Luka Dončić je z bleščečo predstavo začel letošnjo končnico. Foto: AP

Drugič v karieri se je Dončić z Dallasom uvrstil v končnico in znova so tekmeci Clippersi, ki so lani v uvodnem krogu serijo dobili s 4:2. Luka je letos v povprečju na treh obračunih z losangeleško franšizo – dvakrat so Mavsi slavili – v povprečju dosegal po 30 točk in 11 podaj. Tudi na najpomembnejšem medsebojnem dvoboju v tej sezoni do zdaj je 22-letni Ljubljančan blestel. Z 31 točkami je bil prvi strelec tekme, statistiko pa je napolnil še z desetimi skoki in 11 podajami. Na sedmi tekmi končnice je bil to že njegov tretji trojni dvojček.

"Ta zmaga pomeni veliko. Uspelo nam je slaviti v gosteh, a se zavedamo, da ni še nič narejeno. Še tri zmage moramo doseči in prepričan sem, da bo trd boj do konca. Upam, da bo serija drugačna in se ne bo ponovila lanska sezona. Sicer je bila izkušnja iz lanske sezone zame zelo pomembna. Igrati v končnici je res zabavno," je nasmejan po tekmi razlagal Dončić.

Tim Hardaway je dodal 21 točk, pri Clippersih pa sta bila najboljša Kawhi Leonard, ki je ob 26 točkah ujel še deset odbitih žog, in Paul George s 23 točkami, a sta skupaj izza črte metala le 3/14. Dallas je po desetih letih dobil uvodno tekmo serije končnice. Druga tekma bo v noči na sredo (4.30) prav tako v Kaliforniji.

Clippersi so izgubili le pet žog – Dallas 13 –, toda gostje so bili precej bolj razpoloženi pri metu. Iz igre so metali 38/76, izza črte pa 17/36, medtem ko je bila domača trojka 11/40. Dallas, ki je bil nekoliko boljši tudi v skoku, je odlično začel srečanje in v šesti minuti povedel z dvomestno prednostjo. Hardaway je minuto pozneje zadel za najvišje vodstvo gostov na tekmi (10:22). Že do konca prve četrtine so Clippersi ujeli priključek, na polovici druge pa po trojki Rajona Ronda povedli (43:40). Zaključek polčasa je pripadel Mavsom, ki so naredili serijo 11:0, na odmor pa odšli z naskokom petih točk. Dončić je že v prvem polčasu prispeval 21 točk.

Dončić blestel na prvi tekmi končnice

S 5:0 so Clippersi odprli drugi del, toda Luka je v odgovor zrežiral serijo 8:0, s čimer je v minuto odmora prisilil Tyronna Lua. Ko je bil slovenski košarkarski velemojster na klopi, so gostitelji ujeli priključek. Po silovitem zabijanju Leonarda se je Dončić vrnil na parket in kmalu zadel trojko po koraku nazaj, po kateri je Dallasova prednost znašala šest točk. Takšna je bila prednost tudi pred zadnjo četrtino. Devet minut pred koncem so Clippersi s petimi točkami zapored povedli (89:87).

Po zabijanju Kristapsa Porzingisa in trojki Hardawaya je, ko so ostale še štiri minute, v vodstvo prišel Dallas. Slabi dve minuti zatem je Dončić našel samega Doriana Finneyja Smitha, ki je bil izza črte uspešen za 103:100. Več kot dve minuti Clippersi niso zadeli, Mavsi pa so medtem povedli za sedem, kolikor je bila tudi razlika ob začetku zadnje minute, ko je zabil Porzingis, in srečanje je bilo odločeno.

Middleton odločil podaljšek proti Miamiju

Takole je Khris Middleton odločil tekmo. Foto: AP

Goran Dragić je bil prvi strelec Miamija, ki pa je v ponovitvi lanskega drugega kroga končnice na prvi tekmi klonil v Milwaukeeju. Slovenski organizator igre se je izkazal s 25 točkami. 20 sekund pred koncem podaljška je s trojko iz kota izenačil, toda na drugi strani je bil s polrazdalje prek roke Duncana Robinsona natančen Khris Middleton. Ostalo je še 0,5 sekunde, poskus za tri Jimmyja Butlerja pa je blokiral Jrue Holiday.

