Razočarani košarkarji Cedevite Olimpije, ki so v sicer dobrem stoženskem vzdušju pustili slab vtis. Foto: www.alesfevzer.com

Zmaji so zapravili lepo priložnost za skok na vrh Lige ABA. Še v 27. minuti so vodili za 13, nato pa popolnoma popustili. FMP je zadnjo četrtino dobil za devet, izsilil podaljšek – ko je bil ob koncu rednega dela celo bližje zmagi od domače zasedbe –, v katerem pa je odigral precej bolje oziroma bistveno bolj zrelo kot sicer izkušena ljubljanska ekipa (89:92). Sezona je še zelo dolga in poraz ni tragičen, toda dejstvo je, da gre za spodrsljaj, ki ga bo težko izbrisati.

Liga ABA na TV SLO 2 in MMC-ju!

V 4. krogu boste v neposrednem prenosu na TV SLO 2 in MMC-ju lahko spremljali tekmo Crvena zvezda - Cedevita Olimpija, ki bo v nedeljo ob 21.00.

Cilj Olimpije je namreč boj za najvišja mesta jadranske lige, kjer je konkurenca izjemno zahtevna in vsak tak "kiks" proti tekmecem, ki jih "moraš" premagovati predvsem na domačem terenu, moštvo lahko preganja vso sezono. Zmaji so lani občutili, kako drago stane lahko podoben spodrsljaj, ko so za las ostali brez polfinala. Letos bo sicer v končnico uvrščenih šest klubov, bo pa boj za mesta, ki prinašajo prednost domačega terena, neizprosen.

"Držali smo nadzor bolj ali manj večji del tekme. Pred koncem tretje četrtine, ko so naši visoki igralci padli v težave z osebnimi napakami in ob odsotnosti Eda Murića (viroza, op. a.), smo imeli veliko težav v obrambi. V napadu smo hiteli, nismo zadeli nekaterih odprtih metov … Kar prenehali smo igrati v obrambi, potem pa nismo mogli teči in dosegati lahkih košev. Zgrešili smo deset prostih metov, kar se na taki tekmi ne sme zgoditi," je bil odločen Golemac.

FMP s consko obrambo v drugem polčasu presenetil Olimpijo

Prvi mož stroke FMP-ja, ki je po Igokei prejšnji teden vzel še en skalp favoritom, Nenad Stefanović, je po tekmi dejal, da je imela zasedba iz Beograda kar nekaj težav pred gostovanjem v Stožicah, kamor pa je prišla neobremenjena in popolnoma brez pritiska. Poudarjal je, da, če pridejo v izenačeno končnico, bo pritisk na domačih igralcih večji. Kljub zapravljeni priložnosti ob koncu rednega dela, ko so gostje zgrešili dva "zicerja" za zmago, so psihološko zdržali in odigrali petminutni dodatek bolje od tekmeca. Stefanović je bil še posebej vesel zaradi te psihološke stabilnosti.

Odločilni trenutki na tekmi Cedevita Olimpija - FMP

Preveč individualnih akcij

Na drugi strani kljub dokazani kakovosti in izkušnjam, ki jih imajo nekateri ljubljanski posamezniki zelo veliko, je Olimpija nerazumljivo padla. Poraz niti ni takšna težava, kot je način igre. Res je, da je za zmaji slab strelski večer, ki se zgodi, a na to, da met ni stekel, niso našli odgovora. Prave povezanosti v igri gostiteljev ni bilo. Golemac je izpostavljal obrambo, ko so imeli njegovi varovanci veliko težav pod obročem z močnimi FMP-jevimi visokimi igralci, precej napak pa so naredili tudi pri prevzemanju, kar so Beograjčani kaznovali s tremi trojkami Marka Radonjića, dobrega strelca z razdalje, ki je imel v odločilnih trenutkih tri razmeroma odprte mete izza črte.

