Mladi navijač Bojevnikov Eric Kocher si bo za vedno zapomnil tekmo v Oracle Areni. Sedel je v prvi vrsti za košem, sredi tretje četrtine pa se je v njegov stol zaletel Luka Dončić. Novinec meseca novembra na Zahodu je mlademu košarkarskemu navdušencu po koncu tekme podaril svoj dres. Foto: Reuters

Luka Dončić je imel pravi šov v uvodnih devetih minutah tekme, ko je nanizal kar 14 točk. V nadaljevanju tekme so Bojevniki precej bolje pazili na glavnega kandidata za novinca leta v Ligi NBA. Najboljši športnik Slovenije je v pol ure dosegel 19 točk, v končnici pa ni igral, saj je čutil bolečine v levem kolku, potem ko se je sredi tretje četrtine zaletel v stol za košem.

14 točk Dončića proti Golden Statu

Pri gostiteljih je Jonas Jerebko s predstavo kariere poskrbel za vodstvo s 111:93 na začetku zadnje četrtine in Mavericksi so bili v izgubljenem položaju. Prvaki so se prehitro sprostili in Dallas je imel v zadnji minuti celo priložnost, da prevzame vodstvo. Harrison Barnes je zgrešil trojko 33 sekund pred koncem. Trener Bojevnikov Steve Kerr je v ključni akciji srečanja naročil Kevinu Durantu, da prevzame odgovornost. MVP zadnjih dveh finalnih serij je zadel izza črte z desne strani in gostje niso več imeli pravega odgovora.

Durant se je približal trojnemu dvojčku (29 točk, 12 skokov in 8 podaj), Jerebko pa je dosegel rekord kariere (23 točk, 10/12 iz igre). Stephen Curry je zgrešil kar enajst poskusov za tri točke (6/17), Klay Thompson pa ni zadel niti ene trojke (0/5). Golden State je izza črte metal 15/43, Dallas pa 14/39.

Dončić je bil neustavljiv v prvi četrtini, ko je dosegel kar 14 točk. Foto: Reuters

Šov Dončića v prvi četrtini
19-letni Dončić je srečanje v Oracle Areni začel sanjsko. Po minuti in pol igre je zadel trojko z leve strani prek roke Kevona Looneyja. V naslednjem napadu mu je Draymond Green pustil preveč prostora na desni strani in še enkrat je bil natančen izza črte. Sredi prve četrtine je spretno spravil Looneyja v zrak, zadel od table in dodal še prosti met za 17:17.

Domači navijači se kar niso mogli načuditi vragolijam novinca, ki je zadel še eno trojko in nato zabil po lepi podaji DeAndreja Jordana. Igro je prvič zapustil 45 sekund pred koncem uvodne četrtine, ko je že prispeval 14 točk. Dallas je imel po 12 minutah tri točke naskoka (28:31).

Dallas vodil tudi ob polčasu
Na začetku druge četrtine so priložnost dobili rezervisti. Vstopil je tudi 40-letni Dirk Nowitzki, ki je zadel ob prekršku Shauna Livingstona in dodal še prosti met. Mavsi so zadržali minimalno prednost ob odmoru (58:61).

Dončić mlademu navijaču Ericu izročil dres

Dončić padel na stol v prvi vrsti
Sredi tretje četrtine je Dončić po prodoru zabil, Jerebko pa ga je porinil v snemalca za košem. Hitro se je pobral, a vseeno zgrešil dodatni prosti met (70:75). Štiri minute in 50 sekund pred koncem tretje četrtine je Dončić krenil v prodor, a je Green preprečil njegovo polaganje. Slovenskemu čudežnemu dečku se ni uspelo zaustaviti in s strani je zadel v stol v prvi vrsti, kjer je sedel otrok. Takoj se je pozanimal, ali je z njim vse v redu.

Ko je Rick Carlisle poklical Dončića na klop, so se začele težave Mavsov. Bojevniki so z delnim izidom 17:3 končali tretjo četrtino. Jerebko in Durant sta bila neustavljiva, Andre Iguodala pa je po 36 minutah igre izza črte zadel za 84:77.

31-letni Šved Jonas Jerebko je dosegel rekord kariere s 23 točkami. Foto: Reuters

Izjemna predstava Jerebka
Na začetku zadnje četrtine je Stephen Curry zadel dve zaporedni trojki, nato pa je Jerebko nanizal sedem točk zapored in osem minut pred koncem je Golden State povedel s 111:93. Dončić je šest minut pred koncem zapustil igro in se ni več vrnil, zamenjal ga je Dorian Finney-Smith.

