Pred naborom leta 2018 se je Dallas z Atlanto dogovoril, da bo kot tretjega izbrala Luko Dončića in ga nato zamenjala s teksaško franšizo, ki je izbirala  peta. V zameno je v Georgio odšel Trae Young. Foto: AP
Pred naborom leta 2018 se je Dallas z Atlanto dogovoril, da bo kot tretjega izbrala Luko Dončića in ga nato zamenjala s teksaško franšizo, ki je izbirala peta. V zameno je v Georgio odšel Trae Young. Foto: AP

Šele drugič v tej sezoni so Mavsi zmagali trikrat zapored. Hawkse so ugnali drugič letos, potem ko so bili od njih boljši že pred tednom dni v Atlanti. Tedaj so prekinili niz šestih porazov. Zdaj so torej v seriji treh zmag, vse so dosegli na domačem parketu, kjer so predtem nanizali šest porazov. Dallas je drugo tekmo zapored odigral pred 1500 gledalci. V American Airlines Centru so bili lahko tisti, ki so se že cepili proti covidu-19, navzoči pa so bili zdravstveni delavci in uslužbenci v drugih nujnih dejavnostih. Dallas je odigral zdaj že štiri domače tekme zapored, še tri pa ga čakajo. V Teksas v tednu dni prihajajo še New Orleans, Portland in Detroit.

Dvoboji z Atlanto so vedno nekaj posebnega, saj je klub iz Georgie leta 2018 na naboru kot tretjega izbral izjemno nadarjenega slovenskega košarkarja, ki se je v NBA podal kot MVP rednega dela in zaključnega turnirja Evrolige, v zameno pa dobil poznejši izbor in Traeja Younga, ki je bil tedaj prvi strelec in podajalec Lige NCAA.

Mladeniča, ki sta hitro postala obraza franšiz in najboljša igralca svojih moštev, nista razočarala. Medtem ko je Dončić blestel s sedmim trojnim dvojčkom, s čimer je najboljši v ligi, je Young ob 25 točkah vpisal še 15 podaj. Pri Atlanti je bil sicer strelsko še bolj razpoložen John Collins s 33 točkami. Hawksi so dobili skok, toda Dallas, ki je sicer v boju za odbite žoge med najslabšimi v ligi, je uspešno omejil Clinta Capelo, najboljšega skakalca v ligi, ki je ujel sedem odbitih žog, kar je več kot pol manj od njegovega povprečja.

Luka Dončić je vpisal 32. trojni dvojček v karieri. Do 23. leta jih je več zbral le Oscar Robertson. Foto: AP

Mavsom je v zadnji četrtini uspel preobrat. Hitro so na krilih Tima Hardawaya Jr., ki je v zadnjih 12 minutah dal 13 od svojih 16 točk, izničili devet točk zaostanka, v zadnjem delu tekme pa sta breme v napadu prevzela Dončić in Jalen Brunson, ki je v zadnji četrtini vknjižil 11 od svojih 21 točk. Luka je v osmih minutah te četrtine v statistiko vpisal pet točk, ko je zadel dva izjemno pomembna meta, najprej trojko, nato pa je bil uspešen še s polrazdalje iz obrata, pet skokov in štiri podaje. Hardaway je v zadnji četrtini zadel tri trojke. Dallas je v zadnjih 12 minutah izza črte metal 7/9, predtem pa 7/26. Met za zmago Atlante je zgrešil Danilo Gallinari.

"Res mi je odleglo. Bil sem zelo vesel, ko sem videl, da so zgrešili zadnji met. Vrnili smo se na zmagovite tire. Šele dobro smo začeli. Napredujemo vsako tekmo," je bil zadovoljen Dončić. "Peterka, ki je končala tekmo, v kateri je bil Willie Cauley-Stein – z jim na parketu smo bili boljši za 19 točk - je našla pot do zmage. Na začetku zadnje četrtine smo pripravili akcijo za met Hardawaya, ki je zadel za tri, in to je poneslo ekipo. Poneslo je tudi navijače v dvorani. Podžgalo je tudi našo obrambo in potem se je zgodilo veliko dobrih stvar," je dodal trener Dallasa Rick Carlisle.

Domači košarkarji so pritiskali na Younga že ob prenosu žoge. S podvajanjem so mu preprečili organizacijo napada, toda Atlanta je sprva vseeno prevzela pobudo. Young je po štirih minutah zadel izjemno trojko skoraj iz Dallasovega loga na sredini, na drugi strani pa je Dončić, ki je zgrešil svoja prva meta na tekmi, prispeval prvi točki. Po polovici četrtine je po minuti odmora Ricka Carlisla odšel na klop, vrnil pa se je čez dve minuti in pol. V tem času so Mavsi dali le dve točki. Kmalu po vrnitvi na parket je uspešno prodrl pod koš in zadel še trojko. Minuto in pol pred koncem je po zaslugi Hardawaya Dallas povedel, četrtino pa dobil s 33:32. Vodstvo bi bilo lahko višje, saj je v zadnjih 35 sekundah Luka, ki je v prvih 12 minutah dal devet točk, zgrešil dve trojki, enkrat pa je bil izza črte neuspešen tudi Brunson.

