Dallas je s 50 zmagami in 30 porazi šesti v ligi, v ostri konkurenci Zahoda pa izkupiček prinaša peto mesto v konferenci. Foto: Reuters

Z 29 točkami je bil 25-letni Ljubljančan prvi strelec srečanja v Kaseya Centru. Podobno udarno je začel kot dan predtem v Charlottu, toda zaradi osebnih napak je moral predčasno na klop. Do tedaj je z dobrim odstotkom meta zbral 13 točk. V nadaljevanju sicer ni več našel takšnega strelskega ritma, vseeno pa bil znova ključen mož Dallasovega uspeha. Statistiko je torej napolnil še s po devetimi skoki in devetimi podajami. Izgubil je tri žoge, skupaj pa so jih gostje le sedem (Miami 18).

Grafiko zagotavlja sofascore.com

25 točk je prispeval Kyrie Irving, ki je zaradi 50. zmage v sezoni zaslužil dodaten milijon dolarjev, kot je zapisano med bonusi njegove pogodbe. Po 12 točk so k peti zaporedni zmagi dodali P. J. Washington, Derrick Jones in Daniel Gafford, ki je bil znova stoodstoten iz igre (6/6). Zdaj je zapored zadel že 22 metov. Mavsi so si zagotovili peto mesto na Zahodu, petič v zgodovini pa so osvojili jugozahodno divizijo. Zdaj je že jasno, da bodo v uvodnem krogu igrali s Clippersi, s katerimi imajo v končnici neporavnane račune. Nekaj upanja še ohranjajo na četrto mesto, za kar bi morali obe tekmi dobiti, ekipa iz Los Angelesa, ki je tokrat oslabljena klonila pred Phoenixom (108:124), pa izgubiti.

“Eden izmed ciljev pred sezono je bila osvojitev divizije. Če zmagaš na vsaj 50 tekmah, pomeni, da imaš za sabo dobro sezono,“ je povedal trener Dallasa Jason Kidd, ki je po skoraj mesecu znova lahko računal na Josha Greena, Irving pa je dodal: “Naloga še ni opravljena. Šele začeli smo. Toda treba je proslaviti tudi te male zmage na poti. Tokrat je bil narejen korak v to smer. 50 zmag je treba proslaviti. Nekateri v ekipi tega dosežka še niso izkusili.“

Za obe ekipi je bila to druga tekma v dveh dneh. Dallas je igral odlično v prvem polčasu. Predvsem v drugi četrtini, ko si je priigral 25 točk naskoka, je bil vrhunski. V drugem delu tretje četrtine je Miami začel topiti zaostanek. Gostom se je met ustavil, nekaj težav so imeli tudi s consko postavitvijo podprvakov, ki so se v zadnji četrtini približali na –8, toda pravočasno je Mavsom uspelo nalet ustaviti in vendarle mirno pripeljati tekmo do konca.

Teksašani so dobili tudi drugo srečanje z Vročico v tej sezoni. Pred dobrim mesecem dni so jo premagali v American Airlines Centru in tedaj začeli izjemno serijo. Na 18 tekmah so 16-krat zmagali, od tedaj so najboljša ekipa v ligi, hkrati pa imajo najboljšo obrambo. Do konca rednega dela jih čakata še dve tekmi. V noči na soboto po slovenskem času bodo gostili Detroit, v nedeljo zvečer pa se odpravljajo na najbližje gostovanje v Oklahoma City.

V Dallasu so naredili majice z napisom
V Dallasu so naredili majice z napisom "Pravi MVP". V Teksasu so prepričani, da bi si prestižno nagrado z izvrstnimi predstavami zaslužil Dončić. Majico je v Miamiju nosil tudi Mark Cuban. Foto: Reuters

Dončić je ob koncu druge minute s trojko dosegel prve točke Dallasa, takoj zatem je bil za tri uspešen še z velike razdalje, v naslednjem napadu pa je sicer zgrešil poskus izza črte, toda ujel odbito žogo in položil za 8:8. Na polovici četrtine je v protinapadu podal Washingtonu, ki je zabil za prvo gostujoče vodstvo (13:14). Dosegel je še eno trojko, v deveti minuti pa prejel tretjo osebno napako. Predčasno je tako šel s 13 točkami (met 5/7, 3/5 za tri) in štirimi skoki na klop, Kidd pa je moral spremeniti rotacijo. Po Lukovem odhodu s parketa sta bila zaporedoma izza črte natančna Dante Exum in Irving, ki je dosegel deset Dallasovih točk zaporedoma in bil najzaslužnejši, da so si ob koncu uvodne četrtine gostje priigrali devet točk naskoka (24:33).

Miami ima 44 zmag in 36 porazov in bo, kot vse kaže, zasedel na Vzhodu osmo mesto, s čimer bo znova igral dodatne kvalifikacije za končnico. Foto: Reuters

Zatem je na začetku druge še enkrat zadel, Gafford pa je poskrbel za prvo dvomestno razliko na srečanju. V četrti minuti druge četrtine se je po domači minuti odmora pri +13 Dončić vrnil na parket. Štiri minute pozneje je Erik Spoelstra vzel nov 'timeout'. Luka je v tem času podelil pet asistenc in dosegel dve točki, gostje pa so povedli za 20, ko je bi izza črte za 58:38 po njegovi podaji natančen Tim Hardaway. Prednost so povišali celo na 25, na odmor pa odšli z vodstvom 47:69, potem ko je Dončić tik pred koncem druge četrtine elegantno zadel iz obrata. Iz igre so Mavsi metali skoraj 60-odstotno, medtem ko je bil domači met 39-odstoten. Irving je v prvi polovici srečanja prispeval 21 točk, Dončić pa ob šestih skokih in podajah 19.

