Dallas je drugič v tej sezoni premagal Charlotte in se utrdil na petem mestu Zahoda. Foto: Reuters
Grafiko zagotavlja sofascore.com

25-letni Ljubljančan je za 21. trojni dvojček v sezoni statistiko napolnil še z 12 skoki in desetimi podajami. Postavil je nov mejnik Dallasa. Postal je namreč košarkar teksaške franšize, ki je v eni sezoni dosegel največ točk. Presegel je 40 let star mejnik Marka Aguirreja, ki je bil do zdaj rekorder z 2330 točkami. Kar osemkrat je bil natančen izza črte, petkrat že v uvodni četrtini, v kateri je z 21 točkami postavil temelje za 49. zmago v sezoni. Mavsi so zmagali četrtič zapored. Na zadnjih 12 tekmah so izgubili le enkrat, na zadnjih 17 pa dvakrat. Po porazu Phoenixa proti Clippersom (92:105) so si tudi teoretično zagotovili neposredno mesto v končnico.

Luka bo letos postal prvi košarkar Dallasa, ki bo najboljši strelec lige, Daniel Gafford pa bo prvi Mavs, ki bo najboljši po deležu meta iz igre. 25-letni center, ki je Teksašane okrepil februarja, je prispeval 26 točk, zadel pa je vseh 12 metov. 18 točk je pristavil Kyrie Irving, ki je bil po dobrih igrah v zadnjem obdobju izbran za igralca tedna na Zahodu, s klopi pa sta jih 15 oziroma deset dala Tim Hardaway in Maxi Kleber. 12 gostujočih igralcev se je vpisalo med strelce. Že čez 24 ur bo Dallas gostoval v Miamiju, zatem bo gostil Detroit, v nedeljo pa za konec rednega dela odhaja še na najbližje gostovanje v Oklahoma City.

Dončić z dobrodelnimi dejavnostmi nominiran za posebno priznanje

Luka Dončić je bil nominiran za nagrado Boba Lanierja. To je priznanje, ki ga Liga NBA podeli košarkarju za prizadevnost v skupnosti, človekoljubne dejavnosti in dobrodelna dela.

Priigrana razlika v uvodni četrtini nikoli ni bila zares ogrožena. Na začetku zadnje so se Sršeni, ki so zadnjič letos igrali pred domačimi gledalci, približali na -11, toda hitro so gostje našli odgovor in znova pobegnili na 20. Skoraj 54-odstoten je bil met iz igre Mavsov, ki so zadeli 17 trojk. S 55:39 so suvereno dobili skok. Zbrali so tudi 11 asistenc več od tekmeca, največ pa so vodili za 27. Počitka torej ne bo veliko, trener Dallasa Jason Kidd pa je po tekmi dejal, da je v trenutnem načrtu nastop v Miamiju z vsemi silami. Glede na rezultate drugih tekem se bodo potem na samem prizorišču odločili, ali bo morda kdo počival.

"Luka je bil izjemen v prvi četrtini. Zadeval je, kreiral za soigralce in tudi tisti meti, ki jih ni zadel, so bili dobri. Pred tekmo smo se pogovorili o tem, kako slabo smo začeli na zadnji tekmi proti Houstonu. Igralci so bili osredotočeni in so izvedli načrt, ki smo ga postavili. Po visokem vodstvu v prvem polčasu je bilo v tretji nekaj padcev, so pa Hornetsi zelo dobro igrali v drugem polčasu," je povedal Kidd in dodal, da je zanj in njegove varovance najpomembnejše, da se osredotočajo sami nase in razmišljajo le o naslednjem tekmecu. "Igramo dobro košarko. V ekipi je vrhunska kemija in vlada veliko zaupanje med igralci. V tem obdobju sezone želiš igrati čim boljšo košarko in predvsem zdaj želiš biti zdrav. Nismo še zadovoljni, saj verjamem, da je v igri še prostor za napredek. Upajmo, da je to le začetek neke poti, da bo ekipa še rasla in da bo potovanje, ki je pred nami, čim daljše."

Za zdaj kaže, da se bo Dallas v uvodnem krogu končnice pomeril z Los Angeles Clippersi, ki so letos na treh medsebojnih tekmah dvakrat zmagali. Foto: Reuters

Prvi dve akciji so Mavsi odigrali za P. J. Washingtona, ki je februarja v Teksas prišel prav iz Charlotta. Toda nista se izšli po željah, zato pa je ob koncu uvodne minute izza črte zadel Dončić. V nadaljevanju je odigral nekaj lepih akcij z Gaffordom, potem pa se je začel njegov strelski šov. Vmes je navdušil še z blokado Brandonu Millerju. Ko je iz petega poskusa četrtič zadel za tri, je bila razlika prvič dvomestna. Kar petkrat je bil v prvi četrtini natančen izza črte. Metal je sedemkrat, iz igre 7/12 za 21 točk, temu pa je dodal še sedem skokov. Dallas je bil v prvih 12 minutah iz igre več kot 50-odstoten, zadel pa je osem trojk.

Hardaway je v prvi četrtini zadel trojko za +22, po treh minutah druge pa je bil za tri uspešen za +24, kar je bila najvišja razlika v prvem delu. V dobrih 16 minutah so Mavsi dosegli kar 50 točk. Po seriji košev nekdanjega igralca Dallasa (in Olimpije) Davisa Bertansa je Kidd pri znižanju na -15 na polovici druge četrtine vzel minuto odmora. Hitro je prednost znova znašala več kot 20. Ob odmoru je bilo 47:69, Luka je v tem delu tekme dodal še šest točk, v prvem polčasu pa je zbral tudi pet podaj. Gostje, ki so iz igre v prvem polčasu metali 53-odstotno, so prevladovali v skoku (34:15). Dali so 13 trojk (40-odstoten met), Sršeni pa le pet.

