V prvem polčasu je Luka Dončić zadel več trojk (5/6) kot vsi Kelti skupaj (4/24). Foto: Reuters

22-letni Ljubljančan, ki je blestel z dvema trojkama v zadnjih 15 sekundah na prvi medsebojni tekmi te sezone, je bil s 36 točkami prvi strelec obračuna. Ob tem je v statistiko vpisal še osem skokov in pet podaj. Celticsi so ga na čelu z Marcusom Smartom ves čas tesno pokrivali, ga podvajali in prisilili v osem izgubljenih žog. Vseeno pa je bil Luka zelo razpoložen pri metu. Še posebej v prvem polčasu, ko je dal kar 24 točk, ob tem pa je iz igre metal 8/9, za tri 5/6. Na koncu je bil njegov met 11/15 (trojka 7/11). Jalen Brunson se je izkazal z 21 točkami, Kristaps Porzingis pa jih je dodal 19. 25 jih je pri Bostonu, ki je bil oslabljen pod obročem, vpisal Jayson Tatum, 24 Jaylen Brown, 22 pa Kemba Walker.

Že v prvem polčasu so Mavsi povedli za več kot 20 točk. V tretji četrtini je bila razlika najvišja 23, še pred zadnjo pa 17. V zadnji četrtini se je Bostonu le odprlo v napadu, hkrati pa je z agresivno obrambo zaustavil napad Dallasa, ki je skupaj izgubil kar 20 žog (Boston jih je devet). Toda zaloga je bila vendarle dovolj velika, hkrati pa so tudi Kelti v zadnjih minutah zgrešili nekaj odprtih metov. Celticsi se še naprej mučijo, saj so na zadnjih 12 tekmah izgubili osmič, v nizu sedmih zaporednih domačih tekem pa so tako izgubili prvi dve. Razmerje v točkah, doseženih v raketi, je bilo 50:30 v korist gostiteljev, je pa zato Dallas, ki je bil boljši tudi v skoku (36:43), izza črte metal 19/39, Boston pa 11:47.

"Če v sezoni Boston premagaš dvakrat, to ni majhna stvar. Pomeni, da igraš dobro košarko. Ko so se začele težave v končnici, smo ostali zbrani, izsilili osebne napake, zadeli proste mete in dosegli ključne koše, ki smo jih potrebovali. Naredili smo nekaj napak, a je to lepa zmaga," je povedal trener Dallasa Rick Carlisle, ki je kot košarkar z Bostonom osvojil šampionski prstan.

Dallas je slavil 25. v sezoni. Foto: Reuters

Po dobrih štirih minutah, ko sta ekipi prvič odšli na minuto odmora, so gostje povedli z 11:6. Dončić je k temu dodal štiri točke, takoj po "timeoutu" pa je zadel svoj prvi poskus izza črte. Ko je bil Luka na klopi, se je Boston najprej približal le na točko zaostanka, temu pa je sledil Dallasov niz 9:0 za prvo dvomestno prednost na srečanju. Odličen je bil Porzingis, ki je v prvi četrtini v statistiko vpisal devet točk in tri blokade. Še dve točki več je dal Dončić, ki je takoj po vrnitvi na parketu zadel trojko prek roke po koraku nazaj, vendarle pa so Kelti do konca četrtine znižali zaostanek na -5 (25:30).

Še dve točki več je Dončić dal v drugi četrtini. Brunson je z dvema uspešnima prodoroma poskrbel za nov dvomestni naskok Mavsov. Ob vrnitvi na parket je Luka najprej zadel trojko, zatem še podal Brunsonu za natančen met za tri, vmes pa je izza črte zadel še Josh Richardson, tako da je razlika kar naenkrat narasla na ogromnih 19. Dončić jo je izza črte povišal celo na 22, ob odmoru pa so Mavsi vodili s 64:45. Za tri so v prvem delu metali 13/23, Celticsi pa le 4/24.

Prvi met za tri je Ljubljančan v drugem polčasu zgrešil, toda takoj, ko mu je Smart pustil nekoliko več prostora, je zadel novo trojko in povišal na 21. Ko so gostje povedli za 23, so bili žvižgi gledalcev, ki so bili lahko v TD Gardnu – seveda v omejenem številu – na drugi tekmi po več kot enem letu vse glasnejši. Sledila je domača serija 8:0, ki pa jo je Dallas hitro zaustavil, in kmalu je bila razlika znova 20. Še enkrat so se Kelti približali na 14, pred zadnjo četrtino pa je bila gostujoča prednost 17 točk (73:90).

