Damian Lillard je bil najboljši igračec tekme v Moda Centru. Obramba Dallasa ga nikakor ni uspela zaustaviti. Če ne bi že sedem minut pred koncem zapustil igrišča, bi se verjetno znova približal 50 točkam. Foto: AP

23-letni Ljubljančan je ob zelo slabem metu iz igre (7/19) zgrešil tudi vseh pet metov izza črte in katastrofalno izvajal proste mete (1/6). Na parketu je bil 36 minut, sedem minut pred koncem tekme pa se je Jason Kidd odločil, da ga pokliče na klop. Najboljši strelec gostov je bil Spencer Dinwiddie s 25 točkami (4/6 za tri), Reggie Bullock je zadel osem trojk iz desetih poskusov.

Dončića so Blazersi vseskozi podvajali. Ni imel veliko odprtih metov. Foto: AP

Portland prevladoval v skoku
Manjkal je center Christian Wood (poškodba desnega gležnja) in Mavericksi so bili razglašeni v obrambi. Gostitelji so dobili skok kar s 47:25. JaVale McGee je zbral edina skoka v napadu za Dallas na celotni tekmi! Tudi 22 trojk iz 46 poskusov ni pomagalo Mavericksom, ki so izgubili vse četrtine.

Lillard potrdil sijajno formo
Lillard, ki je v četrtek Clevelandu nasul 50 točk, je bil znova razred zase na parketu. Pred tekmo je bil njegov nastop vprašljiv zaradi poškodbe levega gležnja, že v prvem polčasu pa je s 24 točkami zagotovil Blazersom visoko vodstvo (71:56). Jusuf Nurkić je kraljeval v raketi z 22 točkami in 11 skoki. Celotna prva peterka Portlanda je bila dvomestna.

Ekipi se bosta znova srečali že v noči z nedeljo na ponedeljek.

Lillard udarno zaključil prvi polčas
Po zaostanku z 2:8 so se Blazersi hitro pobrali in na krilih Lillarda z devetimi zaporednimi točkami povedli z 20:13. Prva četrtina je bila zelo izenačena, Frank Ntilikina pa je s trojko prehitel sireno in Dallas je po 12 minutah zaostajal le za točko (31:30).

Dončić je na začetku druge četrtine počival. Ko se je vrnil, so gostitelji vodili s 47:41. Prvi polčas so Blazersi končali z delnim izidom 14:7 in ob odmoru je prednost znašala že 15 točk (71:56). Lillard je zbral 24 točk (7/13 iz igre), Dončić pa le 5 (2/8 iz igre, 0/2 za tri).

Gary Payton II z odlično obrambo navdušil tudi legendarnega očeta
Na začetku drugega polčasa je Joh Hart povišal na 80:61, vendar je Reggie Bullock s petimi trojkami v tretji četrtini obdržal Mavse v igri. Gary Payton II, sin legendarnega Garyja Paytona, je znova dokazal, da je pravi specialist za obrambo. Oče je bil lahko ponosen, saj je odlično pokrival Dončića. Tudi v napadu se je izkazal z dvema trojkama, ko so mu Mavericksi pustili preveč prostora. Ko je povišal na 100:86, je namenil klopi Dallasa poseben pogled. Po 36 minutah je Portland vodil s 106:90.

Oba zvezdnika že sedem minut pred koncem odšla na klop
Trener gostov Jason Kidd je na začetku zadnje četrtine pustil Dončića na parketu, a je prednost Blazersov ekspresno naraščala. Nurkić je navdušil gledalce s trojko in zabijanjem, Lillard pa je z izjemnim prodorom povišal na 122:101. Sedem minut pred koncem je Kidd v igro poslal rezerviste. Dončić in Lillard sta zapustila parket in misli že preusmerila k novi tekmi v nedeljo v isti dvorani.

Kidd upa, da poškodoba Hardawayja ni hujša
Tim Hardaway se je z zvinom gležnja pridružil seznamu poškodovanih soigralcev, saj trenutno ne morejo igrati tudi Josh Green, Maxi Kleber in Dorian Finney-Smith. "Upam, da bo Hardaway kmalu pripravljen za tekme, do takrat pa moramo igrati s tistimi, ki lahko oblečejo dres," je bil kratek Kidd.

"To je bila prav posebna zmaga, saj nam na zadnjih tekmah prav nič ni šlo po načrtu. Čakali smo, da se kriza konča in tokrat smo bili še posebej motivirani. Večkrat sem poudaril, da v takih trenutkih potrebuješ le eno zmago in vse se lahko obrne v pravo smer. Razlike na Zahodu so zelo majhne in želimo se prebiti v končnico," je poudaril Lillard.

