Damian Lillard je v dveh večerih nasul Mavericksom 76 točk in poskrbel za dve gladki zmagi Portlanda. Foto: AP

V soboto so Blazersi odpravili Maverickse s 136:119, Dončić pa je dosegel najmanj točk v letošnji sezoni (15). Trener Jason Kidd se je znova odločil, da bo najboljši strelec v Ligi NBA počival, ko sta na sporedu dve zaporedni tekmi brez vmesnega dneva odmora. To se je zgodilo petič v letošnji sezoni in Dallas je še brez zmage.

Damian Lillard, ki je v soboto dosegel 36 točk, je bil znova najboljši strelec tekme v Moda Centru s 40 točkami. Zadel je vseh 16 prostih metov. Jusuf Nurkić, Jerami Grant in Anfernee Simons so zbrali po 20 točk.

Pri Mavericksih je manjkal tudi Tim Hardaway, ki si je na sobotni tekmi v zadnji četrtini zvil gleženj. Spencer Dinwiddie se je izkazal z 28 točkami in devetimi podajami. Rezervist Jaden Hardy je odlično izkoristil priložnost in zbral 25 točk v 27 minutah. Dallas je bil tokrat konkurenčen v skoku, saj se je vrnil Christian Wood. Center v soboto ni igral, tokrat pa je prispeval 23 točk in 16 skokov, a met mu ni stekel (8/22 iz igre, 1/8 za tri).

Anfernee Simons je zelo dobro igral v tretji četrtini, ko je zbral polovico od 20 točk. Foto: AP

Portlandu se ni uspelo odlepiti v prvem polčasu
Gostitelji so imeli minimalno prednost po prvi četrtini (33:31), nato pa se je razigral Lillard, ki je na začetku druge četrtine dosegel 11 točk in poskrbel za vodstvo Blazersov z 49:37. Dinwiddie, ki je v prvem delu zbral 14 točk, je s pomočjo Wooda do odmora zmanjšal razliko (61:54).

Mavericksi celo povedli v tretji četrtini
Drugi polčas so Mavericksi začeli sijajno. Z delnim izidom 13:4 so prevzeli vodstvo po polaganju in dodatnem prostem metu Wooda (65:67). Celotno tretjo četrtino so držali priključek in po 36 minutah je Portland vodil z 98:95.

Blazersi z delnim izidom 16:0 do zmage
Hardy je deset minut pred koncem zmanjšal razliko na 106:103, nato pa Dallas tri minute ni dosegel niti točke. Gostitelji so si z delnim izidom 16:0 zagotovili odločilno prednost. Lillard je zadel dve trojki, potem pa je bil izza črte natančen še Nurkić. Kidd je vzel minuto odmora, a mu ni uspelo presekati silovitega naleta Blazersov, ki so sedem minut pred koncem povedli s 122:103.

Ko je Josh Hart štiri minute pred zadnjim piskom sirene povišal na 132:109, je trener Chauncey Billups zamenjal celotno peterko. Lillard in Nurkić sta prejela stoječe ovacije s tribun.

Lillard: Težko je premagati kakovostno ekipo dva večera zapored
"Izgubili smo pet tekem zapored in nujno smo potrebovali eno zmago. V soboto smo jo dočakali, občutek je bil odličen. Vedno je težko premagati kakovostno ekipo dva večera zapored. Čeprav niso bili v popolni postavi, smo morali biti zelo zbrani," je povedal Lillard.

Kidd jezen zaradi slabe obrambe
"Brez obrambe bo težko zmagovati. Treba se bo bolj potruditi. Ne moremo vsak večer doseči 140 točk. V napadu smo igrali dobro. Dončić ni manjkal prvič v tej sezoni in drugi igralci so se že navadili, da znajo izpeljati akcije tudi brez njega," je poudaril Kidd.

Vučević izenačil rekord kariere
Navijači Chicaga so bili navdušeni nad predstavo svojih ljubljencev v drugem polčasu. To je bil že 17. poraz Bojevnikov na gostovanjih, uspešni so bili le štirikrat. Ob odmoru so imeli še tri točke naskoka v United Centru (59:62), nato pa so Biki prevladovali v drugem polčasu, ko so dosegli kar 73 točk. Goran Dragić je vse štiri točke dosegel na začetku druge četrtine. MVP evropskega prvenstva leta 2017 je bil na parketu devet minut.