V četrti minuti druge četrtine je po Dončićevem polaganju Lloyd Pierce vzel minuto odmora, po kateri je Atlanta odgovorila s serijo 7:0. Mavsi niso našli prave rešitve za boljšo gostujočo obrambo, dvakrat je tudi potekel čas za njihov napad. Dallas več kot tri minute ni dosegel koša, ob koncu polčasa pa ni našel rešitve za razigranega Younga. Organizator Atlantine igre je v drugi četrtini prispeval 12 točk in bil najzaslužnejši za delni izid 14:4, potem ko je vmes zadel tudi dve trojki z velike razdalje, v zaključku prvega dela, po katerem so gostje odšli v slačilnico s prvo dvomestno prednostjo. Dončić je v prvem polčasu dal 17 točk, še dve več je vpisal Young. Hawksi so v prvem delu izvajali kar 18 prostih metov (Dallas osem). 16-krat so bili natančni, zadeli pa so tudi štiri trojke več od Mavsov, ki so bili izza črte uspešni le 22-odstotno.

Z 12. zmago v sezoni (ob 14 porazih) je Dallas zdaj 11. na Zahodu. Foto: AP

Čeprav se Young v tretji četrtini ni vpisal med strelce, pa je vseeno uspešno vodil gostujoči napad. V uvodnih minutah je tako dvakrat domiselno podal med nogami Kristapsa Porzingisa. Ko je za trojko Doriana Finneyja-Smitha in dve zabijanji Willieja Cauleyja-Steina tri zaporedne podaje vpisal Dončić, ki ga je ves drugi polčas tesno pokrival Tony Snell, se je Dallas približal na -7, toda znova so Hawksi dobro reagirali po minuti odmora in kmalu prednost povišali na +13. S serijo 6:0 so Mavsi 14 minut pred koncem tekme prišli na 77:83, a je zaključek četrtine znova pripadel gostom, ki so pred zadnjimi 12 minutami vodili za devet. Znova je težave Dallasu pod obročem povzročal Collins, ki je v tretji četrtini dosegel 12 točk. Dončić je vseh šest dal s črte prostih metov.

Hardaway je zadnjo četrtino odprl s sedmimi zaporednimi točkami. Šest minut in pol pred koncem je bil za izenačenje na 101 uspešen, minuto pozneje je za tri zadel še Dončić, ki je po dolgem času popeljal gostitelje v vodstvo, zatem pa še podal Brunsonu za trojko, s katero je dokončal serijo 11:0 (107:101). Toda Hawksi so hitro odgovorili z delnim izidom 8:2. 45 sekund pred koncem je Brunson najprej zgrešil v prodoru, potem pa je bil v zadnjem domačem napadu na tekmi, ko so Hawksi podvajali Luko, ta pa je našel prostega soigralca, ki je v ligo vstopil istega leta kot on, nenatančen še za tri. 4,7 sekunde je ostalo Atlanti za napad za zmago. Young je ob postavljanju bloka padel, tako da je žoga prišla do Gallinarija, ki ga je dobro pokril Hardaway, in Italijan je zgrešil.

Tekme 10. februarja:
DALLAS − ATLANTA
118:117 (33:32, 19:30, 29:28, 37:27)
Dončić 28 (7/11 za dve, 2/7 za tri, 8/10 PM), 10 skokov in 10 podaj v 37 minutah, Brunson 21, Hardaway Jr. 16, Porzingis 15, Cauley-Stein 14, Finney-Smih 8, Kleber 6. Collins 33 (13/18 iz igre), Young 25 in 15 podaj, Juerter 23, Gallinari 11, Reddish 7, Capela, Hill in Snell po 6.

WASHINGTON − TORONTO 115:137
Beal 24, Westbrook 23, Hačimura 15, Lopez 13, Len 11; Powell 28, Siakam 26, Lowry 21, Boucher 17 in 16 skokov, VanVleet 14, Davis 13, Bembry 10.

BROOKLYN − INDIANA 104:94
Irving 35 (8/17 iz igre), Harden 19 in 11 skokov, Harris 17, Jordan 12 in 13 skokov; Sabonis 18, Brogdon 15, McConnell 13, McDermott in J. Holiday po 12.

MEMPHIS − CHARLOTTE 130:114
Anderson 27, Brooks 20, Allen 18, Morant 15 in 11 podaj, Valančiunas (15 skokov) in Jones po 12; Rozier 34 (12/17 iz igre), Ball 17, Bridges (10 skokov) in Hayward po 15.

MINNESOTA − LA CLIPPERS 112:119
Reid 23, Beasley 21, Towns 18 in 10 skokov, Edwards 11, Okogie in McDaniels po 10. Leonard 36 (13/25 iz igre), Williams 27, Jackson 15, Ibaka in Morris Sr. po 10.

CHICAGO − NEW ORLEANS 129:116
LaVine 46 (17/25 iz igre), White 30 (10/20 iz igre), Valentine 16, Temple 10; Williamson 29, Ingram in Ball po 21, Lewis Jr. 14.

DENVER − CLEVELAND 133:95
Millsap 22, Porter Jr. 19, Barton 16, Nnaji 14, Jokić (12 podaj) in Morris po 12, Čančar ni igral; Allen 18 in 10 skokov, Prince 12, Windler 11, Okoro 10.

PHOENIX - MILWAUKEE 125:124
Booker 30, Paul 28, Ayton 17; Antetokounmpo 47 in 11 skokov, Middleton 18, 11 podaj.

LA LAKERS - OKLAHOMA CITY * 114:113
James 25, Harrell 20, Schröder 19; Horford 25, Williams 24.