Luka Dončić je z dvema izjemnima predstavama odprl svojo drugo končnico. Foto: AP

Čeprav je na domači strani Kawhi Leonard prispeval 41 točk (30 v prvem polčasu), je bil v Staples Centru znova igralec tekme 22-letni slovenski velemojster, ki je z nekaj čarobnimi potezami ponovno navduševal košarkarske ljubitelje. V 38 minutah je v statistiko vpisal še po sedem skokov in podaj, ga je pa agresivna obramba Clippersov prisilila v sedem izgubljenih žog. Toda to se Mavsom ni poznalo, kot tudi ne malenkost slabši skok ali pa slabo izvajanje prostih metov – Dončić 2/7, Dallas 13/24 (54-odstotno). Gostitelji so imeli dovolj razpoloženih strelcev, ki so iz 34 poskusov zadeli 18 trojk (53-odstotno). Šestkrat je bil izza črte natančen Tim Hardaway, ki je tekmo tako kot Paul George na drugi strani končal z 28 točkami. 20 jih je pristavil Kristaps Porzingis.

"V prvem polčasu je bil Kawhi izjemen in je polnil naš koš. V drugem delu je naša obramba dobila tekmo. Moramo nadaljevati v takem ritmu. Ni še konec. Res je, da vodimo z 2:0, ampak se lahko zgodi še marsikaj. Moramo popraviti proste mete. Naredili smo nekaj napak, ki jih bomo skušali popraviti na naslednji tekmi," je z nasmeškom na obrazu po tekmi razlagal Dončić in dodal: "Preprosto se zabavamo. Cela ekipa uživa na igrišču. Igramo čvrsto in pametno. Končnica je zabavna, le to lahko rečem." Mavsi so polovico dela opravili že v Los Angelesu, zdaj pa se serija seli v Dallas, kjer bo v noči na soboto (3.30) tretja tekma. Luka bo prvič na domačem parketu zaigral v končnici: "Komaj čakam. Res sem dolgo čaka, da bom v naši dvorani in pred našimi navijači nastopil v končnici. Zelo se veselim."

Tako kot prvi dvoboj so tudi tokrat samozavestni Mavsi pogumno začeli. Dončić je zadel tako prvi met za dve kot za tri za vodstvo 12:6. Devet je bila najvišja gostujoča prednost v prvi četrtini. Maxi Kleber, ki sicer v povprečju dosega po sedem točk na tekmo, jih je v uvodni četrtini prispeval kar 12. Deset jih je dodal Hardaway, Luka pa devet. Clippersi so se pri pokrivanju slovenskega superzvezdnika izmenjavali, ves čas pa ga agresivno 'držali' in skrbeli, da ni prišlo do prevzemanja z Ivico Zubcem, kar je Ljubljančan lepo izkoriščal na prvem obračunu. Na drugi strani so gostitelji pogosto napadali Porzingisa.

Kljub tesnemu pokrivanju pa Dončića niso uspeli ustaviti v drugi četrtini. Reggie Jackson je sicer s trojko po minuti igre v tej četrtini gostitelje popeljal v prvo vodstvo (38:37). Luka, ki je v tem delu igre vpisal 14 točk, je držal Dallas v igri. Vmes je navdušil s šestimi zaporednimi točkami, ko je prek Marcusa Morrisa, s katerim imata burno zgodovino iz lanske končnice, zadel najprej trojko, nato pa z njim opravil še v protinapadu, ko je bo košu unovčil še dodaten prosti met. Toda zaključek polčasa je minil v znamenju Leonarda, ki je poskrbel, da so v garderobo z dvema točkama naskoka odšli domači košarkarji (73:71). Kawhi je polčas končal s 30, Dončića pa s 23 točkami.

Obramba Clippersov, čeprav je zelo agresivna, še ni našla rešitve za Dončića. Foto: AP

Luka je zgrešil prve tri mete izza črte v drugem polčasu, toda tri trojke sta skupaj zadela Hardaway, ki je v tretji četrtini prispeval 12 točk, in Porzingis. Kmalu se je Dončiću, ki je prav tako v tej četrtini dal ducat točk, odprlo. Najprej je izkoristil prevzemanje Zubca in izenačil najvišjo prednost na tekmi. Hardaway je zatem s prostih metov priigral gostom prvo dvomestno razliko, Luka pa je najprej opravil z Nicolasom Batumom, zatem, ko ga je prevzel Kawhi, pa elegantno v slogu Michaela Jordana zadel "fadeaway" met za +12. Ko so Clippersi nekoliko znižali, pa je dal še zahtevno trojko s koraka, tako da je Dallas pred zadnjimi 12 minutami vodil za devet.

Ob vodstvu Mavsov za deset sta se osem minut pred koncem na parket vrnila Leonard in Dončić, ki je takoj podal Porzingisu na trojko. Po metu Latvijca se je žoga visoko odbila, a vseeno padla skozi obroča za +13. Haraway je s črte prostih metov zapravil lepo priložnost za še povišanje prednosti, sledila pa je serija Clippersov, ki so pet minut pred koncem prišli na -5. Po minuti odmora je odgovornost prevzel Luka, ki je najprej sicer neuspešno prodrl proti Georgu, a zatem dvakrat zapored iznajdljivo izkoristil svojo višino proti Patricku Beverleyju. Slabe tri minute pred koncem so tako gostje povedli s 118:109. Po Dončićevi izgubljeni žogi, predtem je Kawhi zadel za tri, je Terance Mann približal na 116:120, toda, ko je ostala še minuta, je domače upe s trojko razblinil Hardaway.

