Dončić je za tri točke metal 3/11. Foto: AP

Luka Dončić je tekmo končal z odličnimi številkami (33 točk, 11 podaj, 6 skokov in 2 ukradeni žogi). Najslabši vidik njegove igre so bili tokrat prosti meti (zgolj 4/10), podobno neučinkoviti pa so bili v tej prvini tudi njegovi soigralci (10/24, le 42-odstotno), kar je v izenačeni tekmi krojilo razplet tekme.

Dončić je z zadeto trojko takole razveselil lastnika kluba Marka Cubana. Foto: Reuters

Dallas je namreč 13 sekund pred koncem vodil s 105:104 in imel napad. Bucksi so naredili hitro osebno napako, a je Dorian Finney-Smith zgrešil oba prosta meta. Milwaukee je vzel minuto odmora, po kateri je George Hill zaposlil Brooka Lopeza, ki je postavil izid tekme. Gostiteljem sta ostali le še dve sekundi, Dončić je poskušal s skoraj desetih metrov, a zgrešil.

Dončić hitro nasul 16 točk
Prva četrtina je bila precej izenačena. Gostitelji so največ vodili za sedem točk, bilo je na sredini tega dela tekme, ko je Dončić zadel trojko za vodstvo z 18:11, a so Bucksi hitro ujeli priključek s sedmimi zaporednimi točkami. Dončić je bil izjemno razpoložen, po tradiciji je odigral celotno četrtino, v kateri je dosegel kar 16 točk, v zadnjih treh minutah tudi vseh devet za Mavse, ki so četrtino dobili z minimalno razliko (33:32).

Janis Andetokumbo sicer ni igral ob koncu tekme, a je s serijo 13 točk poskrbel, da je Milwaukee v zadnji četrtini ujel gostitelje. Foto: AP

Middleton dosegel osem zaporednih točk
Ljubljančan je začetek druge četrtine spremljal s klopi, njegovi soigralci pa so bili uspešni, saj so vodstvo do njegove vrnitve celo povečali na 45:39. Zaključek polčasa pa je pripadel Bucksom − Khris Middleton je dosegel osem zaporednih točk (v tej seriji je zadel tudi dve trojki) in Milwaukee je po dolgem času povedel, na odmor pa odšel z vodstvom 52:48. Dončić je v tem delu igre dosegel tri točke (prosti met, nato pa še polaganje).

Pošastno zabijanje Dončića
Gostitelji so v tretji četrtini tehtnico preveseli na svojo stran, saj so jo dobili kar s 36:21. LD77 je odigral celo četrtino, v kateri je kot kapetan vzorno vodil Mavse. Dosegel je namreč devet točk in kar sedem podaj (!), gledalce pa je na noge dvignil s hitrim protinapadom, kjer je preletel Jrueja Holidaya in v slogu najboljših atletov pošastno zabil za vodstvo 75:66! Ta del igre je Dallas končal z lepo prednostjo 11 točk (84:73).

Andetokumbo prejel šesto osebno napako
Dončić je kot običajno zadnjo četrtino začel na klopi, kar pa so Bucksi zelo dobro izkoristili. Janis Andetokumbo je dosegel kar 13 točk in njegova ekipa je hipoma izenačila na 94:94, kar je pomenilo, da se je moral Dončić šest minut pred koncem znova vrniti na parket. Začela se je šahovska partija, ko sta se ekipi ves čas izmenjavali v vodstvu. Pomemben trenutek se je zgodil slabe tri minute pred koncem, ko je ob izidu 101:102 Andetokumbo naredil šesto osebno napako, zaradi česar je moral zapustiti tekmo. Tim Hardaway je bil tako nagrajen s kar tremi prostimi meti, a (sila redko zanj) zgrešil je prav vse tri mete! Na drugi strani je Middleton povišal na 104:101. A Dallas je vseeno še enkrat povedel, najprej je zabil Spencer Dinwiddie, nato pa je Dončić 29 sekund pred koncem izpod koša zadel za 105:104. Po zgrešenem metu Middletona je kazalo, da ima Dallas vse v svojih rokah, nato pa se je zgodilo zadnjih 13 sekund, ki smo jih že opisali ...

Philadelphia zapravila 18 točk naskoka, a se izvlekla v podaljšku
V izjemno napeti tekmi v Wells Fargo Centru je Philadelphia premagala LA Lakerse s 133:122 po podaljšku. Deset minut pred koncem ni prav nič kazalo na dramatično končnico, saj so Sixersi povedli z najvišjo razliko na srečanju po trojki Jamesa Hardna (102:84). Še pol minute pred koncem so vodili s 119:110.

Joel Embiid in Anthony Davis sta poskrbela za šov v Wells Fargo Centru. Foto: Reuters

Patrick Beverley je najprej znižal s polaganjem, nato pa so gostitelji začeli delati številne napake. De'Anthony Melton je izgubil žogo in Anthony Davis je zadel dva prosta meta. Beverley je nato ukradel žogo Meltonu in v protinapadu podal do Austina Reavesa, ki je zadel trojko z devetih metrov 12 sekund pred koncem rednega dela (119:117).