Nikola Vučević (levo) je popolnoma zasenčil Stephena Curryja. Foto: AP

32-letni Vučević je izenačil rekord kariere, 2. februarja 2021 je 43 točk dosegel v dresu Orlanda proti Chicagu. Zach Lavine je zbral 27 točk, čeprav je bil zelo slab pri metih izza črte (1/8). Poškodovani zvezdnik DeMar DeRozan je izpustil tretjo zaporedno tekmo.

"Zelo zgodaj sem začel zadevati. Težko je to razložiti. Dobiš občutek, da bo to tvoj večer, in le igraš. Resnično je žoga lepo krožila. Igrali smo agresivno, napadalno in uspelo se mi je postavljati na prava mesta za met," je povedal Vučević.

Klay Thompson je bil najboljši strelec Bojevnikov s 26 točkami, zadel je sedem trojk. Stephen Curry je bil raztresen, izgubil je osem žog in izza črte metal le 3/10.

To je bila prva zmaga Bikov nad Bojevniki po 2. marcu 2017. Golden State je nato nanizal enajst zmag.

Jokić dve desetinki pred koncem odločil s trojko
Denver je premagal Orlando s 119:116. Nikola Jokić je 0,2 sekunde pred koncem zadel odločilno trojko. Gostje so zelo dobro zaprli raketo, zato je naredil korak nazaj in zadel izza črte.

"To je res dober občutek, kadar tako odločiš tekmo," je dejal Jokić, ki je tekmo končal z 12. trojnim dvojčkom sezoni. Za 88. tovrstni dosežek v karieri je zbral 17 točk, 14 podaj in 10 skokov.

Vlatko Čančar pri 13. zaporedni zmagi Denverja na domačem parketu ni sodeloval, saj ga ni bilo v postavi ekipe zaradi poškodbe desne noge.

Lakersi znova izgubili napeto končnico
Zelo napeto je bilo znova v Crypto.com Areni v Los Angelesu, v kateri so Lakersi doživeli novo hladno prho. V četrtek so izgubili proti Dallasu po dveh podaljških. Tokrat so neverjetno slabo izpeljali zadnjo akcijo na tekmi in izgubili s 112:113.

Ekipi sta se izmenjavali v vodstvu v zadnji četrtini. Joel Embiid (35 točk in 11 skokov) je prevzel odgovornost v odločilnih trenutkih. Minuto in pol pred koncem je našel Georgesa Nianga, ki je zadel trojko iz desnega kota, nato pa je sijajni center 45 sekund pred koncem povečal prednost Sixersov na 109:113.

Russell Westbrook je po zadnjem pisku sirene obsedel na parketu. Znova je prevzel odgovornost. Žoga mu je najprej skoraj ušla, nato pa je skušal iz težkega položaja z leve strani, a ga je ustavil Georges Niang. Foto: Reuters

Westbrook zelo slabo izpeljal zadnjo akcijo
Troy Brown je s trojko z desne strani znižal na 112:113. Embiid nato ni bil natančen in Jezerniki so imeli 13 sekund za zadnji napad. Trener Darvin Ham ni vzel minute odmora, Russell Westbrook je prodrl pod koš, a ga je zelo dobro pokril Embiid, nato pa je njegov met preprečil Niang.

James presegel 38.000 točk
LeBron James je postal šele drugi košarkar v zgodovini Lige NBA, ki je presegel 38.000 točk. Zvezdnik je dosegel 35 točk in zmanjšal zaostanek za rekorderjem Kareemom Abdul-Jabbarjem na 363 točk. Zelo verjetno bo že pred tekmo All Star sredi februarja postal najboljši strelec v zgodovini.

James Harden in Joel Embiid sta blestela v Los Angelesu. Sixersi so blizu drugega mesta na Vzhodu. Foto: Reuters

"Igramo zelo dobro, a nikakor nam ne uspe končati tekme na pravi način. Razočaranje je veliko, saj se nam je to zgodilo že prevečkrat. Na srečo je že jutri nova tekma proti Houstonu," je bil jezen 38-letni James, ki je na vprašanja novinarjev odgovarjal zelo na kratko. Ni bil razpoložen za analize, saj je bilo razočaranje ogromno.

Pred tekmo je Anthony Davis metal na koš, a kost v stopalu se še ni popolnoma zacelila. Lakersi ga nujno potrebujejo, saj brez njega ne bodo igrali niti v dodatnih kvalifikacijah.

