Jaka Blažič je bil daleč najbolj razigran ljubljanski košarkar. Foto: Budućnost VOLI/Liga ABA

Zmaji so v mesecu dni doživeli še en grenek poraz v Morači. Na začetku marca je Budućnost končala njihovo evropsko sezono, zdaj jim je prizadejala peti poraz v jadranskem tekmovanju, s katerim jim je otežila pot v polfinale. Na koncu je bila razlika še večja, kot je bila na medsebojnem dvoboju v Stožicah.

Ljubljančani so s to tekmo začeli niz treh zahtevnih gostovanj v šestih dneh proti trem konkurentom za končnico v Ligi ABA. V nedeljo jih čaka obračun v Baru z Mornarjem, v sredo pa v Beogradu s Crveno zvezdo. Peteroboj za prva štiri mesta bo še zelo napet, saj bo vsak izmed teh klubov odigral še najmanj dve tekmi proti neposrednemu tekmecu za končnico.

Premalo razpoloženih zmajev

Olimpija je bila tokrat enakovredna v skoku, a je imela zato precej nerazpoložene strelce. Hkrati je tudi izgubila pet žog več od nasprotnika (6:11), njena glavna težava pa je bil met z razdalje. V tej sezoni je bila trojka močen ljubljanski adut. Še vedno ima Olimpija ob Zvezdi najboljši napad v ligi in skupaj z beograjskim velikanom zadeva največ trojk z najvišjim odstotkom, toda v Morači ni našla strelskega ritma. Medtem ko je bila Budućnost iz 33 poskusov uspešna 11-krat, so zmaji za tri točke metali le 16-odstotno (5/31).

Na splošno je bilo premalo razigranih košarkarjev. Jaka Blažič je bil sicer zelo razpoložen s 26 točkami, le Luka Rupnik (11) in Kendrick Perry (10) pa sta jih še dala dvomestno število. Manjkale so točke preostalih nosilcev, hkrati pa v trenutkih, ko ni šlo, ni bilo nikogar, ki bi zadel oziroma našel rešitev. Praktično vsak napad se je tedaj končal z metom izza črte. Pri Budućnosti je bilo s 24 točkami prvo ime Justin Cobbs.

Popoln mrk v zadnjih 12 minutah

V drugem polčasu smo izgubili energijo in napadalni ritem. Tekme ne moreš zmagati, če v drugem polčasu dosežeš manj kot 30 točk. Tekmecem smo bili konkurenčni v skoku, a nam je pošlo moči, da bi tekmo obdržali nevarno do konca. Čestitke Budućnosti za zasluženo zmago.

Jurica Golemac, trener Cedevite Olimpije

Ljubljančani so, potem ko je najprej covid-19 vdrl v njihovo garderobo, nato pa so po okužbah s koronavirusom pri Crveni zvezdi ostali še brez ene tekme, na parket stopili prvič po 23. marcu. Začeli so nekoliko v krču in Budućnost si je že v šesti minuti priigrala dvomestno prednost (21:10). Nato se je razigral Blažič in zmaji so se do konca četrtine približali na 5. Gostitelji so bolje začeli drugo četrtino, a kmalu je na parketu zagospodarila ljubljanska zasedba. Po zaostanku za devet je s serijo 14:0 povedla z 38:33, s +5 pa je odšla tudi na odmor.

Blažič, ki je 18 točk prispeval v prvem polčasu, je v enakem ritmu odprl drugi del. Z Rupnikom sta poskrbela za osem točk naskoka. 16 minut do konca srečanja je Olimpija vodila z 58:50. S serijo 7:0 je Budućnost ujela priključek, Cobbs pa je s trojko dve minuti pred koncem tretje četrtine izenačil. Tedaj se je ljubljanska barka v črnogorski prestolnici začela potapljati. Domači košarkarji so tretjo četrtino končali z delnim izidom 8:0, potem ko zmaji skoraj dve minuti in pol niso zadeli. Tudi zadnja četrtina se je začela v tem slogu. Danilo Nikolić je s trojko šest minut pred koncem poskrbel za dvomestno razliko. V več kot petih minutah zadnje četrtine so gostje dali le dve točki, Budućnost pa si je z delnim izidom 18:2 priigrala neulovljivo prednost.