Davis zadel prvih 13 prostih metov, ključnega za zmago pa zgrešil
Melton je zadel le en prosti met, nato pa je Matisse Thybulle naredil osebno napako nad Reavesom pri metu za tri točke. Reaves je zgrešil tretji prosti met devet sekund pred koncem (120:119). Trener Philadelphie Doc Rivers je že porabil vse minute odmora in Tobias Harris je moral poslati žogo v igro v petih sekundah. Ni našel prostega soigralca, Davis je ukradel žogo in si zagotovil dva prosta meta. Tri sekunde pred koncem je prvega zadel, drugega pa zgrešil. Prvih 13 prostih metov na tekmi je zadel, ključnega pa ne in Sixersi so se izvlekli v podaljšek.

V dodatnih petih minutah je blestel Harden, ki je dosegel kar devet točk, celotna ekipa Jezernikov pa le dve. Gostitelji so dobili podaljšek s 13:2. Joel Embiid je bil neustavljiv z 38 točkami in 12 skoki. Melton je s 33 točkami postavil rekord kariere.

Davis je izpustil zadnji tekmi zaradi gripe, tokrat je zbral 31 točk in 12 skokov. James je dodal 23 točk, a je zgrešil štiri proste mete (4/8). Russell Westbrook (12 točk, 11 skokov in 11 podaj) je postal prvi igralec Lakersov s trojnim dvojčkom s klopi po Magicu Johnsonu leta 1996.

Williamson potopil Phoenix
New Orleans je v obračunu ekip z vrha Zahoda ugnal Phoenix s 128:117. Za Pelikane je Zion Williamson nanizal 35 točk in sedem skokov ter štiri podaje, s tem pa je devetič v tej sezoni najmanj 25 točk zbral z vsaj 60 odstotnim metom.

Tekme 9. decembra:
DALLAS − MILWAUKEE
105:106 (33:32, 15:20, 36:21, 21:33)
Dončić 33 (13/28 iz igre, 3/11 za tri, prosti meti 4/10), 6 skokov, 11 podaj in 2 ukradeni žogi v 37 minutah, Dinwiddie 15, Wood 14 in 9 skokov, Powell 9, Green, Kleber in Hardaway po 8, Finney Smith in Bullock po 5; Andetokumpo 28 (10/20 iz igre, 1/1 za tri, prosti meti 7/10) in 10 skokov, Middleton 19, Holiday 17, Allen 12, Portis 10, Connaughton 8, Hill 6, B. Lopez 4, Carter 2.

CHARLOTTE − NEW YORK 102:121
Rozier 24 (10/19 iz igre), Oubre 22 (8/20 iz igre), Plumlee 13; Randle 33 (4/10 za tri, prosti meti 11/14), Barrett 26, Brunson (11 podaj), Grimes, Hartenstein (5/5 iz igre) in Quickley po 11.

INDIANA − WASHINGTON 121:111
Hield 28 (12/19 iz igre, 4/10 za tri), Haliburton 23 in 11 podaj, Mathurin 18, Brissett 16 (3/6 za tri); Porzingis 29 (11/13 iz igre) in 9 skokov, Kuzma 27 (9/20 iz igre, 4/9 za tri), Goodwin 19, Beal ni igral.

ORLANDO − TORONTO 113:109
F. Wagner 34 (12/15 iz igre), Banchero 23 (8/11 iz igre), Anthony 18; Siakam 36 (13/27 iz igre, 2/9 za tri), 9 skokov in 7 podaj, Trent 20 (4/10 za tri), VanVleet 19.

BROOKLYN − ATLANTA 120:116
Durant 34 (14/25 iz igre), Irving 33 (11/21 iz igre, 5/9 za tri) in 11 skokov, Warren 14; Young 33 (12/25 iz igre, 2/7 za tri) in 9 podaj, Bogdanović 31 (12/18 iz igre, 7/9 za tri), Capela 15 in 11 skokov.

CLEVELAND − SACRAMENTO 95:106
LeVert 22 (9/21 iz igre), Garland 19, Osman 17; Barnes 20 (3/6 za tri), Huerter 19, Murray (6/8 za tri) in Sabonis (18 skokov) po 18.

PHILADELPHIA − LA LAKERS * 133:122
Embiid 38 (14/19 iz igre, 3/4 za tri) in 12 skokov, Melton 33 (11/16 iz igre, 8/12 za tri), Harden 28 (9/19 iz igre, 3/8 za tri) in 12 podaj, Harris 14 in 9 skokov; Davis 31 (9/13 iz igre, prosti meti 13/14) in 12 skokov, Reaves 25 (4/6 za tri), James 23 (9/22 iz igre, 1/8 za tri), Walker 15 (3/5 za tri), Westbrook 12 (4/14 iz igre, 1/5 za tri), 11 skokov in 11 podaj.