Luka Dončić je za dve točki zgrešil rekord kariere. Dallas zares slabo igra v obrambi in še čaka na prvo zmago v Orlandu. Višje od sedmega mesta Mavericksi realno ne morejo. Foto: Reuters

Že pred tekmo je bilo jasno, da so si Mavericksi zagotovili nastop v končnici, saj je Memphis izgubil proti San Antoniu s 106:108. DeMar DeRozan je odločil srečanje s prostima metoma sekundo pred koncem.

Mavericksi bodo nastopili v končnici prvič po letu 2016 in ne bodo končali nižje od sedmega mesta na Zahodu. "Zelo smo srečni. Sedmo mesto je za nas lep uspeh, a v Orlando smo prišli, da bi se pomaknili proti vrhu," je poudaril trener Rick Carlisle.

Zelo težko se bodo pomaknili višje, saj bodo do konca odigrali le še šest tekem, imajo pa pet porazov več od Houstona, Utaha in Oklahome. Znova so Mavericksi popolnoma odpovedali v obrambi. Zadeli so le šest trojk iz 31 poskusov. Poleg najboljšega strelca tekme Dončića sta le še dva košarkarja presegla 10 točk. Kristaps Porzingis je prispeval 30 točk, Seth Curry pa jih je dodal 16. Pri Phoenixu je bil najučinkovitejši Devin Booker s 30 točkami.

Dončić je čestital Rickyju Rubiu za zmago. Foto: Reuters

Mavericksi precej boljši v prvem polčasu
Sunsi so hitro povedli s 6:0. Cameron Johnson in Ricky Rubio sta bila natančna izza črte. Dončić je odgovoril s polaganjem in dodatnim prostim metom. Phoenix je držal priključek do sredine uvodne četrtine, potem pa so Mavericksi prišli do lepe prednosti po 12 minutah (23:35). Dončić je vseh 11 točk dosegel s polaganji po prodorih.

Sunsi ne slovijo po dobri obrambi in tudi v drugi četrtini se je nadaljevala hitra igra s številnimi meti že na začetku napada. V tem elementu igre je Dallas precej boljša ekipa. Ob odmoru so si Mavericksi priigrali 13 točk naskoka (60:73). Dončić je bil najboljši strelec Dallasa s 23 točkami.

Rezervisti Phoenixa zrežirali preobrat
Na začetku drugega polčasa so se Sunsi razigrali in z delnim izidom 14:1 celo povedli s 84:82. Jevon Carter in Johnson sta zadela za tri točke, Frank Kaminsky pa je bil dvakrat zapored natančen izpod koša.

DeAndre Ayton in Devin Booker sta imela težave z osebnimi napakami, zato pa so na veliko sceno stopili rezervisti. Cameron Payne je z dvema zaporednima trojkama povišal na 96:90. Tretjo četrtino so Sunsi dobili kar s 36:19.

Russell Westbrook je že 36-krat zapored dosegel vsaj 20 točk. Foto: Reuters

Porzingis in Hardaway zgrešila trojki za zmago
Dončić je na začetku zadnje četrtine izenačil na 98:98, vendar so Sunsi odgovorili z delnim izidom 11:2 in sedem minut pred koncem so imeli devet točk naskoka (109:100).

Dončić je dosegel zadnjih 9 točk za Maverickse, ki niso imeli drugih razigranih posameznikov v ključnih trenutkih. Ljubljančan je 39 sekund pred koncem znižal na 117:115. Porzingis je nato blokiral met Rubia in Dallas je imel zadnji napad po minuti odmora. Dončić se ni odločil za met, ampak je podal do Porzingisa, ki je zgrešil trojko 4,5 sekunde pred koncem. Žoga se je odbila v avt od Johnsona in Mavericksi so imeli še eno priložnost. Znova so se odločili za met izza črte, a je bil Tim Hardaway nenatančen ob pisku sirene. Zelo nenavadna odločitev, saj je Dallas v drugem polčasu za tri točke metal katastrofalnih 1/18.

Carlisle: Na začetku 3. četrtine so se stvari začele odvijati v napačno smer
Sunsi so z 28. zmago podaljšali upanje na preboj v končnico. Možnosti so minimalne, a v Orlandu so še neporaženi. "Ta zmaga nam bo zelo koristila, vlila bo samozavest naši mladi ekipi. Vsi smo se zavedali, da imamo minimalne možnosti za končnico, vendar smo v Orlando prišli maksimalno motivirani," je bil zadovoljen Rubio.