Na zadeti domači trojki na začetku tretje četrtine je Dončić takoj odgovoril. V tem delu srečanja je skupaj dal deset točk, prav toliko jih je zbral tudi Gafford, s katerim sta poskrbela za vrhunec dvoboja. Luka je prodrl, potem pa s t. i. "no look" podajo poslal žogo proti centru Dallasa, ki je "alley oop" končal z atraktivnim zabijanjem nazaj. Zaključek tretje četrtine je pripadel Hornetsom, ki so se približali na -14 (83:97), kar je bil najnižji zaostanek po prvi četrtini. Gostitelji so na začetku zadnje znižali na 11, potem pa je Dallas na krilih Gafforda, ki mu je Luka asistiral za silovita zabijanja, hitro ustavil domači nalet in prednost povišal na več kot 20. Dončić je v dobrih treh minutah dodal še en koš in tri podaje, s katerimi je dopolnil trojni dvojček.

Izjemna uvodna četrtina Luke Dončića

Na dvoboju Milwaukee - Boston le dva prosta meta

Milwaukee je s 104:91 dobil obračun najboljših ekip Vzhoda in prekinil niz štirih porazov. Bucksi in Celticsi so postavili rekord, saj so skupaj izvedli le dva prosta meta. Oba Janis Andetokumbo, ki je bil polovično uspešen. Grški zvezdnik je srečanje končal v tretji četrtini zaradi poškodbe mečne mišice. Dosegel je 15 točk, osem skokov in sedem podaj. Prvi strelec domače vrste je bil z 20 Patrick Beverley, ki je ujel tudi deset odbitih žog. Pri Bostonu, najboljši ekipi v ligi, je bil z 22 najbolj razigran Jayson Tatum. Kelti so igrali brez Ala Horforda in Kristapsa Porzingisa.

Najboljša ekipa Zahoda Minnesota je s 130:121 odpravila Washington. Blestel je Anthony Edwards, ki je z 51 točkami postavil rekord kariere. Volkovi so se vrnili po zaostanku za 21. Edwards je 30 točk dosegel v drugem polčasu in vodil svojo zasedbo do četrte zmage na zadnjih petih tekmah. 23 točk je dodal Nickeil Alexander-Walker, 19 pa Rudy Gobert, ki je imel tudi 16 skokov.

Tekme 9. aprila:
CHARLOTTE – DALLAS
104:130 (18:36, 29:33, 36:28, 21:33)
Bridges 22, Miller 21, Bertans 13, Williams 12, Mann 11, Richards 8, Micić 6, Thor 5, Pokuševski 4, McGowens 2; Dončić 39 (13/25 iz igre, 8/17 za tri, 5/7 M), 12 skokov in 10 podaj v 35 minutah, Gafford 26 (12/12 iz igre), Irving 18, Hardaway 15, Kleber 10, Jones 9, Prosper in Hardy po 3, Exum, Lawson in Williams po 2, Washington 1.

PHILADELPHIA – DETROIT 120:102
Embiid 37 (12/22 iz igre) in 11 skokov, Hield 18, Oubre 17, Harris 15; Ivey 25, Fournier 21, Duren 15 in 11 skokov, Flynn 12, Sasser 10.

TORONTO – INDIANA 123:140
Barrett 23, Olynyk 22, Freeman-Liberty 20, Brown in Trent po 16, Nwora 11; Haliburton 30 (10/16 iz igre), Toppin 23, McConnell 17, Siakam in Turner po 16, Sheppard 11.

ATLANTA – MIAMI 111:117 - po dveh podaljških
Murray 29, Hunter 23 in 11 skokov, Johnson 13, Fernando 12, Bogdanović in Mathews po 11; Herro 33 (13/25 iz igre), Butler 25, Jović 23, Highsmith 13, Adebayo 10.

MILWAUKEE – BOSTON 104:91
Beverley 20 in 10 skokov, J. Andetokumbo, B. Lopez in Portis po 15, Middleton in Lillard po 12; Tatum 22, Brown 14 in 10 skokov, Holiday 12.

CHICAGO – NEW YORK 117:128
DeRozan 34 (12/22 iz igre), Vučević 26, White 24; Brunson 45 (13/24 iz igre), Anunoby 24, DiVincenzo 21, Hart 17 in 13 skokov, Hartenstein 11.

HOUSTON – ORLANDO 118:106
VanVleet 37 (13/22 iz igre), Smith 23, Brooks 15, Ja. Green 14, Thompson 13; Banchero in Suggs po 21, Fultz 18, M. Wagner 12, Isaac 10.

MEMPHIS – SAN ANTONIO 87:102
Clarke, Jemison in Pippen po 14, Simpson 12, Jackson 11, Goodwin 10 in 19 skokov; Wembanyama 18, Champagnie 17, Wesley 13, Mamukelašvili 11 in 16 skokov, Branham in Cissoko po 10.

MINNESOTA – WASHINGTON 130:121
Edwards 51 (17/29 iz igre), Alexander-Walker 23, Gobert 19 in 16 skokov, Conley 15; Kispert 25, Poole 24, Gill, Avdija in Baldwin po 15, Davis 10.