Najboljši strelec Lige NBA Luka Dončić se je razigral v tretji četrtini, ko je Dallasu uspel preobrat. Foto: AP

Mavericksi so končali niz treh zaporednih porazov in se veselili šele druge zmage na zadnjih sedmih tekmah. Znova so slabo začeli srečanje in si hitro nabrali 15 točk zaostanka (14:29), potem pa so končno precej bolje zaigrali v obrambi. Tekmo so končali z delnim izidom 14:7.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

25-letni Ljubljančan je 23 od 35 točk dosegel v drugem polčasu. Zadel je sedem trojk iz 13 poskusov. "Super je, še posebej, če pri tem zmagaš," je poudaril Dončić.

Kyrie Irving je prispeval 23, zelo pa se je izkazal Dante Exum, ki je 7 od 13 točk dosegel v zadnjih treh minutah tekme. Dallas je bil po dolgem času znova boljši v skoku (45:37).

Terry Rozier, ki je ob koncu prestopnega roka prišel iz Charlotta, je bil najboljši strelec Miamija s 27 točkami. Zadel je pet trojk. Tudi Duncan Robinson je bil petkrat natančen izza črte. Zvezdnika Jimmy Butler in Bam Adebayo sta zbrala po 14 točk, a nista navdušila. Center Adebayo je zgrešil kar devet metov iz igre (5/14) in tudi štiri proste mete (4/8).

Robinson poskrbel za udaren start Miamija
Miami je odlično začel srečanje v American Airlines Centru. Z delnim izidom 16:2 si je že po petih minutah nabral 14 točk naskoka po trojki Robinsona (7:21). Ostrostrelec je bil trikrat natančen izza črte v uvodnih sedmih minutah in Vročica je še povišala naskoka (14:29).
Dončić je v prvi četrtini dosegel 10 točk, s trojko po koraku nazaj je znižal na 22:31. V zadnjih treh minutah je nato počival, Dallas pa je zaostajal z 28:36 po koncu uvodne četrtine.

Peti zaporedni trojni dvojček Dončića

Exum, ki je bil dolgo časa poškodovan, je s tremi prostimi meti in trojko znižal na 43:45 na začetku druge četrtine. Miami, ki je zadel devet trojk iz prvih 11 poskusov, je nato precej težje prihajal do odprtih metov. Vseeno so imeli gostje ob glavnem odmoru štiri točke naskoka (54:58).

Zvezdnik Jimmy Butler in odlični novinec Jaime Jaquez sta se veselila v prvem polčasu, ko je Vročica vseskozi vodila.  Foto: AP
Zvezdnik Jimmy Butler in odlični novinec Jaime Jaquez sta se veselila v prvem polčasu, ko je Vročica vseskozi vodila. Foto: AP

17 točk Dončića za preobrat v tretji četrtini
Irving je sredi tretje četrtine najprej izenačil, nato pa poskrbel še za prvo vodstvo Mavericksov na tekmi (69:68). V zadnjih petih minutah tretje četrtine je Dončić zadel tri trojke, odlično je razigral soigralce, ki so grizli tudi v obrambi in Dallas si je nabral osem točk prednosti po 36 minutah (91:83). Najboljši strelec lige je v tretji četrtini dosegel 17 točk.

Exum prevesil tehtnico na stran Mavericksov v končnici
Na začetku zadnje četrtine je Vročica prevzela pobudo in z delnim izidom 14:5 znova prevzela vodstvo po košu Caleba Martina (95:97). Jason Kidd je moral vzeti minuto odmora. Ekipi sta se nato izmenjavali v vodstvu, Miami je imel zadnjič prednost štiri minute pred koncem po košu Butlerja (100:101).

Končnica je pripadla Mavericksom. Ko so gostje podvajali Dončića, je našel Exuma, ki je zadel trojko. V naslednji akciji je bil Dončić natančen izza črte po koraku nazaj, nato pa je zadel še Irving z levega kota (109:104). Exum je dosegel sedem točk v zadnjih treh minutah in z dvema prostima metoma 21 sekund pred zadnjim piskom potrdil zmago.

Terry Rozier je zadel pet trojk. Foto: AP

Kidd najbolj srečen, da Dončić ni prejel tehnične napake
"Rezervisti so tokrat odlično opravili svoje delo. Lively je vnesel energijo in dobro pokrival Adebaya. V obrambi smo znova slabo začeli, a po koncu prve četrtine smo bili precej boljši. Nismo dopustili več kot 25 točk v četrtini, kar se ni zgodilo že dolgo časa," je na novinarski konferenci razlagal Jason Kidd.

"Exum je zelo miren v končnici. Zdaj se je pokazalo, da nam je zelo manjkal. Zelo je pomagal Dončiću, ki mu ni bilo treba vseskozi organizirati igre. Počival je lahko na začetku zadnje četrtine in bil je precej bolj svež v končnici. Vedno sem govoril, da tega mladeniča ne smemo jemati za samoumevnega. Lahko spremljate nekaj tako redkega, kot je bil na primer Picasso. Najbolj sem zadovoljen, da je končal niz tekem s tehničnimi napakami. Na zadnjih dveh srečanjih ni bil kaznovan, ta niz je za nas še pomembnejši," se je šalil strateg Dallasa, ki je opozoril, da sobotno gostovanje v Detroitu ne bo lahko.

"Exum je dosegel nekaj ključnih točk v končnici, mi pa nismo bili dovolj zbrani. Dallas nas je izrinil iz rakete, bili so zelo zagrizeni v obrambi. Mi smo zgrešili nekaj odprtih metov za tri točke v ključnih trenutkih," je povedal Erik Spoelstra, ki že vse od leta 2008 sedi na klopi Miamija.

