Luka Dončić je bil znova najboljši strelec tekme, potem ko je do odmora dosegel le sedem točk. Foto: Reuters

22-letni Ljubljančan je bil znova najboljši strelec tekme. Vse mu ni šlo po načrtih, saj je izgubil kar sedem žog in tudi zgrešil vse tri proste mete. Znova se je izkazal Jalen Brunson z 19 točkami, trikrat je zadel izza črte. Pri Mavericksih je manjkal Kristaps Porzingis, ki je počival zaradi bolečin v hrbtu. Njegov nastop v petek v Denverju je vprašljiv.

Pri Spursih se je Dejounte Murray približal trojnemu dvojčku s 23 točkami, 10 skoki in osmimi podajami. Rezervist Bryn Forbes je zadel pet trojk.

Maxi Kleber je zadel štiri trojke. Foto: Reuters

Prva peterka Dallasa popolnoma razglašena na začetku
19.228 gledalcev se je zbralo v American Airlines Centru in na začetku tekme niso mogli verjeti, da so njihovi ljubljenci lahko tako razglašeni. Dončić je v prvi akciji naredil korake, v uvodnih petih minutah pa je izgubil tri žoge in zgrešil oba meta.

Dwight Powell je s prostim metom prispeval edino točko za Maverickse v prvih petih minutah, medtem ko so Spursi leteli po parketu. Pri zaostanku z 1:11 je Jason Kidd vzel minuto odmora, ki pa ni prav nič pomagala. Murray je zadel trojko, Lonnie Walker pa je povišal na 1:18. Dončić je v 6. minuti dosegel prvi koš za Dallas. V 9. minuti je Drew Eubanks povišal že na 5:25.

Rezervisti hitro ujeli priključek
V zadnjih treh minutah in pol prve četrtine Spursi nato niso dosegli niti točke več. Kidd je hitro opazil, da so rezervisti precej bolj razpoloženi. Reggie Bullock in Frank Ntilikina sta s trojkama znižala na 15:25.

Stari lisjak Gregg Popovich je opozarjal svoje varovance, da je prednost 20 točk v prvi četrtini lahko zelo varljiva, in ni se zmotil. Foto: Reuters

Spursi po kriznih minutah zapravili vodstvo
Strelska suša San Antonia se je nadaljevala na začetku druge četrtine. Mavericksi so z delnim izidom 15:4 celo prevzeli vodstvo po dveh trojkah Brunsona (30:29). Dončić je do odmora zbral sedem točk, na parketu pa je bil 16 minut. S trojko po koraku nazaj je zaključil zadnjo akcijo Dallasa v prvem polčasu, a je odgovoril Forbes ob pisku sirene (47:49).

V tretji četrtini je Dončić ujel precej boljši ritem v napadu, nanizal je osem točk in po 36 minutah je bil izid izenačen (76:76).

Dončić zrežiral odločilni niz 9:0
Sredi zadnje četrtine je Dallas z delnim izidom 9:0 prišel do odločilne prednosti (97:86). Dončić je sijajno podal do Powlla, ki je zaključil akcijo z zabijanjem, nato pa je zadel po prodoru in dodal še trojko po koraku nazaj. Murray je minuto pred koncem zadel trojko z leve strani in znižal na 102:99. Po izgubljeni žogi Dončića je Gregg Popovich vzel minuto odmora. Pöltl in Murray nista bila natančna, Bullock in Dorian Finney Smith pa sta s prostima metoma potrdila zmago Dallasa.

V zadnji četrtini je bil agresivnejši
"Zares smo slabo začeli. Vsi smo bili brez energije, res je bilo grozno. V zadnji četrtini sem zaigral precej agresivneje. Tako bi moral igrati že v prvih treh četrtinah," je poudaril Dončić.

Popovich nima ostrostrelca
"Imamo zelo neizkušeno skupino igralcev, ki se bori vsak večer. Mi nimamo ostrostrelcev, ki bi v odločilnih trenutkih zadeli ključne mete. Nimamo igralca, ki mu bi preprosto prepustili žogo v zadnjih minutah. Zmagujemo lahko le z ekipno igro," je razmišljal 72-letni Popovich, ki na klopi San Antonia sedi vse od leta 1996.

"Nisem si mislil, da bomo tako slabo začeli tekmo. Naša klop nam je dala energijo, ujeli smo ritem. V drugem polčasu je steklo precej bolje. Ključna je bila obramba v drugem polčasu, o tem smo se tudi pogovarjali med odmorom," je povedal trener Mavericksov Kidd.

