Luka Dončić je bil znova znova mož odločitve v American Airlines Centru. Foto: AP

Najboljši slovenski športnik v letu 2018 se je zelo približal trojnemu dvojčku. Prvi strelec Mavsov je prispeval 21 točk, 10 podaj in 9 skokov v 31 minutah. V prvem polčasu je dosegel 14 točk, nato pa ni bil v središču dogajanja vse do zadnje minute.

Dončić se je približal prvemu trojnemu dvojčku v Ligi NBA. Foto: AP

Pri izidu 119:119 je pol minute pred koncem prodrl pod koš z desne strani, prekršek nad njim je naredil Julius Randle. Dončić je zadel oba prosta meta. Najboljši igralec tekme Anthony Davis (32 točk in 18 skokov) je nato zgrešil met izza črte, Dončić je ujel žogo, Darius Miller pa ga nepravilno zaustavil ob stranski črti. Prvi prosti met je zadel, drugega pa je zgrešil (edinega na tekmi - 11/12) in Pelikani so imeli zadnji napad po minuti odmora. Davis je znova poskusil z metom za tri točke iz težkega položaja. Odbito žogo je ujel Dončić in ura se je iztekla.

Spencer Dinwiddie je Charlottu nasul 37 točk. Brooklyn je po dveh podaljških prišel do devete zmage na zadnjih desetih tekmah. Foto: Reuters

Obe ekipi brez prave obrambe
Pelikani so na predzadnjem mestu Zahoda in že od začetka tekme je bilo jasno, da sta se srečali dve ekipi, ki ne igrata dobre obrambe. Prvi polčas so dobili gostitelji, ki so dosegli zadnjih sedem točk (67:64). Dončić je zadel tri proste mete štiri sekunde pred odmorom po prekršku Jrueja Holidaya.

Gostje, ki zelo pogrešajo Nikolo Mirotića, so se zanašali na trojico Davis-Julius Randle-Holiday. Po treh četrtinah so imeli minimalno prednost (90:94).

Barea zrežiral preobrat sredi zadnje četrtine
Sredi zadnje četrtine je J. J. Barea zadel dve zaporedni trojki za preobrat (111:109). Nobeni ekipi se v končnici ni uspela odlepiti. Randle je z dvema prostima metoma izenačil na 119:119. V zadnje pol minute je na sceno stopil Dončić in s tremi zadetimi prostimi meti odločil srečanje.

Vzkliki MVP, MVP
Ob koncu so mu navijači vzklikali "MVP, MVP" (glej tvit desno). "Zelo rad imam navijače tu v Dallasu. So izjemni in nas zelo podpirajo, kar izjemno cenim," je dejal Dončić. O njegovi igri pa se je razgovoril trener gostov iz New Orleansa Alvin Gentry.

"Ni pomembno, koliko je star, 14 ali več. Je res izjemen igralec, zelo pameten. Pošteno rečeno, je poklicni igralec že od svojega petnajstega leta in to ni nič novega zanj. Že vso mladost igra proti odraslim možem in tekme v Ligi NBA niso zanj nič strašnega. Zaveda se tudi, da je dober igralec in je zato tudi samozavesten. Rad vidim to njegovo samozaupanje, ki obenem ni predrzno. Lahko igra proti komurkoli in igra za moštvo. Saj vidite to kemijo in vse, kar se dogaja okrog njega, ko je na parketu. Je košarkar, ki res zelo rad igra in pri tem neizmerno uživa" je dejal Gentry.

900. zmaga v bogati karieri Nowitzkega
Dirk Nowitzki se je veselil prve zmage v letošnji sezoni, potem ko so Mavsi izgubili prvih pet tekem, na katerih je Nemec igral, potem ko je 26 srečanj počival po operaciji levega gležnja. MVP finala leta 2011 je postal šesti igralec z 900 zmagami v Ligi NBA. Odigral je že 1.477 tekem in na četrtem mestu je prehitel legendarnega Karla Malona.

Bo Smith Jr. zamenjal klub?
Vse bolj glasne so govorice, da vodstvo kluba pripravlja menjavo igralcev. Dennis Smith Jr., ki zaradi poškodbe zapestja ni igral na devetih izmed zadnjih desetih tekem, bi lahko kmalu zamenjal klub.

Danny Green je bil popolnoma sam v desnem kotu pri odločilni trojki, saj je Wade pozabil nanj. Po tekmi je priznal veliko napako. Foto: Reuters

Green zadel odločilno trojko v Miamiju
Miami je bil na dobri poti do šeste zaporedne zmage. Proti najboljši ekipi Lige NBA (26 zmag in 10 porazov) en odličen polčas seveda ni dovolj. Vročica je proti Torontu vodila z 58:44 ob odmoru, na začetku tretje četrtine je prednost narasla na 17 točk. Raptorsi so nato s consko obrambo prišli do delnega izida 31:12 in pred zadnjo četrtino so imeli dve točki naskoka (79:81).

V napeti končnici sta se ekipi izmenjevali v vodstvu. 22 sekund pred koncem je Danny Green zadel trojko iz desnega kota, ki je bila ključna, saj po minuti odmora Dwyane Wade in Justise Winslow nista bila natančna izza črte. Najboljši strelec tekme je bil Kawhi Leonard s 30 točkami.

Sredine tekme:
DALLAS - NEW ORLEANS 122:119
Dončić 21 (5/13 iz igre, 0/5 za tri, prosti meti 11/12), 10 podaj in 9 skokov v 31 minutah, Jordan 20 (7/7 iz igre) in 12 skokov, Barea 18 (4/6 za tri), Barnes in Harris po 16, Kleber 10, Matthews 8, Nowitzki 7, Powell 5, Finney Smith 1; Davis 32 (14/26 iz igre) in 18 skokov, Holiday 25, Randle 23, Jackson 10, Frazier in Okafor po 9, Miller 6, Hill 3, Moore 2.

MIAMI - TORONTO 104:106
Winslow 21 (3/6 za tri), Richardson 17, Whiteside 16 in 12 skokov, J. Johnson in T. Johnson po 12, Wade 10; Leonard 30 (9/20 iz igre) in 8 skokov, Green 18 (4/7 za tri), VanVleet 16, Siakam 10.

DETROIT - WASHINGTON 106:95
Griffin 23 in 9 skokov, Galloway 22 (8/12 iz igre, 4/7 za tri), Jackson 19, Drummond 16 in 11 skokov; Beal in Wall po 21, Ariza 16 (5/10 za tri).

ORLANDO - PHOENIX * 120:122
Augustin 27, Vučevič 22 in 13 skokov, Ross 18; Booker 35 (5/8 za tri), Warren 24, Oubre 19.