"Ves pritisk je bil na njih. Doma morajo zmagati. Bila je tesna tekma, imeli smo svoje priložnosti, a jih žal nismo izkoristili," je po tekmi povedal Dragić. Domači junak Middleton pa dodal: "Zaupam vase. Veliko metov zadeneš, veliko jih zgrešiš, moraš zaupati svojemu delu, ki si ga vložil v sezoni in na treningih."

Middleton je bil s 27 točkami prvi strelec Bucksov, Janis Antetokounmpo pa se je izkazal s 26 in 18 skoki. Grški superzvezdnik je iz 13 poskusov zadel le šest prostih metov. Gostitelji sicer niso imeli svojega dne, saj so izza črte metali le 16-odstotno (5/31). Na drugi strani je Miami iz 50 poskusov zadel 20 trojk. V rednem delu jih Bucksi niso nikoli zadeli manj kot sedem. Je pa zato Milwaukee dobil skok s 64:51, deset točk več je dosegel iz protinapadov, kar 32 točk več pa v raketi.

Izenačen dvoboj – nobena ekipa si ni priigrala višje prednosti od osmih točk – je bil odločen po dramatični končnici. 34 sekund pred koncem rednega dela je Antetokounmpo s črte prostih metov povedel z 98:97. Janis je nato dobro odigral v obrambi proti Butlerju in devet sekund pred iztekom rednega dela znova stopil na črto prostih metov. Znova je bil enkrat neuspešen, Vročici pa je ostalo osem sekund za napad za izenačenje oziroma zmago. Odgovornost je prevzel Butler, ki je prodrl in s polaganjem izsilil podaljšek. Druga tekma bo v noči na torek (1.30) prav tako v Wisconsinu.

Portland je dobil uvodno dejanje serije v Denverju (109:123). Blazersi so izza črte metali 19/40 in tako dosegli kar 24 točk več od nasprotnika s trojkami, Nuggetsi so namreč za tri metali 11/36. Tako jim tudi ni pomagal dobljen skok. Prvi gostujoči strelec je bil Damian Lillard s 34 točkami. Petrkat je bil natančen izza črte, dodal pa je tudi 13 podaj. Po štiri trojke sta zadel Anfernee Simons in Carmelo Anthony, nekdanji igralec Denverja.

Lillard je bil najzaslužnejši za odlično tretjo četrtino, ki jo je Portland dobil z 38:25. Organizator igre je v tej četrtini vknjižil 15 točk. Gostje so naredili delni izid 32:13 in po zaostanku za devet povedli s 96:86. Michael Porter je poskrbel za domačo serijo 8:0, s katero se je Denver približal na 102:98, toda Blazersi so odgovorili z 11:0 in tekma je bila odločena. V domači zasedbi je bil s 34 točkami najuspešnejši Nikola Jokić, ki je zbral tudi 16 skokov, a le eno podajo. Vlatko Čančar ni dočakal priložnosti. Druga tekma bo v noči na torek.

"Med tednom smo se veliko pogovarjali, če lahko branimo met za tri točke. Preveč napak smo naredili. Če želiš zmagati v končnici, se morajo poklopiti številni faktorji. Moraš biti discipliniran, mi pa nismo bili," je dejal trener Denverja Michael Malone, prvi mož stroke Portlanda Terry Stotts pa je dodal: "Smo dobra strelska ekipa. Vrgli smo 40 trojk. Mislim, da jih je bila večina iz dobrih položajev. Če sem iskren, mislim, da bi lahko metali še bolje."

Brooklyn v drugem polčasu postavil stvari na svoje mesto

"Ko enkrat energijo usmeriš v obrambo, se začne obračati v tvojo korist. Tako je bilo z nami v drugem polčasu," je po zmagi Brooklyna nad Bostonom (104:93) povedal Kevin Durant, ki je bil z 32 točkami prvi strelec tekme, ob tem pa je ujel še 12 odbitih žog. Gostitelji so zadržano začeli tekmo. Superzvezdniška trojka Durant – Kyrie Irving – James Harden je šele devetič v sezoni zaigrali skupaj. 0/11 so izza črte metali v prvem delu, v drugem pa strnili vrste in s serijo 18:4 nemudoma prevzeli pobudo.

Sledil je še delni izid 12:2, po katerem so Netsi povedli s 94:81 in srečanje je bilo odločeno. Kelti so v drugem polčasu dali le 40 točk. Irving je prispeval 29 točk, Harden pa je statistiko napolnil z 21 točkami, devetimi skoki in osmimi podajami. Pri Bostonu je bil z 22 točkami najboljši Jayson Tatum.