Jordan zgrešil prosti met, Barnes pa trojko
Gostitelji nato niso bili več zbrani. Dallas se je hitro približal, po trojki Jalena Brunsona je prednost skopnela na 115:110 - dve minuti in pol pred koncem. Prvaki so bili brez idej v napadu, trojke jim niso stekle, Matthews in Barnes pa sta popolnoma približala goste.
DeAndre Jordan je imel dva prosta meta za izenačenje minuto pred zadnjim piskom sirene, a je zadel le enega (117:116). Po izgubljeni žogi Greena je Barnes prehitro poskušal za tri točke. V ključnem trenutku je odločil Durant s trojko, ki pred tem ni dosegel niti točke v zadnji četrtini.

Dallas tako ostaja brez zmage v Oaklandu od 12. aprila 2012. Že v nedeljo čaka Maverickse nova težka preizkušnja, ko bodo gostovali v Portlandu.

"Mislim, da je to le lažji udarec. Bomo videli, če bom lahko jutri že igral," je po tekmi dejal Dončić, ki je rahlo šepal pred garderobo.

Navdušil je tudi Draymonda Greena, ki je pokrival že številne zvezdnike Lige NBA, štirikrat je igral tudi v finalni seriji s Clevela

Giannis Antetokounmpo je imel najslabši večer v letošnji sezoni. V Miamiju je dosegel le devet točk. Foto: Reuters

ndom.

Green: Dončić je dvignil celotno franšizo
"Dončić je res zelo dober. Ima vse, kar je potrebno za uspeh. Že zdaj je velik problem za vse, ki ga morajo pokrivati. Zelo zanimiv je tudi za gledalce. Mislim, da bo še dolga leta blestel v ligi. Dvignil je celotno franšizo," je poudaril Green.

Miami vse bolj vroč
Miami je zmagal že četrtič zapored. V American Airlines Areni je bila Vročica boljša od Milwaukeeja s 94:87. Bucksi, ki v povprečju dosegajo kar 118 točk na srečanje, so bili razglašeni. Zvezdnik Giannis Antetokounmpo je prispeval le 9 točk (3/12 iz igre).

Ko so se gostje s košem Khrisa Middletona minuto pred koncem približali na 86:83, je odgovoril veteran Dwyane Wade. MVP finala leta 2006 je v naslednjem napadu še podal do Josha Richardsona, ki je z zabijanjem odločil tekmo.

Bradley Beal je s prvim trojnim dvojčkom kariere zrežiral zmago Wizardsov po treh podaljških. Foto: Reuters

Beal in Bryant odločila maraton v Washingtonu
Phoenix ni uspel zmagati še petič zapored. Washington je po treh podaljških ugnal Sunse s 149:146. John Wall ni igral zaradi gripe, zato pa je Bradley Beal dosegel prvi trojni dvojček v karieri (40 točk, 15 podaj in 11 skokov v 54 minutah).

V prvem in drugem podaljšku je blestel Thomas Bryant, ki je zadel vseh 14 metov iz igre. Z 31 točkami je dosegel rekord kariere. Le Wilt Chamberlain je v zgodovini Lige NBA na eni tekmi zadel več metov zapored in tekmo končal brez zgrešenega poskusa iz igre. Njegov rekord znaša 18/18 iz igre.

Sobotne tekme:

GOLDEN STATE - DALLAS 120:116
Durant 29 (9/18 iz igre, 3/5 za tri), 12 skokov in 8 podaj v 37 minutah, Jerebko 23 (10/12 iz igre), Curry 22 (6/17 za tri), Green (10 skokov) in Thompson po 14, Iguodala in Looney po 6, Livingston 4, McKinnie 2; Matthews 25 (7/11 za tri), Dončić 19 (7/15 iz igre, 3/6 za tri), 5 podaj in 3 skoki v 30 minutah, Barnes 17, Jordan 12 in 23 skokov, Barea 11, Finney Smith in Brunson po 10, Kleber 5, Harris 4, Nowitzki 3.

MIAMI - MILWAUKEE 94:87
Richardson 16, Wade 13, Olynyk, J. Johnson in Whiteside (10 skokov) po 11; Middleton 18, Bledsoe 17, Hill 10.

LA CLIPPERS - DENVER 132:111
Gallinari in Harris po 21, Harrell 20 (9/11 iz igre) in 10 skokov; Jokić 19, Murray 18.

WASHINGTON - PHOENIX *** 149:146
Beal 40 (17/33 iz igre), 15 podaj in 11 skokov v 54 minutah, Bryant 31 (14/14 iz igre) in 13 skokov, Green in Morris po 20; Booker 33 in 14 podaj, Warren 28, Ayton 26 in 17 skokov, Oubre 20.