Ob tem Ljubljančanom ni in ni steklo v napadu, ko je FMP postavil cono, pa se sploh niso znašli. V letošnji ekipi je manj izrazitih strelcev z razdalje, kot je bilo v lanski, ima pa zato ta večjo širino in več drugih orožij, ki pa so tokrat ostala neizkoriščena. Malo je bilo izdelanih akcij, žoge, ki so po "pick and rollu" prišle pod obroč, bi lahko našteli na prste ene roke, predvsem v ključnih minutah pa so tako rekoč vse reševali z individualnimi potezami in akcijami ena na ena. Prednjačil je Marcus Keene, ki je sicer dal 25 točk in dokazal, da gre za odličnega strelca, toda organizator igre je zadolžen tudi za razigravanje ekipe, kar pa pri Američanu ni v ospredju.

Golemac: Ves čas poudarjamo, da mora žoga krožiti

Olimpija je na celotni tekmi zbrala vsega devet podaj (FMP še enkrat več). In to v 45 minutah. Oziroma vseeno v 40, saj v podaljšku ni niti ene. Že lani so imeli zmaji na tekmah, kjer je bilo zbrano število podaj skromno in žoga ni krožila, kot bi morala, velike težave. "Le devet podaj v 45 minutah je neverjetno … Ves čas poudarjamo, tudi med minutami odmora ves čas govorimo, da mora žoga krožiti. Neverjetno, kako malo podaj smo imeli. Preprosto si nismo podajali, še posebej ne na koncu, ko nismo mogli priti do meta. Ko nismo našli dobre situacije, si nismo podajali in prodirali. Večino smo reševali z metom ena na ena. Ko met ne gre, moraš iti na prodor, igrati močneje, si veliko več podajati in igrati brez žoge, da bi prišel do odprtih položajev," je dodal jezni Golemac.

Ljubljančani so imeli na uvodu sezone ugoden razpored. Izkoristili so ga z zmagama nad Krko in Borcem, proti FMP-ju pa jim je spodrsnilo. Lahko bo takšen poraz pomenil nekakšno streznitev in bo pozitivno vplival na garderobo in igro Olimpije, kar pa bo kmalu jasno. Začenja se namreč zahteven ritem z dvema tekmama na teden, saj starta Evropski pokal, v Ligi ABA pa prihajajo najkakovostnejši tekmeci. Že v nedeljo (21.00) – prenos bo na TV SLO 2 in MMC-ju – bo Olimpija gostovala pri aktualnem prvaku Jadrana, evroligaški Crveni zvezdi, le dva dni pozneje bo v Las Palmasu igrala z Gran Canario, prihodnjo nedeljo pa jo čaka še ena zahtevna preizkušnja v Ligi ABA, ko v Stožice prihaja Budućnost.

Damjanović: Smo na dobri poti

Po podaljšku je klonila tudi Krka, ki je s 73:72 morala premoč priznati Megi. Novomeščani imajo zdaj zmago in dva poraza. Bili so blizu uspeha in prekinitvi negativnega niza na gostovanjih pri Megi – na osmih tekmah so slavili le enkrat –, toda slabo so odigrali zadnje štiri minute podaljška, ki so ga odprli s petimi zaporednimi točkami Roka Stipčevića. Izkušeni organizator igre, ki je bil junak zmage nad Mornarjem, je bil znova zelo razpoložen, toda v zaključku petminutnega dodatka je zapravil tri napade zapored.

Krka je kljub težavam z osebnimi napakami visokih igralcev, ob tem pa Dalibor Damjanović še vedno ne more računati na Marka Arapovića, ki je bil sicer pripeljan kot ena glavnih poletnih okrepitev, dobila skok z 41:34. "Tekma je bila trda in zelo težka. Ves čas je bilo izenačeno in odločale so malenkosti. Čestital bi svojim igralcem za pristop, željo in borbenost. Niso se predajali. V podaljšku nam je zmanjkalo energije in igralcev v rotaciji. Kljub porazu sem zadovoljen, saj smo evidentno na dobri poti," je dejal novomeški trener. Tudi Krka ima še prost teden, v nedeljo pa bo ob 17.00 gostila Zadar.

Na seznamu so reprezentančni kandidati in slovenski košarkarji, ki igrajo v najmočnejših tujih prvenstvih oz. ligah.

Košarkar (klub)TekmaMi.Točke (met)Sk.Po.