Zoran Dragić je bil z 18 točkami prvi strelec dvoboja najboljših slovenskih ekip. Ob tem je ukradel še tri žoge in izsilil sedem osebnih napak. Foto: www.alesfevzer.com

Zmaji bodo v petek ob 20.30 naskakovali 21. pokalno lovoriko, prvo po letu 2017, Helios pa drugo. Edino je osvojil pred 15 leti. Tretjič zapored sta se v polfinalu tega tekmovanja v polfinalu na Kodeljevem pomerili najuspešnejši slovenski ekipi. Po dramatičnih obračunih v zadnjih dveh letih, ko sta bila dvoboja odločena s trojkama ob zvoku sirene, je tokrat Cedevita Olimpija suvereno upravičila vlogo favorita. Že v uvodni četrtini je povedla z dvomestno razliko in v nadaljevanju prednost zlahka ohranila.

Najboljši strelec tekme je bil z 18 točkami Zoran Dragić. 17 jih je dodal Edo Murić. Oba Ljubljančana sta na začetku svoje kariere igrala za Krko. 13 točk je pristavil Jaka Blažič, 11 pa Zach Auguste, ki je ujel tudi deset odbitih žog. Skok so zmaji dobili s 44:32. Pri Krki, ki je igrala brez pomembnih členov Adonisa Thomasa in Jana Kosija, je bil s 15 točkami prvi strelec Rok Stipčević, Miha Lapornik jih je dodal 13, Luka Lapornik pa 12.

Olimpija je z dvema trojkama Murića, še enkrat pa je bil izza črte uspešen Yogi Ferrell, prevzela pobudo. Po minuti odmora, ki jo je zahteval Dalibor Damjanović, so na polovici uvodne četrtine zmaji, potem ko sta dvakrat zapored lepo sodelovala Blažič in Dragić, ki sta se na Kodeljevem uveljavila v dresu Slovana, prvič povedli z dvomestno razliko. Ljubljanski kapetan je nato zadel še za tri za najvišjo prednost 13 točk, 12 pa je bila razlika po desetih minutah (17:9).

Drugo četrtino so Novomeščani začeli z delnim izidom 8:3, manjši nalet pa sta zaustavila Ferrell in Pullen. V 15. minuti je po košu Murića Olimpija povedla za 17, nato pa sta s tremi uspešnimi meti izza črte Stipčević in Miha Lapornik približala na –11. Zmaji so odgovorili s štirimi zaporednimi točkami Dragića in trojko Blažiča. Ob polčasu je Olimpija vodila za 15 (57:42). Krka je v prvem delu izgubila kar 13 žog, da pa razlika ni bila še višja, gre zasluga dobremu novomeškemu metu z razdalje (za tri 9/16).

Krka je bolje začela drugi polčas. Pod obročem je bil dvakrat zapored uspešen Hasahn French, Stipčević pa je dodal trojko, tako da je po treh minutah nadaljevanja prišla na –10. Olimpija je zapravila nekaj uvodnih napadov, nato pa je razliko na 15 s serijo petih točk povišal razigrani Dragić. Ko je bil za tri v 26. minuti natančen Pullen, so Ljubljančani prvič pobegnili na +20 (74:54). Razlika je nato narasla na 23, pred zadnjo četrtino pa je bilo 78:61. Ob visoki prednosti je Jurica Golemac nato na parket poslal svoje najmlajše varovance, nosilce igre pa v zadnjih desetih minutah praktično vse odpočil. Kmalu je podobno storil tudi Damjanović.

Mahkovic s trojko in dodatnim prostim metom preobrnil izid

Na drugem obračunu sta se merila slovenska predstavnika v Ligi ABA 2. Helios je upravičil vlogo favorita, a je imel težko delo. Tekma je bila vseskozi izenačena, po prvem polčasu je bilo 38:41. Ob koncu tretje četrtine so Domžalčani dvakrat vodili za devet točk (58:49 in 60:51), toda v zadnji četrtini si nobena ekipa ni priigrala več kot štirih točk prednosti.

Dobro minuto in pol pred koncem so Slatinčani s trojko Domna Bratoža povedli z 72:74. Z uspešnim metom za tri točke je odgovoril kapetan Blaž Mahkovic in po osebni napaki zadel še dodatni prosti met (76:74). Na drugi strani je Petar Vujačić zgrešil trojko, Leon Šantelj pa je s prostima metoma povišal prednost na 78:74 in 19 sekund pred koncem še z enim na 79:76. Na drugi strani met Bratoža izza črte znova ni našel poti skozi obroč in Helios se je veselil zmage.

Šantelj je bil s 27 točkami najboljši strelec tekme, zgrešil je le dva meta iz igre, dodal je tudi 10 skokov. Vujačić je za Rogaško prispeval 19 točk.