Luka Dončić s povprečjem 33,8 točke ostaja prvi strelec lige. Foto: Reuters

24-letni Ljubljančan je udarno začel sezono, saj je najboljši strelec lige, potem ko je na prvih treh tekmah enkrat dosegel celo 49 točk, ob tem še 35 in 33, na obeh teh dveh obračunih pa statistiko napolnil s trojnim dvojčkom. Tokrat sicer strelsko ni bil tako razpoložen. Na prvih treh tekmah je bil njegov met iz igre več kot 55-odstoten, proti Bullsom pa le nekaj več kot 30-odstoten (5/16). Ob tem je dodal sedem skokov in deset podaj, znova pa je ključno vlogo odigral v izenačeni končnici dvoboja.

Williams in Hardaway zadela po sedem trojk

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Če je Luka tokrat zaostal za povprečjem prvih treh tekem, ki je znašalo izjemnih 39 točk, pa je imel kljub odsotnosti Kyrieja Irvinga, ki je zaradi težav s poškodbo izpustil drugo tekmo zapored, zelo razigrane soigralce. Grant Williams je bil s 25 točkami najboljši strelec tekme. Največja poletna okrepitev Dallasa je s tem izenačila osebni rekord. Sedemkrat je bil uspešen izza črte. Toliko trojk je zadel tudi Tim Hardaway, ki je prispeval 24 točk. Derrick Jones jih je dodal 17. Zach LaVine je bil z 22 točkami prvi strelec Chicaga, Nikola Vučević je dal točko manj, ujel pa je 20 odbitih žog.

"Težko reči, da njegova predstava ni bila nadčloveška, saj so njegove podaje, potem ko ga podvajajo, in vse te akcije neverjetne. Pritegne toliko pozornosti obrambe, da nam omogoči, da veliko igramo celo štiri na tri," je o Luki dejal Williams. “Dallas trenutno res igra dobro košarko. S prihodom Williamsa je veliko pridobil. Hardaway je bil vedno odličen strelec z razdalje. Lively ima pred sabo svetlo prihodnost. Green iz sezone v sezono napreduje. S tako igro bodo samo še rasli,“ je o dobri formi Dallasa spregovoril trener Bullsov Billy Donovan.

Dober met Dallasa za tri

Dallas je odlično začel sezono in je s polnim izkupičkom na vrhu Zahodne konference. Foto: Reuters

Biki so lani dobili obe medsebojni srečanji, veliko prahu pa je dvignil aprilski obračun v Teksasu, ko so gostitelji ob koncu sezone "odpočili" najboljše košarkarje. Dončić je tedaj igral le v uvodni četrtini in nekaj sekund druge. Tokrat je na parketu prebil 40 minut, na 85. medsebojnem dvoboju pa so Mavsi vpisali 43. zmago. Tekma je bila zelo izenačena. Ekipi sta se v vodstvu izmenjali več kot 20-krat, v prvih treh četrtinah pa si je Dallas priigral največ osem točk naskoka, Chicago pa šest.

Gostje so kar 30 točk več dosegli v obarvanem delu pod obročem, na drugi strani pa je domača zasedba zadela devet trojk več. Izza črte so Mavsi metali 20/48, od tega 7/16 v zadnji četrtini. Tudi košarkarji iz vetrovnega mesta so v zadnjih 12 minutah 16-krat poskusili za tri, toda natančni so bili le dvakrat. S trojko je Hardaway po dobri minuti igre v zadnji četrtini vrnil Dallas v vodstvo, potem ko so Biki po treh vodili z 81:83. Gostje so odgovorili s 7:0 v le 50 sekundah, manjši nalet pa je ustavil Dončić s svojim edinim zadetim metom za tri iz osmih poskusov.

Odločilen niz 15:4

Sedem minut pred koncem je bil znova izza črte uspešen Hardaway, ki je vrnil gostitelje v vodstvo, po ponovnem odgovoru Chicaga pa je Jason Kidd posredoval s 'timeoutom'. Domači košarkarji so se odzvali po trenerjevih željah. V petih minutah so naredili delni izid 15:4. Jaden Hardy in Josh Green sta zadela zaporedoma za tri, potem ko ju je sama našel Luka. Kapetan slovenske reprezentance je z domiselno podajo za hrbtom, ko so ga gostje podvajali, ustvaril vrhunec na začetku akcije pol minute pred koncem, nato pa je Williams s trojko po podaji Jonesa postavil piko na i domači zmagi.

Četrtič v zgodovini franšize so Mavsi sezono začeli s štirimi zmagami. Dvakrat so potem peto tekmo izgubili, klubski rekord iz sezone 2002/03 pa znaša kar 14 zaporednih zmag na uvodu sezone. Zdaj so na vrhu Zahoda, edina prav tako neporažena ekipa v ligi pa je še Boston. Naslednji izziv Dončića in druščino čaka v noči na soboto po slovenskem času, ko bodo gostili aktualne prvake iz Denverja.

Minnesota prva premagala prvake

Nuggetsi so prvič v sezoni izgubili. S 110:89 jih je nadigrala Minnesota. "Mislim, da naš pristop ni bil pravi. Nasprotnik pa je odigral, kot bi se želel maščevati," je dejal trener prvakov Mike Malone. Denver je Volkove izločil v prvem krogu zadnje končnice. Gostje so imeli zelo slab strelski dan. Nekaj manj kot 40-odstoten je bil njihov met iz igre. Le 18-odstoten za tri, saj so iz 33 poskusov zadeli samo šest trojk. Le Nikola Jokić s 25 točkami in Jamal Murray s 14 sta bila dvomestna. V domači vrsti je 24 točk prispeval Anthony Edwards, 21 pa Karl-Anthony Towns. Gostitelji so proste mete metali 26/27.

