Ivica Zubac in soigralci znova niso imeli rešitve za Dončića. V četrtek je odigral simultanko v prvi četrtini, v kateri je prispeval 28 točk. Tokrat je dosegel zadnjih 19 točk za Maverickse. Foto: Reuters

Mavericksi so izgubili prvič po štirih zaporednih zmagah. Dončić je v četrtek nasul Clippersom 51 točk – rekord kariere. Tudi tokrat je bil razred zase na parketu American Airlines Centra. V 39 minutah je zbral še 15 skokov in 8 podaj. Zadel je šest trojk iz 13 poskusov. Dosegel je zadnjih 19 točk za Dallas.

Dončićevih 45 točk ni bilo dovolj za zmago

Jalen Brunson je zbral 22 točk, Reggie Bullock jih je dodal 17, zadel je pet trojk. Spencer Dinwiddie in Davis Bertans, ki sta prišla ob menjavi igralcev iz Washingtona za Kristapsa Porzingisa, sta bila na tekmi, a še nista bila v kadru.

Reggie Jackson je bil najboljši strelec Clippersov s 24 točkami, osem jih je dosegel v zadnjih dveh minutah. Terance Mann je prispeval 21 točk, Marcus Morris pa 20. Izbranci Tyronna Lueja so na osmem mestu Zahoda, čeprav sta zvezdnika Paul George in Kawhi Leonard (letos še ni stopil na parket) že dlje časa poškodovana.

Tudi Clippersi so zadnji dan prestopnega roka opravili menjavo igralcev. Serge Ibaka je odšel k prvakom v Milwaukee, prišla sta Rodney Hood (sedel je na klopi, a ni vstopil v igro) in Semi Ojeleye.

Zelo izenačen prvi polčas
V prvem polčasu sta se ekipi izmenjavali v vodstvu, nobena pa si ni priigrala večje prednosti. Ob odmoru so imeli gostje iz Los Angelesa točko naskoka (48:49). Dončić je zbral 16 točk, 7 skokov in 6 podaj.

Clippersi odlično začeli zadnjo četrtino
Na začetku zadnje četrtine so Clippersi z delnim izidom 9:2 prvič povedli z dvomestno razliko (69:79). Pet minut pred koncem je Bullock s trojko iz levega kota znižal na 78:83, vse točke Dallasa do konca tekme pa je nato dosegel Dončić.

Reggie Jackson je blestel v zadnji četrtini. Foto: Reuters

Simultanka Dončića v zadnjih petih minutah
Ljubljančan je s trojko po koraku nazaj znižal na 89:92, nato pa je Jackson zadel po prodoru, a ni bil natančen pri dodatnem prostem metu. Gostje so prišli do odbite žoge in Jackson je zadel še izza črte za 89:97. Dončić je takoj odgovoril z novo trojko, v naslednjem napadu pa je poslal Ivico Zubca v prazno, nato pa s polaganjem in dodatnim prostim metom že ujel priključek (95:98). Do konca je bilo še 44 sekund in Lue je vzel minuto odmora.

Mann ni bil natančen, Dončić pa se je odločil za prodor in znižal na 97:98, do konca je ostalo še osem sekund. Po novi minuti odmora je Jackson sprejel žogo na svoji polovici in skoraj je ušel Brunsonu, ki mu je še uspelo narediti osebno napako 3,4 sekunde pred koncem. Jackson je zadel le drugi prosti met. Jason Kidd je vzel minuto odmora, akcijo je pripravil za Dončića, vendar so ga gostje odlično pokrili. Z desetih metrov ni zadel obroča ob pisku sirene.

Dončić ni bil zadovoljen z igro v prvih treh četrtinah
"V zadnji četrtini me velikokrat podvajajo, takrat morajo potem zadeti soigralci. Danes so me pokrivali ena na ena. Mislim, da bi moral biti že v prvih treh četrtinah precej bolj agresiven," je povedal Dončić.

"Luka je bil izjemen in imeli smo žogo za podaljšek ali za zmago. Več si ne bi mogel želeti, saj nismo igrali dobro. Vseeno smo imeli priložnost v zadnji akciji na tekmi," je dodal trener Jason Kidd.