Julius Randle in soigralci so zelo uspešno začeli sezono. Knicksi so se maja uvrstili v končnico, kjer pa so v prvem krogu izgubili proti Atlanti z 1:4 v zmagah. Foto: Reuters

DeRozan zgrešil ob pisku sirene – prvi poraz Chicaga
Chicago je izgubil proti New Yorku s 103:104. Biki so doživeli prvi poraz v tej sezoni, v United Centru pa je bila prava evforija po najboljšem startu v sezono v zadnjih 25 letih. Knicksi so tudi odlično začeli in obetala se je prava poslastica.

Prav nič ni kazalo na napeto končnico, saj je Julius Randle tri minute pred koncem povišal vodstvo New Yorka na 13 točk (91:104). Do konca tekme nato Knicksi niso dosegli niti točke več. Nikola Vučević je zadel trojko, Zach LaVine pa je z zabijanjem devet sekund pred koncem znižal na 103:104. Randle je zgrešil oba prosta meta in Biki so imeli zadnji napad. DeMar DeRozan je zgrešil met s petih metrov za zmago.

Curry zadel sedem trojk, zgrešil pa najpomembnejšo
Prvi poraz je doživel tudi Golden State. V Chasu Centru v San Franciscu so Bojevniki po podaljšku izgubili proti Memphisu s 101:104.

Stephen Curry je nasul 36 točk, zadel je sedem od 20 poskusov za tri točke. Ob koncu rednega dela pri izidu 98:98 je zgrešil met z desetih metrov za zmago.

V podaljšku je Damion Lee dosegel edine tri točke za Golden State, ki v zadnjih štirih minutah ni zmogel niti točke. De'Anthony Melton in Ja Morant (30 točk, 11/22 iz igre) sta poskrbela za prestižno zmago Grizlijev, ki so tudi zadnjo medsebojno tekmo lanske sezone v Chasu Centru dobili po podaljšku. 21. maja so izločili Bojevnike na odločilni tekmi za preboj v končnico (112:117).

Edina neporažena ekipa Lige NBA je tako Utah, ki je povozil Houston s 122:91.

Tekme 28. oktobra:
DALLAS – SAN ANTONIO
104:99 (15:25, 32:24, 29:27, 28:23)
Dončić 25 (11/19 iz igre, 3/8 za tri, prosti meti 0/3), 5 podaj in 3 skoki v 34 minutah, Brunson 19 (3/6 za tri), Finney Smith 14, Kleber 12 (4/8 za tri) in 10 skokov, Powell 11, Bullock 7, Hardaway in Ntilikina po 6, Cauley Stein 4, Porzingis ni igral; Murray 23 (10/17 iz igre, 3/5 za tri), 10 skokov in 8 podaj, Forbes 15 (5/7 za tri), Pöltl (13 skokov) in Walker po 14, Johnson 10, White 9, Vassell 7, Eubanks 5, Jones 2.

PHILADELPHIA – DETROIT 110:102
Embiid 30 (8/19 iz igre) in 18 skokov, Harris 17, Maxey 16, Milton 13; Bey 19, Olynyk in Grant po 14.

WASHINGTON – ATLANTA 122:111
Beal 27 (11/26 iz igre), Harrell 25 (10/16 iz igre) in 13 skokov, Kuzma (8/17 iz igre) in Caldwell Pope (5/7 za tri) po 21; Collins 28 (14/16 iz igre) in 12 skokov, Reddish 20, Young 15 (6/17 iz igre) in 17 skokov, Bogdanović 14.

CHICAGO – NEW YORK 103:104
LaVine 25 (7/17 iz igre), Vučević 22 in 8 skokov, DeRozan 20 (7/18 iz igre); Walker 21 (5/6 za tri), Barrett 20, Randle 13 (3/11 iz igre), 16 skokov in 9 podaj, Rose 12.

HOUSTON – UTAH 91:122
Wood 16, Sengun 14, Green 13; Bogdanović 19 (5/12 iz igre), Gobert (14 skokov) in Clarkson po 16, Mitchell 15, Ingles 14.

GOLDEN STATE – MEMPHIS * 101:104
Curry 36 (11/29 iz igre, 7/20 za tri), 8podaj in 7 skokov, Wiggins 16, Lee 14; Morant 30 (11/22 iz igre), Bane 19 (5/11 za tri), Jackson 15, Adams 12.