Do konca rednega dela bo Cedevita Olimpija gostovala v Baru pri Mornarju, v Ljubljano pa prihajata Mega in Crvena zvezda. Foto: www.alesfevzer.com

Po slabi evropski sezoni, ko je na 18 tekmah le trikrat zmagala, je ljubljanska zasedba že pred časom vse moči usmerila v jadransko ligo. Do konca rednega dela jo čakajo še tri tekme, trenutno pa ima zmago manj od tretje Budućnosti, ki ima obenem še boljši medsebojni izkupiček. Tako bodo zmaji četrti, kar jim v četrtfinalu, ki se bo začel konec aprila, prinaša skoraj zagotovo dvoboj s FMP-jem, ob morebitnem napredovanju v polfinale pa obračun s Partizanom, ki bo najverjetneje zasedel prvo mesto.

Nazadnje so slovenski prvaki v Stožicah ugnali Studentski centar s 84:83. Črnogorska ekipa je v krčevitem boju za uvrstitev v končnico, Ljubljančani pa so trd gostujoči oreh strli šele v napeti končnici dvoboja. V vodstvu so bili le dobrih pet minut, ob koncu pa imeli tudi kanček sreče, da je zmaga ostala v Sloveniji. "Prvi polčas smo odigrali v prvi prestavi. Vse je bilo prepočasi. V obrambi smo zamujali v prav vsaki situaciji. Povsod smo bili prepozni. Napad je bil odraz te obrambe. Vse preveč smo zadrževali žogo, ki ni krožila, vse odločitve pa so bile prepočasne. Imeli smo strašne težave, drugi polčas pa je bila slika drugačna. Začeli smo z obrambo, našli kombinacijo igralcev, ki so pokazali pravi značaj. V trenutkih, ko se je tekma lomila, smo odigrali najbolj pametno do zdaj. Zmagala je ekipa," je povedal trener Olimpije Miro Alilović, ki je dobil trenerski obračun z Andrejem Žakljem. Ta je bil njegov pomočnik pri Slovanu, skupaj pa sta bila pomočnika tudi v Stožicah.

Končnica maraton za mentalno najmočnejše

Yogi Ferrell v zadnji četrtini proti Studentskemu centru ni igral, saj je imel nekaj težav z zadnjo ložo. Foto: www.alesfevzer.com

Klub se je z Juricom Golemcem razšel po visokem porazu v Zadru sredi marca. Vodenje je prevzel njegov dotedanji pomočnik Alilović, pod njegovim vodstvom pa so zmaji v Ligi ABA ugnali Cibono in Studentski centar, medtem pa nudili tudi dostojen odpor letos odličnemu Partizanu. Še vedno je v ljubljanski igri ogromno nihanj. V drugi četrtini so Podgoričani naredili serijo 12:0, po kateri so povedli za 14. Ko je Olimpija v tretji četrtini z odličnim začetkom ujela priključek, nato povedla, pa je znova dopustila, da so gostje malo pobegnili, toda v končnici so bili domači košarkarji vendarle bolj zbrani. "Ta zmaga je bila pomembna tudi iz psihološkega vidika. Moramo zmagovati kot ekipa, po drugi strani pa ne moremo biti zadovoljni, saj preveč tekem igramo le po 20 minut. To vsekakor ni dovolj. Imamo dovolj časa, ampak se moramo zavedati, da, ko minevajo dnevi, je časa vse manj. Prihaja končnica. Rekel sem fantom, da je to maraton. Za maraton pa so pripravljeni samo tisti, ki so najbolj mentalno čvrsti in mirni," je nadaljeval Alilović.

Čeprav njegovi varovanci na parketu še zdaleč ne blestijo, pa je, odkar je prevzel vodenje, vendarle opazen napredek. Predvsem je obramba na višji ravni, na zadnjih dveh tekmah so dobili skok, napad pa je nekoliko hitrejši, bolj povezan in igra bolj ekipna, čeprav je prisotnih še vedno veliko individualnih vložkov: "Poudarjamo, da moramo biti fokusirano in poskušamo dvigniti svojo igro. Preveč je vzponov in padcev. Zavedamo se, da igranje na tak način ne bo dovolj za končnico. Takrat moramo biti boljši in igrati vseh 40 minut. Vsako tekmo pogledamo in analiziramo igro. Vračamo se k osnovam, saj lahko le od tu gradimo. V napadu moramo biti pametnejši, da vemo, kaj igramo in so igralci pravilno postavljeni. V obrambi smo bili na zadnjih tekmah dokaj konstantni v skoku, kar nas je mučilo do zdaj. Dokaj dobro skačemo, moramo pa biti pozorni na individualno odgovornost. To je bistvo. Bomo ponavljali na treningih. Druge poti ne vidim. Kot trener je trening moje edino orodje. Stvari ne moremo popravljati z videi in sestanki. Na srečo imamo zdaj dovolj časa za trening in verjamem, da jih bomo popravili. Moramo jih."

MZT SKOPJE            24  5 19 -244 29

Že prejšnji teden, ko so s porazom proti Bourgu zmaji končali evropsko sezono, je 46-letni Kamničan poudarjal disciplino v igri in podrejanje ekipi. "Govorili smo o tem, da ne izpostavljajo svojega ega, ampak poskušajo delati kot ekipa," je dejal in zatrdil, da, kdor ne bo upošteval discipline, ne bo igral, ne glede na kakšno rotacijo bo imel na voljo. O ekipni igri je spregovoril tudi po torkovem srečanju: "Znam biti zelo trmast. Pri meni je ekipa številka ena. Kdo se podredi ciljem, je dobrodošel in bo tudi sam uspešen. Če se pa ne more, bom pa ta izpad hitro rešil. Ukvarjamo se s košarko, ki je timska igra. Vsakič jim rečem, če ne, pa pojdi na stadion in teci kroge ter se ukvarjaj sam s sabo. Nisi v individualnem športu. To je prvi pogoj, potem pa sledi trening. Glavno je, da vzpostavimo kemijo. Predvsem moramo imeti to pozitivno atmosfero. V taki lahko ustvarjaš. Noben ni v negativni, da se igralci ne morejo med sabo gledati, trpeti in se pogovarjati. Tudi jaz tega ne znam. Nisem Harry Potter, da bi bil čarodej. Bistvo je, da se igralci dobro razumejo in je kemija prava. Moja naloga pa je, da te neke stvari takoj prepoznam."

24. krog:
CEDEVITA OLIMPIJA – SC DERBY 84:83
500; Adams 21, Murić in Omić po 15, Ferrell in Dragić po 11, Radović 5, Jeremić 4, Kosi 2; Magee 22, Pavlićević 12.

SPLIT – BORAC 113:99

MZT SKOPJE – ZADAR 84:80

IGOKEA – CIBONA 81:67

BUDUĆNOST – MORNAR 99:78

MEGA BASKET – CRVENA ZVEZDA 78:87

FMP – PARTIZAN 91:97

Na seznamu so slovenski reprezentanti, reprezentančni kandidati in košarkarji, ki igrajo v najmočnejših tujih prvenstvih oz. ligah.

Košarkar (klub)TekmaMi.Točke (met)Sk.Po.