Lue: Vseeno mi je bilo, če Luka doseže 90 točk, hotel sem le zmago
Precej bolj vesel je bil trener gostov Lue: "Vseeno mi je bilo, če Luka doseže 90 točk, hotel sem le zmago. Znova je odigral odlično, vendar pa smo ga tokrat bolje ustavili. Odločil sem se, da je bolje, če ne razigra soigralcev. Tokrat je bil le strelec. Na žalost mu je šlo odlično, vendar pa smo preprečili nov poraz."

To je zadnja izmed šestih zaporednih tekem Dallasa na domačem parketu, v torek bo gostoval v Miamiju.

Portland v zadnji četrtini povozil Knickse
Portland je premagal New York na uvodni sobotni tekmi s 112:103. Zadnjo četrtino so Blazersi dobili kar s 35:11. Knicksi so že tretjič na turneji na Zahodu zapravili veliko prednost. Prejšnjo soboto so izgubili z Lakersi, potem ko so vodili že z 21 točkami naskoka, tudi v Salt Lake Cityju so imeli že dvomestno prednost.

Quentin Grimes je zadel trojko sredi tretje četrtine za najvišje vodstvo New Yorka v Moda Centru (59:82). V zadnji četrtini so Blazersi odlično odigrali v obrambi. Anfernee Simons, ki je potopil Lakerse v četrtek, je prispeval 30 točk in 8 podaj. Josh Hart, ki je prišel ob menjavi igralcev iz New Orleansa, je debitiral s 23 točkami. Jusuf Nurkić je zbral 12 točk in 20 skokov.

Julius Randle je bil najboljši pri Knicksih z 28 točkami in 16 skoki. Zelo se je poznalo, da je manjkal RJ Barrett zaradi zvitega gležnja.

Jokić z blokado ob pisku sirene rešil Denver
Toronto je izgubil proti Denverju s 109:110. Raptorsi so izgubili prvič po osmih zaporednih zmagah.

Nikola Jokić je dosegel 28 točk in 15 skokov. Srb je zgrešil dva prosta meta 12 sekund pred koncem in ponudil veliko priložnost Torontu. Fred VanVleet je zgrešil, OG Anunoby je ujel odbito žogo, a ga je Jokić zaprl ob pisku sirene.

Klay Thomson si je poškodoval koleno na šesti tekmi finala Lige NBA proti Torontu junija 2019. Leto in pol zatem si je strgal še ahilovo tetivo. Vrnil se je v odlični formi. Danes je spomnil na najboljše čase. Navijači v Chase Centru so bili navdušeni. Foto: Reuters

Sijajna predstava Thompsona v zadnji četrtini
Zelo napeto je bilo tudi v San Franciscu. Golden State je ugnal LA Lakerse s 117:115. Junak srečanja je bil Klay Thompson, ki je dosegel rekord sezone; 16 od 33 točk je prispeval v zadnji četrtini.

Jezerniki so imeli še štiri minute pred koncem šest točk prednosti (103:109). Thompson je zadel tri trojke in zrežiral preobrat (115:113). 46 sekund pred zadnjim piskom sirene je Stephen Curry povišal na 117:114. Po zgrešenih metih na obeh straneh so imeli Lakersi še sedem sekund za zadnji napad. Curry je naredil osebno napako nad LeBronom Jamesom pri metu za tri točke. Zvezdnik Lakersov je zgrešil prvi prosti met, drugega je zadel, tretjega pa je namenoma zgrešil. Žogo je v visokem loku vrgel na obroč in tudi prišel do nje, a se je pred metom ura iztekla.

"To je bila prav posebna tekma. Zelo sem trpel v zadnjih dveh letih in pol, ko nisem mogel igrati. Tokrat je bil na tekmi tudi oče, ki me ni videl igrati tri leta," je bil zadovoljen Thompson, ki je počival 941 dni. Njegov oče Mychal je blestel v dresu Lakersov v osemdesetih letih, bil je soigralec legendarnega Magica Johnsona v ekipi "Showtime", ki jo je vodil Pat Riley. Zdaj je radijski strokovni komentator na tekmah Jezernikov.