Milwaukee brez Andetokumba znova nemočen v Miamiju
Na uvodni sobotni tekmi je Miami še drugič v treh dneh ugnal Milwaukee, tokrat je bila Vročica boljša s 111:95. Zadnjo četrtino so gostitelji dobili s 34:24. Janis Andetokumbo je izpustil obe srečanji zaradi bolečin v levem kolenu.

Joel Embiid je dosegel 30 točk za zmago Sixersov, ki jih že v nedeljo čaka novo težko gostovanje v Los Angelesu. Foto: AP

Gabe Vincent je bil najboljši strelec tekme s 27 točkami, zadel je pet trojk. Bam Adebayo je vpisal dvojni dvojček (20 točk in 13 skokov).

Embiid odločil v Salt Lake Cityju
Najbolj napeta tekma sobotnega večera je bila v Salt Lake Cityju, kjer je Utah izgubil proti Philadelphii s 117:118. Odločilni koš je dosegel center Joel Embiid 5,7 sekunde pred koncem.

James Harden je 18 od 31 točk dosegel v zadnji četrtini. Gostitelje, ki so po 12 minutah zaostajali že s 24:41, je v igri držal Jordan Clarkson z 38 točkami (16/29 iz igre), ki pa ni uspel zadeti trojke za zmago ob pisku sirene.

Šesta zaporedna zmaga Bostona
V Spectrum Centru sta se srečali najslabša ekipa Vzhoda in najboljša ekipa lige. Charlotte je ob odmoru še vodil s 66:62, nato pa je Boston v drugem polčasu strnil obrambo in zanesljivo odnesel zmago (106:122).

Jayson Tatum je 17 od 33 točk dosegel v tretji četrtini, ki so jo Celticsi dobili s 33:19. S 30 točkami se je izkazal tudi Malcolm Brogdon. To je bila že šesta zaporedna zmaga Bostona.

Tekme 14. januarja:
PORTLAND - DALLAS
136:119 (31:30, 40:26, 35:34, 30:29)
Lillard 36 (11/20 iz igre, 4/11 za tri, prosti meti 10/10) in 10 podaj v 29 minutah, Nurkić 22 (9/15 iz igre, 3/5 za tri) in 11 skokov, Simons 21 (3/8 za tri), Grant 16, Sharpe 12, Hart 11, Payton 10, Watford 4, Eubanks in Brown po 2; Dinwiddie 25 (8/12 iz igre, 4/6 za tri), Bullock 24 (8/10 za tri), Dončić 15 (7/19 iz igre, 0/5 za tri, prosti meti 1/6), 10 podaj in 6 skokov v 36 minutah, Pinson 11 (3/6 za tri), Hardaway 10 (2/7 za tri), Powell 8, Ntilikina in Hardy po 7, Bertans 6, Lawson 3, McGee 2, Wright 1.

MIAMI - MILWAUKEE 111:95
Vincent 27 (11/18 iz igre, 5/8 za tri), Oladipo in Adebayo (13 skokov) po 20, Butler 16 (7/14 iz igre); Portis 15, Connaughton 14 (4/10 za tri), B. Lopez 13 (3/5 za tri), Andetokumbo ni igral.

CHARLOTTE - BOSTON 106:122
Ball 31 (11/27 iz igre, 1/8 za tri), 9 podaj in 7 skokov, Rozier 21; Tatum 33 (12/27 iz igre, 4/14 za tri) in 9 skokov, Brogdon 30 (11/17 iz igre, 4/6 za tri), Horford 16 (4/7 za tri), Smart 13 (3/12 za tri) in 12 podaj.

INDIANA - MEMPHIS 112:130
Duarte 25 (4/9 za tri), Mathurin 16, McConnell 13 in 11 podaj; Bane 25 (5/11 za tri), Morant 23 (7/17 iz igre) in 10 podaj, Aldama 17.

TORONTO - ATLANTA 103:114
Barnes 27 (9/16 iz igre), Siakam 15 (5/16 iz igre), Anunoby in Achiuwa po 14; Young 29 (9/17 iz igre) in 9 podaj, Murray 27 (10/17 iz igre).

MINNESOTA - CLEVELAND 110:102
Edwards 26 (10/18 iz igre, 3/6 za tri), Reid 17, Nowell 16; Mobley in Allen po 19, Garland 15, Mitchell 14 (5/16 iz igre, 2/9 za tri).

UTAH - PHILADELPHIA 117:118
Clarkson 38 (16/29 iz igre, 3/12 za tri), Horton Tucker 20, Kessler 15 (7/7 iz igre) in 12 skokov; Harden 31 (11/19 iz igre, 4/10 za tri) in 11 podaj, Embiid 30 (9/18 iz igre, 2/3 za tri), Maxey 21 (5/11 za tri).