Alen Omić je bil znova najboljši strelec Slovenije s 14 točkami. Foto: Vladimir Nikolič
Zmago Sagadin
Zmago Sagadin je bil zelo zadovoljen z igro v obrambi, zelo jezen pa zaradi 20 izgubljenih žog. Foto: Vladimir Nikolič
Še četrta zmaga mladih košarkarjev

Latvijci, ki jih vodi nekdanji košarkar Uniona Olimpije Roberts Štelmahers, so bolje začeli in večji del prvega polčasa vodili. V slovenski vrsti je bil s 14 točkami in sedmimi skoki najboljši Alen Omić, 11 točk pa sta dodala Gezim Morina in Matej Rojc.

Boljši začetek Latvije
Obe izbrani vrsti sta začeli odlično v napadu, Marcis Vitols in Janis Timma pa sta v 6. minuti poskrbela za vodstvo Latvije s 13:10 in Zmago Sagadin je vzel minuto odmora. Latvijci so do konca prvih desetih minut zadržali prednost in s trojko Ojarsa Silinsa na prvi odmor odšli s prednostjo šestih točk (20:14).

Slovenci do odmora izenačili
Drugo četrtino je z blokado in lepim zabijanjem odprl Omić, na drugi strani pa je odgovoril branilec Davis Coders in Latvijci so v 13. minuti povedli s 25:18. Šele v 15. minuti srečanja je prvič zadel Klemen Prepelič, Slovencem pa je uspelo približati na 26:24. Za akcijo večera je z "alley-oop" zabijanjem poskrbel Timma. Po košu Luke Rupnika dve sekundi pred koncem polčasa sta moštvi na odmor odšli izenačeni (37:37). Slovenci so zelo slabo metali izza črte (1/8).

Rupnik zrežiral preobrat
Na začetku drugega dela je Rojc s trojko Slovence po dolgem času popeljal v vodstvo 40:39. Rupnik je najprej zadel trojko, nato pa še z izjemno podajo našel osamljenega Rojca, ki mu ni bilo težko izpod koša zadeti za 49:45. Latvijcem se je ustavilo v napadu in po seriji 9:0 je na semaforju pisalo 53:45. Po 30 minutah so Slovenci vodili za pet točk (55:50).

V končnici bolj zbrani Slovenci
Slabih osem minut pred koncem tekme je Latvija s košem Janisa Bertinsa izenačila na 55:55 in vse se je začelo znova. Slovenija je hitro odgovorila s košem izjemno borbenega Morine, ki se je izkazal pod obema obročema, ter trojko Rojca (55:60). 85 sekund pred koncem je Rupnik izsilil peto osebno napako najboljšega posameznika Latvije, Timme, nato pa z dvema prostima metoma (60:67) dokončno zapečatil usodo Latvije.

Slovensko reprezentanco drugi preizkus v drugem delu evropskega prvenstva do 20 let čaka v torek, ko se bo ob 20.45 v isti dvorani postavil zoper Turke.

Izjavi po tekmi:
Zmago Sagadin:
"Po tekmi sem zadovoljen, saj štejejo samo zmage. To je bila druga tekma, po Švedski, na kateri smo bili zelo nervozni, posledično pa bili nenatančni pri metu iz razdalje. Izgubili smo kar 20 žog. Po navadi se po tolikih izgubljenih žogah izgubi tekmo. Drugi polčas smo v obrambi odigrali briljantno. Prvič na tem prvenstvu smo odigrali takšno obrambo, da, tudi če ti ne gre v napadu, tekmo vseeno dobiš. Zmaga proti Latviji je verjetno pomenila že uvrstitev v naslednji del prvenstva, zato mislim, da bomo v torek odigrali bolj sproščeno, posledično pa bomo bolj precizni v napadu."

Matej Rojc: "Začeli smo zelo nervozno v napadu, kar se je videlo po izgubljenih žogah. Razigrali smo Janisa Timmo, čeprav smo se zmenili, da mu ne pustimo lahkih metov. V drugem delu tekmo smo ga zaustavili, posledično tudi latvijska igra ni bila več tako dobra. Na koncu smo se zbrali in zasluženo zmagali."