Randle najbolj napredoval

Nagrado za igralca, ki je v letošnji sezoni najbolj napredoval, je prejel Julius Randle, najboljši igralec presenečenja sezone New Yorka. Od stotih glasovalcev ga jih je kar 98 postavilo na prvo mesto. 26-letni krilni center je letos v povprečju dosegal 24,1 točke, 10,2 skoka in šest podaj na tekmo. Skupaj je zbral 493 točk, drugi Jerami Grant (Detroit) pa 140. S 138 glasovi je tretje mesto zasedel Denverjev Michael Porter.

Prvaki izenačili na 1:1

Aktualni prvaki Los Angeles Lakersi so z zmago v Phoenixu s 109:102 izid v seriji izenačili na 1:1. "Nujno smo potrebovali to zmago. S tako miselnostjo smo prišli na parket in opravili svojo nalogo," je dejal Anthony Davis, ki je bil s 34 točkami prvi strelec tekme. Ob tem je ujel še deset odbitih žog. LeBron James je 23 točkam dodal devet podaj. "To sta dva od petih najboljših igralcev v ligi. Imamo formula, s katero še posebej v ključnih trenutkih nosita glavno breme," je o prvih imenih Jezernikov dodal trener Frank Vogel.

Gostje so ob koncu tretje in na začetku zadnje četrtine zapravili dvomestno razliko, toda v zadnjih petih minutah naredili delni izid 20:12. Šest minut pred koncem je Phoenix z zabijanjem Deandreja Aytona povedel, ko sta ostali še dobri dve minuti, pa je Davis zadel trojko za gostujoče vodstvo za šest. Chris Paul, motor domače igre, v končnici srečanja zaradi poškodbe desnega ramena ni igral. Pri Sunsih je bil z 31 točkami najbolj razigran Devin Booker.

Clarkson najboljši šesti igralec

Nagrado za najboljšega šestega igralca v ligi je prejel Jordan Clarkson. 28-letni branilec Utaha, ki je bil najboljši po rednem delu, je v povprečju s klopi dosegal 18,4 točke, štiri skoke in 2,5 podaje. Od stotih možnih ga je 65 glasovalcev – novinarji in poročevalci – postavilo na prvo mesto, sicer pa je prejel 407 glasov. Lani je nagrada romala roke Montrezla Harrella, tedaj še košarkarja Los Angeles Clippersov. Clarkson je postal prvi košarkar Jazzov s tem priznanjem. Drugo mesto je zasedel njegov soigralec Joe Ingles, ki je zbral 272 glasov, tretje Derrick Rose iz New Yorka s 77 glasovi, četrto in peto pa Dallasova Jalen Brunson (67) ter Tim Hardaway (24).

Brooklyn zlahka do druge zmage

Netsi že 17 let niso bili v takšnem položaju. Namreč po drugi zmagi nad Bostonom (130:108) so v seriji povedli 2:0, kar jim je nazadnje uspelo leta 2004 v prvem krogu, ko so tudi pometli z New Yorkom. Brooklyn je prvo tekmo dobil po zaslugi obrambe, tokrat pa je pokazal širino, ki jo ima izjemno kakovostna zasedba v napadu. Na prvem obračunu je dal v prvi četrtini le 16 točk, toliko pa jih je tokrat v uvodnih 12 minutah Joe Harris prispeval sam, potem ko je izza črte metal 4/4. "Mislim, da je to realno stanje. Imamo tri igralce, ki v napadu sodijo med najboljše vseh časov," je napadalen potencial Mrežic opisal Harris.

Srečanje je končal s 25 točkami, kar je njegov najboljši dosežek v končnici, zadel pa je sedem trojk, s čimer je popravil rekord franšize po številu natančnih metov za tri v končnici. Netsi so skupaj zadeli 17 trojk. Še točko več je vpisal Kevin Durant, James Harden pa jih je dodal 20. Brooklyn je v prvi četrtini dosegel kar 40 točk in povedel za 14. Z dvema trojkama na začetku druge je razliko, ki je bila najvišja 33, povišal na 20 in domače vodstvo ni bilo več ogroženo. Prvi strelec Bostona je bil Marcus Smart z 19 točkami. Sicer najboljši strelec Keltov Jayson Tatum je predčasno končal dvoboj zaradi udarca v oko.

Vzhod, 1. krog:
BROOKLYN (2) – BOSTON (7) 2:0
130:108 (40:26, 31:21, 38:35, 21:26)
Durant 26 (8/12 iz igre), Harris 25 (7/10 za tri), Harden 20 (6/12 iz igre), Irving 15, Griffin 11, Shamet 10; Smart 19, Walker 17, Fournier 16, Thompson 15 in 11 skokov.

121:127 (33:35, 40:36, 19:30, 29:26)
Leonard 41 (14/21 iz igre), George 28 (12/22 iz igre) in 12 skokov, Jackson 15, Morris in Batum po 9, Mann 8, Rondo 4, Beverley 3, Zubac in Ibaka po 2; Dončić 39 (16/29 iz igre, 5/13 za tri, 2/7 PM), 7 skokov in 7 podaj v 38 minutah, Hardaway 28 (6/8 za tri), Porzingis 20 (8/12 iz igre), Kleber 13, Brunson in Richardson po 9, Cauley-Stein 6, Finney-Smith 3.

PHOENIX (2) – LA LAKERS (7) 1:1
102:109 (24:30, 23:23, 25:26, 30:30)
Booker 31 (7/17 iz igre), Ayton 22 (11/13 iz igre) in 10 skokov, Payne 19; Davis 34 (7/15 iz igre) in 10 skokov, Schröder 24 (8/16 iz igre), James 23 (9/16 iz igre), Drummond 15 in 12 skokov.