Ham ni razmišljal o minuti odmora
"Nisem razmišljal o minuti odmora. Zaostajali smo le za točko in Westbrook je šel v prodor. Vedno bi podpisal položaj, ko ga krije Embiid. Ni se izšlo. Zapravili smo veliko priložnost za zmago nad močno ekipo Philadelphie," je na novinarski konferenci razlagal Ham.
Lakersi so na domačem parketu izgubili v napeti končnici proti Portlandu, Sacramentu, Charlottu, Bostonu (štiri minute pred koncem so imeli 13 točk naskoka!), Dallasu in zdaj še proti Philadelphii.

Tekme 15. januarja:
PORTLAND - DALLAS
140:123 (33:31, 28:23, 37:41, 42:28)
Lillard 40 (10/17 iz igre, 4/9 za tri, prosti meti 16/16), Grant (4/6 za tri), Nurkić in Simons po 20, Little 10 (3/5 za tri), Hart 8 in 12 skokov, Walker 7, Payton 5, Sharpe in Eubanks po 4, Brown 2; Dinwiddie 28 (7/15 iz igre, prosti meti 12/14) in 9 podaj, Hardy 25 (8/17 iz igre, 3/10 za tri), Wood 23 (8/22 iz igre, 1/8 za tri) in 16 skokov, Bertans 11 (3/6 za tri), Bullock in Powell po 10, Lawson 6, Wright 5, Pinson 3, Ntilikina 2, Dončić ni igral.

CHICAGO - GOLDEN STATE 132:118
Vučević 43 (18/31 iz igre, 5/10 za tri) in 13 skokov, LaVine 27 (7/18 iz igre) in 9 skokov, White 15 ... Dragić 4 (2/5 iz igre, 0/2 za tri) v 9 minutah; Thompson 26 (8/15 za tri), Curry 20 (8/15 iz igre, 3/10 za tri) in 10 skokov, Poole 15.

DETROIT - NEW YORK 104:117
Bey (5/10 za tri) in Ivey po 19, Knox 16 (3/4 za tri); Randle 42 (15/24 iz igre, 4/7 za tri) in 15 skokov, Brunson 27 (9/17 iz igre), Quickley 17 (3/6 za tri).

LA CLIPPERS - HOUSTON 121:100
Mann 31 (12/16 iz igre, 5/8 za tri), Leonard 30 (12/24 iz igre, 3/5 za tri), Powell 18, George ni igral; Gordon 24 (8/16 iz igre, 1/5 za tri), Martin 22 in 9 skokov, Sengun 15.

BROOKLYN - OKLAHOMA CITY 102:112
Se. Curry 23 (9/15 iz igre, 3/8 za tri), Claxton 17 in 13 skokov, Irving 15 (7/20 iz igre, 1/7 za tri); Gilgeous Alexander (8/17 iz igre, prosti meti 11/14) in Giddey (12/21 iz igre, 9 skokov in 9 podaj) po 28, Dort 22 (5/7 za tri).

SAN ANTONIO - SACRAMENTO 119:132
Pöltl 23 (10/12 iz igre), Richardson 21 (8/13 iz igre, 4/6 za tri), K. Johnson 20 (8/25 iz igre); Barnes 29 (4/6 za tri), Fox 23 (11/21 iz igre), Mitchell 19 (4/5 za tri), Sabonis 18 (7/14 iz igre), 18 skokov in 8 podaj.

DENVER - ORLANDO 119:116
Gordon 25 (9/13 iz igre, 2/3 za tri) in 8 skokov, Murray 18, Jokić 17 (8/11 iz igre, 1/4 za tri), 14 podaj in 10 skokov, Porter 16, Čančar ni igral; Fultz 20 (8/10 iz igre), F. Wagner 19, Banchero 18.

LA LAKERS - PHILADELPHIA 112:113
James 35 (15/23 iz igre, 1/5 za tri), 10 podaj in 8 skokov, Westbrook 20 (7/14 iz igre, 2/5 za tri), 14 skokov in 11 podaj, Gabriel 14, Brown 13; Embiid 35 (12/21 iz igre, 2/5 za tri) in 11 skokov, Harden 24 (9/15 iz igre, 4/7 za tri), 13 podaj in 7 skokov, Maxey 16, Harris 15.