Zadnjo četrtino so gostitelji dobro začeli in prednost Mavsov je kopnela. Sedem minut pred koncem je Dončić ob metu za tri dobil osebno napako v napadu, zaradi protesta pa še tehnično, toda Boston tega ni najbolje izkoristil in zaostanek zmanjšal le za točko. Ko se je Luka vrnil na parket, mu je Tatum ukradel žogo ter tri minute in pol pred koncem z zabijanjem priključil na -6. Zatem je Dončić zadel trojko z velike razdalje, toda Brown je nemudoma odgovoril. Dallas je imel težave v napadu, a grešili so tudi Kelti. Dončić je, ko je ostalo še 56 sekund, ob metu za tri izsilil osebno napako Walkerja, dvakrat pa je bil natančen s črte prostih metov za +8. Walker je s trojko približal na -4, nato je Richardsonu žogo ukradel Tatum, Smart pa je 16 sekund pred koncem poskrbel za le še dve točki zaostanka. Toda Brunson je ohranil mirno kri in s črte prostih metov potrdil gostujočo zmago.

Miami z dobro obrambo v zadnji četrtini do zmage nad Indiano

Boston je padel na osmo mesto Vzhoda. Prehitel ga je Miami, ki je z zmago nad Indiano (87:92) znova 50-odstotno uspešen. Odločilna je bila obramba v zadnji četrtini, saj je Vročica Pacersom, ki so sicer v tej sezoni dvakrat slavili v Miamiju, v zadnjih sedmih minutah dopustila le pet točk. Gostitelji so sicer večino srečanja imeli manjšo pobudo, v zadnji četrtini pa jo je prevzela floridska zasedba, ko je slabih osem minut pred koncem dve zaporedni trojki zadel Duncan Robinson.

Z Jimmyjem Butlerjem sta bila najzaslužnejša za odločilno serijo, ki jo je zaključil Bam Adebayo 66 sekund pred koncem za 82:89, po čemer je bil dvoboj odločen. "Všeč mi je, kako ekipa raste. Na začetku, če nam met ni stekel, se potem tudi nismo dobro branili. Zdaj nam uspevajo določene stvari tudi takrat, ko nam nekaj drugega ne gre od rok," je dejal trener Miamija Erik Spoelstra.

Robinson, ki je zadel šest trojk, je bil z 20 točkami prvi strelec tekme, Butler pa jih je dodal 18. Goran Dragić je na parketu prebil 24 minut in v statistiko vpisal 12 točk, tri skoke in dve podaji. Vročico bo že naslednji dan gostila Golden State, ko naj bi prvič v novem dresu zaigral tudi Victor Oladipo, odmevna okrepitev Miamija.

Brookyln zadnjo četrtini igral brez poškodovanega Hardna

Brooklyn se je zavihtel na vrh Vzhoda, potem ko je bil s 120:108 boljši od Houstona. James Harden v zadnji četrtini proti nekdanjemu moštvu zaradi poškodbe ni igral, vseeno pa so Netsi tedaj naredili serijo 12:0, s katero so po šestih točkah zaostanka povedli s 107:101 in si utrli pot k zmagi. Odličen je bil Kyrie Irving, ki je 31 točkam dodal še 12 podaj, kar je njegov najboljši dosežek sezone. Na zadnjih 22 tekmah je Brooklyn slavil 19.

Andre Drummond, ki je pred današnjim večerom zadnjič igral 12. februarja v dresu Clevelanda, si je drugače predstavljal debi pri prvakih. Foto: AP

Milwaukee po slabem začetku nadigral Lakerse

LA Lakersi so izgubili proti Milwaukeeju s 97:112. Za aktualne prvake je debitiral center Andre Drummond, ki je takoj prišel v začetno peterko. Jezerniki imajo velike težave, saj sta poškodovana zvezdnika Anthony Davis (izpustil je 20 zaporednih tekem) in LeBron James (manjkal je na zadnjih šestih tekmah).

Gostitelji so v Staples Centru blesteli v prvi četrtini, ko so zadeli kar osem trojk in povedli z 28:18. Bucksi so drugo četrtino dobili s 33:19 in v drugem polčasu še povečali prednost.

Drummond ekspresno staknil poškodbo

Drummond je zaradi poškodbe palca na nogi odšel v garderobo že v tretji četrtini. V 14 minutah je prispeval štiri točke. Najboljši strelec Lakersov je bil Montrezl Harrell z 19 točkami. Jrue Holiday je dosegel 28 točk, Giannis Antetokounmpo pa je dodal 25 točk in 10 skokov.