"V tretji četrtini smo na lahek način zapravili prve štiri napade. To je bilo popolnoma nepotrebno, potem ko smo zelo dobro igrali v prvem polčasu. Takrat so se stvari začele odvijati v napačno smer," je bil razočaran trener Dallasa Carlisle.

Dallas po mrku v 3. četrtini še brez zmage v Orlandu

Westbrook zrežiral nov preobrat Houstona
Na derbiju nedeljskega večera je Houston premagal Milwaukee s 120:116. Najboljša ekipa v ligi je imela tri minute pred koncem osem točk naskoka (104:112) po trojki Khrisa Middletona. V končnici je Russell Westbrook prispeval osem točk za Rocketse, ki so se že v petek proti Dallasu rešili iz izgubljenega položaja.

Jaylen Brown je zadel šest trojk za zmago Bostona nad Portlandom. Foto: Reuters

Giannis Antetokounmpo je 24 sekund pred koncem zadel za zadnje vodstvo Bucksov (115:116). Po dveh prostih metih Westbrooka je Grk podal naravnost v roke Danuela Housa, ki je z dvema prostima metoma povišal na 119:116. Middleton je nato zgrešil dva meta izza črte za podaljšek in James Harden je potrdil zmago Houstona.

Rocketsi kar 61-krat metali izza črte
Najboljši strelec lige je imel slab strelski večer (3/12 za tri), prispeval je le 24 točk. Westbrook jih je dodal 31. Antetokounmpo je bil najboljši strelec tekme s 36 točkami, dodal je še 18 skokov in 8 podaj.

Rocketsi so z 61 meti za tri točke izenačili rekord v rednem delu srečanja, zadeli so 21 trojk.

Tekme 2. avgusta:
PHOENIX – DALLAS
117:115 (23:35, 37:38, 36:19, 21:23)
Booker 30 (10/20 iz igre), Rubio 20, 9 skokov in 7 podaj, Johnson 19 in 12 skokov, Šarić 13, Payne 10, Kaminsky 8, Ayton 7 (3/8 iz igre) in 8 skokov, Carter 6, Bridges 4; Dončić 40 (11/20 iz igre, 0/3 za tri, prosti meti 18/19), 11 podaj in 8 skokov v 38 minutah, Porzingis 30 (10/20 iz igre) in 8 skokov, Se. Curry 16, Marjanović 8, Wright 6, Finney Smith 5 in 10 skokov, Burke 4, Hardaway, Kleber in Cleveland po 2.

BROOKLYN – WASHINGTON 118:110
LeVert 34 (11/25 iz igre), Harris 27 (6/7 za tri), Allen 22 in 15 skokov; T. Bryant 30 in 13 skokov, Brown Jr. 22, 10 skokov in 8 podaj.

BOSTON – PORTLAND 128:124
Tatum 33 (11/22 iz igre, 5/8 za tri) in 8 podaj, Brown 30 (6/8 za tri), Hayward 22 (4/5 za tri) in 8 skokov, Walker 14; Nurkić (12/20 iz igre) in Lillard (16 podaj) po 30, Trent 21 (7/11 za tri), McCollum 17, Anthony 13.

MEMPHIS – SAN ANTONIO 106:108
Morant 25 (10/18 iz igre) 9 skokov in 9 podaj, Jackson Jr. 21, Brooks 16; Murray 21 in 10 skokov, White 16, DeRozan 14.

ORLANDO – SACRAMENTO 132:116
Ross 25 (5/9 za tri), Vučević 23 (9/14 iz igre) in 11 skokov, Gordon 22 (3/3 za tri); Giles 23 (9/11 iz igre), Fox 13.

HOUSTON – MILWAUKEE 120:116
Westbrook 31 (10/21 iz igre), 8 podaj in 6 skokov, Harden 24 (5/14 iz igre, 3/12 za tri), 7 skokov in 7 podaj, House 16, Covington 14, Tucker 11; Antetokounmpo 36 (14/25 iz igre), 18 skokov in 8 podaj, Middleton 27 in 12 skokov, B. Lopez 23 in 12 skokov.