Denver s trojnim dvojčkom Jokića premagal Boston
Nikola Jokić je s trojnim dvojčkom (32 točk, 12 skokov in 11 podaj) zagotovil Denverju zmago nad Bostonom s 115:109.

Nikola Jokić je zasenčil Kristapsa Porzingisa. Foto: AP

V Ball Areni sta se srečali moštvi, ki bi lahko junija igrali v velikem finalu. Branilci naslova so imeli v zadnji četrtini vseskozi okoli 10 točk naskoka, potem pa je Jrue Holiday zadel dve zaporedni trojki in minuto pred koncem je znižal na 111:109. Jamal Murray je izgubil žogo, v protinapadu pa je bil Jayson Tatum popolnoma sam pri metu za tri točke z desne strani, a je zgrešil. Aaron Gordon je z zabijanjem po lepi podaji Jokića potrdil zmago Nuggetsov 19 sekund pred zadnjim piskom sirene.

Jaylen Brown je bil najboljši strelec tekme z 41 točkami, Kristaps Porzingis je dodal 24 točk in 12 skokov, zelo slab večer pa je imel zvezdnik Tatum (15 točk; 5/13 iz igre).

DeMar DeRozan je bil junak večera v Chase Centru. Foto: AP

DeRozan blestel v San Franciscu
Golden State je izgubil proti Chicagu s 122:125. Bojevnikom ni uspelo ponoviti izjemne predstave, ki so jo prikazali v sredo proti Milwaukeeju.

Klay Thompson je 39 sekund pred koncem zagotovil gostiteljem vodstvo s 119:118, a je odgovoril razigrani DeMar DeRozan, ki je 26 sekund pred koncem zadel s petih metov in dodal še prosti met po osebni napaki Jonathana Kuminge.

V zadnjih štirih minutah ni igral Strephen Curry, ki si je zvil desni gleženj. Tokrat je zadel le tri trojke v 12 poskusih, zbral je 15 točk. Klay Thompson je bil petkrat natančen izza črte (25 točk), Draymond Green pa se je izkazal s trojnim dvojčkom (11 točk, 12 podaj in 10 skokov).

Biki so se veselili tretje zaporedne zmage. DeRozan in Nikola Vučević sta prispevala po 33 točk.

Tekme 7. marca:
DALLAS – MIAMI
114:108 (28:36, 26:22, 37:25, 23:25)
Dončić 35 (12/24 iz igre, 7/13 za tri, proisti meti 4/4), 11 skokov in 11 podaj v 40 minutah, Irving 23 (9/19 iz igre, 3/9 za tri), Exum 13 (2/2 za tri), Gafford 12 (5/5 iz igre), Hardaway 11 (2/6 za tri), Washington 10, Lively 4, Kleber 3, Green 2, Jones jr. 1; Rozier 27 (10/17 iz igre, 5/8 za tri) in 11 podaj, Robinson 19 (5/8 za tri), Butler (6/12 iz igre) in Adebayo (5/14 iz igre in 9 skokov) po 14, Jaquez (3/4 za tri) in Martin (3/7 za tri) po 13, Jović 4, Highsmith in Bryant po 2.

DETROIT – BROOKLYN 118:112
Ivey 34 (10/17 iz igre, 6/9 za tri), Cunningham 32 (10/22 iz igre, 4/8 za tri) in 11 podaj, Thomspon 14, Duren 12 in 14 skokov; Schröder 31 (12/17 iz igre, 5/7 za tri) in 8 podaj, Walker 21 (5/14 za tri), Claxton 15 in 10 skokov.

INDIANA – MINNESOTA 111:113
Siakam 24 (10/20 iz igre), Haliburton 23 in 13 podaj, Smith 14; Edwards 44 (18/35 iz igre, 3/7 za tri), Gobert 18 in 14 skokov, Reid 13.

PHOENIX – TORONTO 120:113
Durant 35 (11/19 iz igre, 2/5 za tri, prosti meti 11/12), Allen 26 (6/14 za tri), Beal 20 in 8 podaj, Booker ni igral; Trent 30 (11/22 iz igre, 5/13 za tri), Barrett 23 (3/4 za tri), Quickley 21 (9/17 iz igre, 2/7 za tri), 18 podaj in 9 skokov.

DENVER – BOSTON 115:109
Jokić 32 (11/18 iz igre, prosti meti 10/10), 12 skokov in 11 podaj, Murray 19 (7/18 iz igre, 1/4 za tri) in 8 podaj, Gordon 16 in 9 skokov, Caldwell Pope in Watson po 11; Brown 42 (16/29 iz igre, 2/7 za tri) in 13 skokov, Porzingis 24 (9/23 iz igre, 3/10 za tri) in 12 skokov, Tatum 15 (5/13 iz igre, 2/5 za tri) in 8 podaj, Holiday 12.

GOLDEN STATE – CHICAGO 122:125
Thompson 25 (9/21 iz igre, 5/12 za tri), Kuminga 19 in 10 skokov, Curry (5/18 iz igre, 3/12 za tri) in Paul po 15, Green 11 (5/12 iz igre), 12 podaj in 11 skokov; DeRozan (10/17 iz igre, 3/6 za tri) in Vučević (14/23 iz igre, 3/6 za tri in 11 skokov) po 33, White 20.

SACRAMENTO – SAN ANTONIO 131:129
Fox 33 (14/32 iz igre, 1/7 za tri), Sabonis 31 (14/19 iz igre), 17 skokov in 9 podaj, Monk 18, Barnes 17; Vassell 30 (11/18 iz igre, 4/7 za tri) in 9 podaj, Branham 23 (5/5 za tri), Johnson (4/11 za tri) in Collins po 22, Wembanyama ni igral.