medtem v zadnjih 16 letih že trikrat osvojila Ligo NCAA (2005, 2012 in 2019). Foto: AP

Pred začetkom tako imenovane marčevske norosti nihče ni Baylor Bearsom pripisoval veliko možnosti za končno zmago, a na zaključnem turnirju v Indianapolisu so zasenčili vse ekipe. V polfinalu so Medvedje najprej prepričljivo premagali Houston s 78:59, v velikem finalu pa še Gonzago s 86:70. Predtem Buldogi v celotni sezoni sploh niso doživeli poraza.

Enostranski finale
Baylor je v finalnem obračunu prevladoval od prve do zadnje minute. Ob polčasu si je priigral že 19 točk prednosti. V drugi polovici tekme je malenkostno popustil in Gonzagi, ki je v polfinalu po hudem boju ukanila UCLA s 93:90, dovolil, da se je približala na devet točk. Tedaj so košarkarji teksaške ekipe znova strnili svoje vrste in tekmo pripeljali v mirne vode.

Odločil skok: 34:17
V zmagoviti ekipi sta bila najbolj učinkovita Jared Butler z 22 točkami in sedmimi podajami ter MaCio Teague z 19 točkami. Ob tem kaže omeniti, da je Baylor predvsem prevladoval v igri pod obema obročema, na tekmi je zbral kar 34 skokov, Gonzaga pa polovico manj.

Boj za prvi naslov prvaka
Baylor je prvič v zgodovini osvojil NCAA. Katoliška univerza Gonzaga iz Spokane v zvezni državi Washington je na drugi strani doživela drugi poraz v finalu (prvič 2017) in ostaja brez prestižnega naslova. Na večni lestvici vodi UCLA z enajstimi zmagami, Kentucky je zbral osem, North Carolina šest, Duke in Indiana pa po pet naslovov.