Kelti nasuli kar 155 točk

Boston torej prav tako kot Dallas ostaja brez poraza. S kar 155:104 je odpravil Indiano. Celticsi so zadnjič toliko točk dosegli v sezoni 1958/59. Tedaj je bila slovita franšiza iz Massachusettsa še pri enem naslovu, zdaj pa je z Lakersi s 17 najuspešnejša. Drugo tekmo zapored so Kelti ob polčasu že zbrali 75 točk. Razpoložen je bil Jayson Tatum, ki je prispeval 30 točk in 12 skokov, zadnjo četrtino pa je ob visoki razliki presedel. Gostitelji so zadeli 20 trojk s 57-odstotno uspešnostjo. Skok so dobili s 57:31. Najvišja razlika je znašala 53 točk.

Lakersi prekinili niz 11 porazov proti Clippersom

LeBron James je bil odličen na losangeleškem derbiju. Foto: Reuters

Lakersi so po podaljšku dobili mestni obračun (130:125). Clippersi so zapravili 19 točk prednosti, nato pa na krilih Paula Georgea v zadnji minuti in pol nadomestili osem točk zaostanka. George je 20 od svojih 35 točk dosegel v zadnji četrtini, 17 sekund pred koncem rednega dela s tremi prostimi meti izsilil podaljšek, v dodatku pa moral predčasno končati srečanje zaradi šeste osebne napake. Prvi strelec Clippersov je bil sicer z 38 točkami Kawhi Leonard.

Dve minuti pred koncem podaljška mu žogo ukradel Austin Reaves in priigral Jezernikom pet točk prednosti. Kawhi je odgovoril s trojko, toda ko je ostalo še 48 sekund, je Reaves zadel dva prosta meta, Christian Wood pa je v naslednjem napadu dobil skok in z zabijanjem potrdil zmago Lakersov. S 35 točkami in 11 skoki je bil prvo ime domače zasedbe LeBron James. Reaves je sedem od svojih 15 točk dal v podaljšku. Zlato-vijoličasta zasedba je prekinila niz porazov proti mestnim tekmecem, ki je trajal kar 11 tekem. Nazadnje jih je ugnala julija 2020 v mehurčku na Floridi, na domačem parketu pa na božič leta 2016.

LeBron James blestel na losangeleškem derbiju

Tekme 1. novembra:
DALLAS – CHICAGO
114:105 (26:23, 23:27, 32:33, 33:22)
Williams 25 (7/10 za tri), Hardaway 24 (7/13 za tri), Dončić 18 (5/16 iz igre, 1/8 za tri, 7/9 PM), 7 skokov in 10 podaj v 40 minutah, Jones 17, Hardy 9, Lively 7 in 13 skokov, Powell 5, Curry 4, Green 3, Exum 2; LaVine 22, Vučević 21 in 20 skokov, DeRozan 16, Carter 12, White 10, Drummond in Dosunmu po 8, Caruso 6, Craig 2.

DETROIT – PORTLAND 101:110
Cunningham 30 (11/27 iz igre, 5/9 za tri), Thompson 16, Stewart 12; Sharpe 29 (3/6 za tri), Grant 24, Ayton 16 in 11 skokov, Brogdon 14.

TORONTO – MILWAUKEE 130:111
Siakam 26 (9/13 iz igre, 5/8 za tri), Schröder 24 (9/13 iz igre in 11 podaj), Barnes 21 (4/6 za tri) in 12 skokov, Anunoby 16 (7/7 iz igre); Beasley 20 (6/9 za tri), Andetokumbo 16 (5/11 iz igre), Lillard 15 (4/9 iz igre, 1/4 za tri), Middleton 11.

ATLANTA – WASHINGTON 130:121
Murray 24 (10/15 iz igre, 3/5 za tri), Hunter in Young (10 podaj) po 23; Kuzma 25 (11/21 iz igre, 1/6 za tri), Avdija 22 (10/16 iz igre), Poole 13.

BOSTON – INDIANA 155:104
Tatum 30 (9/15 iz igre, 3/5 za tri) in 12 skokov, White 18 (4/7 za tri), Hauser 17 (5/6 za tri), Brown 16, Holiday (3/4 za tri) in Pritchard po 15, Porzingis 13; McConnell 18, Nemhard 14, Toppin 11.

MIAMI – BROOKLYN 105:109
Herro 30 (12/23 iz igre, 6/10 za tri), Adebayo 21 in 14 skokov, Butler 20 (7/16 iz igre); Bridges 21 (7/16 iz igre), Brooks (5/6 za tri) in Walker po 17, Finney Smith 15 (3/5 za tri).

NEW YORK – CLEVELAND 89:95
Brunson 24 (8/23 iz igre), Quickley 18, DiVincenzo 16, Hart 11; Mitchell 30 (9/22 iz igre, 6/15 za tri), LeVert 19 (3/4 za tri), Mobley 14 in 8 skokov.

OKLAHOMA CITY – NEW ORLEANS 106:110
Gilgeous-Alexander 20, Holmgren 19 in 11 skokov, Jal. Williams 18, Giddey 15, Wiggin 10; McCollum 29 in 11 skokov, Williamson 20 in 10 skokov, Valančiunas 19, Hawkins 10.

HOUSTON – CHARLOTTE 128:119
Ja. Green 23, VanVleet 22 in 11 podaj, Brooks 20, Sengun 19, Smith 17; Washington 23, Rozier 21, Ball 19, Hayward 17, Miller in Richards po 10.