Do polovice tretje četrtine je Dallas popolnoma nadzoroval potek tekme in držal visoko prednost, potem pa je 16 minut pred koncem po osmih zaporednih točkah Kevina Lova Vročica znižala na –16. Gostje so zgrešili sedem metov zapored, štiri tudi Dončić, Miami pa je z delnim izidom 12:3 prišel na –13 in v 35. minuti prisilil Kidda v prvo posredovanje z minuto odmora. 74:88 je bilo pred zadnjo četrtino. Jaime Jaquez jo je odprl s trojko, Love pa je bil nato deset minut pred koncem izza črte natančen za –10. Minuto pozneje, ko je dvakrat zaporedoma za tri zadel Tyler Herro, je bila razlika le še osem. Sledila je Kiddova minuta odmora, po kateri je Dallas naredil delni izid 5:0. Spoelstra je takoj vzel 'timeout', gostje pa so po zaslugi dobre obrambe vendarle zanesljivo zadržali prednost.

Denver prevzel vodstvo na Zahodu

Še vedno je zelo zanimiv troboj za prvo mesto na Zahodu. Zdaj je v najboljšem položaju Denver, ki je bil doma s 116:107 boljši od do tega dvoboja vodilne Minnesote. Aktualni prvaki so 56. v sezoni zmagali, vse tri pa do konca čakata še dve tekmi. Oklahoma City je ima po visoki zmagi nad San Antoniom (127:89) enak izkupiček kot Volkovi, a jih je na drugem mestu prehitel. Nuggetsi so slavili na krilih Nikole Jokića, ki je blestel z 41 točkami. Ujel je še 11 odbitih žog, podelil sedem asistenc in ukradel tri žoge. Jamal Murray je dodal 20 točk, pri Minnesoti pa je bil s 25 najboljši Anthony Edwards.

Holiday podaljšal z Bostonom

Jrue Holiday je podaljšal pogodbo z Bostonom. 33-letni branilec je zavrnil igralčevo možnost, ki jo je imel v prejšnji pogodbi, s čimer bi v prihodnji sezoni zaslužil 37 milijonov dolarjev. Tako je, kot poroča ESPN, podpisal nov štiriletni dogovor, ki mu bo skupaj prinesel 135 milijonov. S tem bodo Kelti prihranili kar nekaj milijonov, da bodo lahko zadržali jedro moštva, ki trenutno vodi v ligi.

Holiday je po LeBronu Jamesu, Stephu Curryju in Alu Horfordu postal četrti košarkar, ki je bil star vsaj 33 let, ko je podpisal več kot stomilijonsko pogodbo. Predtem je igral z Milwaukeejem in leta 2021 osvojil šampionski prstan ter pozneje z ZDA olimpijsko zlato. Letos bo skušal ta dosežek ponoviti. Čeprav je njegovo točkovno povprečje letos padlo, ima najboljši odstotek meta karieri, v obrambi pa predstavlja ključnega moža Bostona.

Tekme 10. aprila:
MIAMI – DALLAS
92:111 (24:33, 23:36, 27:19, 18:23)
Herro 21, Love 16 in 11 skokov, Martin 14, Butler 12, Adebayo 8, Mills 7, Jović in Jaquez po 6, Highsmith 2; Dončić 29 (9/23 iz igre, 4/15 za tri, 7/8 PM), 9 skokov in 9 podaj v 36 minutah, Irving 25, Washington, Jones in Gafford po 12, Hardaway 5, Kleber in Prosper po 4, Green in Exum po 3, Williams 2.

CLEVELAND – MEMPHIS 110:98
Mitchell 29, LeVert 18, Allen (10 skokov) in Garland po 16, E. Mobley 12; LaRavia 32 (10/18 iz igre), Jackson 22, Pippen 18, Stevens 16.

ATLANTA – CHARLOTTE 114:115
Bogdanović in Krejči po 19, Capela 15, Young 14 in 11 podaj, Windler 12, Bufkin 11, Mathews 10; Miller 27, Bridges 18, Williams in Mann po 16, Pokuševski 10.

BROOKLYN – TORONTO 106:102
Thomas 23, Schröder 21, Claxton 14 in 11 skokov, Johnson 13, Bridges 11, Clowney 10; Quickley 32 (10/24 iz igre), Dick 24, Freeman-Liberty 12, Nwora 11.

MILWAUKEE – ORLANDO 117:99
Portis 30 (14/18 iz igre), Lillard 29, Crowder 14, Beverley 13, B. Lopez 10. J. Andetokumbo ni igral; Anthony 23, Banchero 20, Suggs 18.

OKLAHOMA CITY – SAN ANTONIO 127:89
Gilgeous-Alexander 26, Giddey 20 in 12 skokov, Hayward 18, Jal. Williams 10; Collins 20, Cissoko 14, Gray in Jones po 13.

DENVER – MINNESOTA 116:107
Jokić 41 (16/20 iz igre) in 11 skokov, Murray 20, Porter 18; Edwards 25, Conley 19, Gobert (15 skokov) in Reid po 13.

LA CLIPPERS – PHOENIX 108:124
Hyland 37 (15/29 iz igre), Boston 23, Plmlee 12 in 12 skokov, Coffey 11, Tucker 10; Booker 37 (13/24 iz igre), Beal 26, Durant 24, O'Neale 15, Gordon 11.