Ostrostrelec Devin Booker je blestel na drugi tekmi. Zadel je sedem trojk v 12 poskusih. Pred to sezono ni odigral niti ene tekme v končnici. V letošnji končnici je dosegel že 490 točk. Več jih je v prvi sezoni le Rick Barry leta 1967 (521). Foto: Reuters

Phoenix, ki je izgubil finalno serijo v letih 1976 in 1993, še nikoli ni bil tako blizu naslova. Od leta 2010 se sploh ni uvrstil v končnico, čeprav je lani v mehurčku v Orlandu dobil vseh osem tekem. Po prihodu veterana Chrisa Paula se je vse spremenilo. Generalni menedžer James Jones je postavil še zadnji košček v mozaiku.

Giannis Antetokounmpo se je ekspresno vrnil v pravo formo po poškodbi levega kolena. Na peti in šesti tekmi finala Vzhoda proti Atlanti ni igral. Postal je prvi igralec po Michaelu Jordanu leta 1993, ki je v eni četrtini dosegel 20 točk na finalni tekmi. Foto: Reuters

Ključna je bila zmaga v uvodnem krogu končnice proti branilcem naslova LA Lakersom. Po zaostanku z 1:2 v zmagah so se Sunsi pobrali in nanizali tri zmage, ko je bil zvezdnik Jezernikov Anthony Davis poškodovan. Od takrat so neustavljivi.

Bridges nepričakovani junak
Tokrat je pred 16.583 gledalci blestel Devin Booker, ki je zadel sedem trojk in bil z 31 točkami najboljši strelec gostiteljev. Nepričakovani junak je bil Mikal Bridges, ki je zbral 27 točk – rekord kariere na tekmah končnice. 36-letni Chris Paul je dodal 23 točk in 8 podaj.

Trener Monty Williams je ostal brez Daria Šarića, ki si je na prvi tekmi finala poškodoval vezi desnega kolena. Finalna serija je za Hrvata že končana. Kratka klop Phoenixa bi se lahko poznala na naslednjih dveh tekmah v Fiserv Forumu v Wisconsinu, kjer so si gledalci v dvorani in tudi pred njo na velikem zaslonu ogledali tekmo.

Mikal Bridges je s predstavo kariere nagnil tehtnico močno na stran Phoenixa. Foto: Reuters

Middleton in Holiday popolnoma razglašena
Antetokounmpo ni imel veliko razigranih soigralcev. Popolnoma je odpovedal Khris Middleton, ki je prispeval le 11 točk (5/16 iz igre). Jrue Holiday, ki se je izkazal proti Atlanti, je imel znova slab strelski večer. Zgrešil je kar 14 metov iz igre (7/21). Še najbolj svetla točka je bil rezervist Pat Connaughton, ki je zadel štiri trojke.

Bucksi vodili v uvodne četrt ure
Milwaukee je precej bolje začel drugo tekmo. P.J. Tucker je bil razigran, zadel je trojko z desnega kota za najvišjo prednost Bucksov v finalni seriji (12:21).

Izjemna obramba Sunsov v drugi četrtini
Sunsi so se zbrali v drugi četrtini, ko so z odlično obrambo prišli do odločilne prednosti. Pet minut pred odmorom je bil izid zadnjič na tekmi izenačen (41:41). Prvi polčas so končali z delnim izidom 15:4, Deandre Ayton je s polaganjem in dodatnim prostim metom poskrbel za vodstvo s 56:45. Drugo četrtino je Phoenix dobil kar s 30:16.

Chris Paul je 16 let čakal na prvo finalno serijo v karieri. Zdaj ga le še dve zmagi ločita od šampionskega prstana. Foto: Reuters

20 točk Antetokounmpa v tretji četrtini
Ko je izjemni Booker s trojko povišal na 63:48, se je Milwaukee znašel v velikih težavah. Antetokounmpo je prevzel odgovornost in do konca tretje četrtine zbral 20 točk. Zadel je tudi izza črte, navijači pa so ob vsakem prostem metu (pre)hitro šteli sekunde in ga skušali zmesti. Grku je uspelo obdržati priključek po 36 minutah igre (88:78).

Izkušeni Paul vedno našel pravo potezo v končnici
Pet minut pred koncem je Antetokounmpo znižal 103:97, več pa gostom ni uspelo. Paul je v ključnem trenutku zadel trojko in nato še sijajno zaposlil Jaeja Crowderja, ki je povišal na 110:99 dve minuti pred koncem. Bridges je zadel vseh osem prostih metov v končnici, ko so gostje skušali z osebnimi napakami priti do preobrata, a jim ni uspelo.

Williams navdušen nad obrambo v drugi četrtini
"V prvi četrtini je bil Milwaukee res agresiven. S številnimi prodori v raketo so nam povzročali veliko težav. Odločilna je bila druga četrtina, ko smo strnili obrambo in jim dopustili le 16 točk. Obramba je bila res sijajna, in to je bilo ključno za naš uspeh," je pojasnil trener Monty Williams.

"Booker je zares trdo delal pred začetkom nove sezone. Njegov met je na isti ravni v prvi in zadnji minuti tekme. Naredil je velik korak naprej, in to se zelo pozna v naši igri," je dodal Williams.

"Zavedali smo se, da bo Milwaukee zadel precej bolj agresivno na začetku srečanja. Odbili smo njihov prvi udarec. Serija se začne šele, ko nekdo izgubi na domačem parketu. Mi smo opravili domačo nalogo, zdaj pa nas čaka velik test v Milwaukeeju. Zdaj ni čas za evforijo, saj nas čaka še veliko dela," je poudaril Paul.

Giannis prepričan, da jim lahko uspe vrnitev
"V letošnji končnici smo se že znašli v zaostanku z 0:2 v zmagah. Poznamo ta položaj. Morali bomo igrati bolj agresivno na domačem parketu. V zadnji četrtini sem moral za krajši čas s parketa zaradi krča, to ni povezano s poškodbo kolena. V odločilnih trenutkih nismo bili dobri v skoku. Ni nam bilo lahko v Phoenixu, navijači so bili glasni. Prepričan sem, da bodo moji soigralci odigrali precej bolje na domačih tekmah," je povedal Antetokounmpo.