LeBron James bo zelo verjetno postal najboljši strelec v zgodovini Lige NBA. Od drugouvrščenega Karla Malona ga loči še 500 točk. Že leta 2017 pa je prehitel Michaela Jordana, do tedaj najbolj učinkovitega igralca v končnicah. Foto: Reuters

James na skupni lestvici že prehitel Abdul-Jabbarja
James je prispeval 26 točk, 15 skokov in 8 podaj. Na zadnjih 22 tekmah je presegel 25 točk. V karieri je dosegel 44.157 točk, če štejemo redni del in končnico. S tem je prehitel tudi Kareema Adbul-Jabbarja (44.149). Na večni lestvici rednega dela še vedno vodi Abdul-Jabbar z 38.387 točkami, James jih ima zdaj že 36.526.

"Zapravili smo lepo priložnost za veliko zmago. To je zelo grenek poraz," je bil razočaran 37-letni James. To je bil že 31. poraz Jezernikov, ki so na skromnem devetem mestu Zahoda. Po tekmi All Star naslednjo nedeljo jih čaka težka naloga, saj je šesto mesto že precej oddaljeno.

Kako se bo odločil Dragić?
Obe ekipi se zanimata za Gorana Dragića, ki bo predvidoma naslednji teden odkupil pogodbo s San Antoniom in postal prost igralec. Tudi LA Clippersi, Milwaukee, Chicago in Brooklyn se zanimajo za MVP-ja zadnjega evropskega prvenstva.

Tekme 12. februarja:
DALLAS - LA CLIPPERS
97:99 (26:23, 22:26, 19:21, 30:29)
Dončić 45 (15/33 iz igre, 6/13 za tri, prosti meti 9/13), 15 skokov in 8 podaj v 39 minutah, Brunson 22 (4/7 za tri), Bullock 17 (5/10 za tri), Powell 6, Finney Smith 3, Ntilikina in Green po 2; Jackson 24 (10/21 iz igre) in 8 podaj, Mann 21 (9/15 iz igre) in 9 skokov, Morris 20, Zubac (10 skokov) in Coffey po 11, Covington in Kennard po 5, Hartenstein 2.

PORTLAND - NEW YORK 112:103
Simons 30 (6/12 za tri), Hart 23, McLemore 17, Winslow 14, Nurkić 12 in 20 skokov, Randle 28 (8/20 iz igre) in 16 skokov, Walker 23 (4/8 za tri), Grimes 20 (5/8 za tri).

CHARLOTTE - MEMPHIS 118:125
Rozier 35 (11/27 iz igre, 6/17 za tri), 10 skokov in 9 podaj, Ball 25 (5/12 za tri), Harrell 20 (7/8 iz igre); Morant 26 (12/21 iz igre), Bane 25 (4/7 za tri), Jackson Jr. 18 in 10 skokov, Clarke 16.

WASHINGTON - SACRAMENTO 110:123
Kuzma 22 (7/14 iz igre), Kispert 20; Fox 26 (10/21 iz igre), Barnes 21 (7/9 iz igre), Harkless 17 (3/3 za tri), Sabonis 16 (7/9 iz igre), 11 skokov in 7 podaj.

NEW ORLEANS - SAN ANTONIO 114:124
McCollum 36 (15/24 iz igre, 3/7 za tri) in 11 skokov, Ingram 22, Valančiunas 17 in 12 skokov; Murray 31 (13/22 iz igre) in 12 podaj, Walker 17, Johnson 16, McDermott 15 (4/8 za tri).

PHILADELPHIA - CLEVELAND 103:93
Embiid 40 (11/22 iz igre, 4/5 za tri, prosti meti 14/15), 14 skokov in 10 podaj, Maxey 16, Harris 11; Garland 27 (11/23 iz igre), Allen 13, Osman 12.

TORONTO - DENVER 109:110
Siakam 35 (16/22 iz igre, 3/7 za tri), 10 skokov in 7 podaj, VanVleet 25 (6/11 za tri), Barnes 17; Jokić 28 (10/16 iz igre) in 15 skokov, Green 19 (3/5 za tri), Gordon 13.

MIAMI - BROOKLYN 115:111
Adebayo 19 (8/12 iz igre) in 14 skokov, Robinson 17 (5/8 za tri), Herro 15; Irving 29 (10/22 iz igre, 3/8 za tri), Thomas 22, Edwards 13.

CHICAGO - OKLAHOMA CITY 106:101
DeRozan 38 (12/24 iz igre), Vučević 31 (14/25 iz igre) in 15 skokov, White 16 (4/6 za tri); Dort 31 (5/12 za tri), Bazley 17.