Boštjan Nachbar je bil z 20 točkami najboljši strelec Slovenije. Foto: KZS/Aljaž Močnik

Zmaga Srbije je povsem zaslužena. Igrali smo pod svojo ravnjo, predvsem v obrambi nismo bili pravi in Srbiji dovolili, da je dobila preveč žog pod našim obročem. Hkrati smo zgrešili preveč prostih metov, kar se tako dobrim igralcem ne bi smelo dogajati. Poraz je celo dobrodošel, saj se je lažje učiti na napakah. Čaka nas še precej dela in fantje so to danes dobro videli.

Božidar Maljković
Goran Dragić
V savni Zlatoroga je bil pred osmimi dnevi Goran Dragić z 12 točkami prvi strelec Slovenije ob zmagi nad Srbijo (67:52), tokrat pa je moral parket zapustiti že v 28. minuti zaradi petih osebnih napak. Dosegel je devet točk. Foto: KZS/Aljaž Močnik

To je bila brez dvoma naša najslabša predstava. Nismo imeli prave energije in želje. Srbija nam je zlahka vsilila ritem igre. V vseh 40 minutah nismo našli odgovora in vseskozi delali iste napake. Dobro je, da je ta poraz prišel zdaj, saj imamo do evropskega prvenstva še dovolj časa, da popravimo napake. Morali bomo veliko bolje zapirati prostor pod svojim obročem, hkrati pa moramo biti igralci bolj konstantni. Vsak mora opraviti svoje delo in tega danes vsi nismo naredili. Če smo prava ekipa, bomo ta poraz vzeli kot motivacijo.

Boštjan Nachbar
Božidar Maljković in Dušan Ivković
Dušan Ivković (desno) je tokrat iz dvoboja proti rojaku Božidarju Maljkoviću izšel kot zmagovalec. Foto: Aleš Fevžer

Po prvem polčasu je Srbija vodila z 48:36.
V začetno peterko je slovenski selektor Božidar Maljković uvrstil Eda Murića, Jako Blažiča, Boštjana Nachbarja, Gorana Dragića in Mirzo Begića, nato pa kmalu ponudil priložnost za dokazovanje vsem 12 igralcem. Slovenci so prve točke na tekmi dosegli šele v 5. minuti, ko je Nachbar s trojko znižal na 6:3. Po lepi podaji Dragića je Murić dve minuti pozneje zabil za izenačenje (7:7). Sledilo je hitro srbsko povišanje vodstva na 18:11, prva četrtina pa se je končala z izidom 20:16.

Srbi v 1. polčasu največ vodili za 14 točk
V nadaljevanju so Srbi znova višali prednost in v 18. minuti prvič povedli za več kot deset točk (39:28). Kmalu zatem si je že tretjo osebno napako prislužil Dragić, zato ga je zamenjal Nebojša Joksimović. Nenad Bjelica je tik pred koncem prvega polčasa s trojko Srbijo še nekoliko oddaljil (48:34), izid polčasa 48:36 pa je postavil Uroš Slokar. 48 prejetih točk je bilo za Slovenijo občutno preveč, na prvih šestih tekmah jih je v povprečju v vseh 40 minutah dovolila 54.

Gostitelji so imeli v prvih 20 minutah 58-odstotni met za dve točki (11/19), zadeli so tudi 4 trojke od 9 poskusov in kar 14 prostih metov (od 17). Slovenija je imela 44-odstotni met za dve točki (11/25). Skok je Srbija dobila s 17:11.

Pet osebnih napak Dragića
V drugem polčasu Slovenija ni našla rešitve. V 24. minuti so varovanci Dušana Ivkovića ušli na +15 (60:45), štiri minute pozneje pa je Goran Dragić storil dve osebni napaki zapored nad Nemanjo Nedovićem in moral pri izidu 62:49 zapustiti parket. Ob koncu tretje četrtine je bilo 69:51.

Trojka Nedovića je na začetku zadnje četrtine Srbijo popeljala do vodstva s 23 točkami (74:51). Slovenci so še znižali na 79:65, v zadnjih petih minutah pa je točke tako rekoč dosegala le še domača vrsta in prav ob koncu prišla do najvišje prednosti na tekmi.
Najboljši strelec Slovenije je bil Boštjan Nachbar (20), ki je v obeh polčasih dosegel po 10 točk. Pri gostiteljih jih je enako število zbral Nedović.
Lakovič tokrat znova počival
Pri Sloveniji znova ni igral kapetan Jaka Lakovič, ki je zaradi bolečin v hrbtu izpustil uvodnih pet pripravljalnih tekem, včeraj pa je le stopil na igrišče. Počivala sta še Gezim Morina in Luka Lapornik.

Slovenija je za uvrstitev v finale v soboto tesno, s košem Gorana Dragića dve sekundi pred koncem tekme, premagala Turčijo s 55:54, Srbija pa je brez težav ugnala selekcijo Ukrajine (96:68). Izbranci selektorja Maljkovića so s finalno tekmo v dvorani Kombank (bolj je poznana kot Arena) vstopili v drugo polovico pripravljalnih tekem za evropsko prvenstvo 2013, ki se bo v Sloveniji začelo 4. septembra.

V Celju zmaga za 15 točk
S Srbijo se je Slovenija pomerila že prejšnji konec tedna na turnirju Laško v Celju in zmagala s 67:52. Podobno kot v Zlatorogu tudi v Beogradu ni nastopil prvi zvezdnik Srbije Miloš Teodosić, čigar udeležba na EuroBasketu je zaradi poškodbe mišice močno negotova.