Po zgrešeni trojki pet sekund pred koncem si je Dončić z dresom pokril glavo. Zelo je bil razočaran, saj so Mavericksi vodili večji del tekme. Foto: AP

20-letni Ljubljančan je stisnil zobe, potem ko je bil njegov nastop v Chesapeake Energy Areni dolgo vprašljiv. Bolečine so posledica padca po osebni napaki Dwighta Howarda v drugi četrtini nedeljske tekme proti Los Angelesu, ko je z velike višine grdo padel na hrbet in se udaril tudi v glavo.

Dončić je že v uvodni četrtini v Chesapeake Energy Areni dosegel kar 17 točk. Foto: Reuters

Dončić je bil na parketu kar 40 minut, saj so soigralci dvakrat zapravili prednost, ko je počival. 17 izmed 35 točk je prispeval v uvodni četrtini, ki so jo Mavericksi dobili z 32:20. Dodal je še 10 skokov in sedem podaj. Met izza črte mu tokrat ni stekel (3/16). Terrance Ferguson je imel ogromne težave s pokrivanjem Ljubljančana. Vseh pet osebnih napak je naredil nad njim, v končnici pa sta ga prevzela tudi Dennis Schröder in celo Danilo Gallinari.

Porzingis in Hardaway poškodovana
Zaradi bolečin v levem kolenu ni igral Kristaps Porzingis in Mavericksi so imeli velike težave. Gostitelji so skok dobili s 56:49. Na zadnji tekmi Dallasa v letu 2019 je manjkal tudi Tim Hardaway, ki si je v Staples Centru poškodoval mišico.

Paul zrežiral preobrat v končnici
Ko je bila Oklahoma že v precejšnjih težavah, je štiri minute in 40 sekund pred koncem pri izidu 88:94 vstopil izkušeni Paul. Prevzel je odgovornost na svoja ramena in učinkovito zaključeval akcije. 13 izmed 17 točk je prispeval v ključnih trenutkih srečanja. Center Steven Adams je blokiral tekmece in mu pripravil položaj za mete z vrha rakete, Paul pa je bil nezgrešljiv. Dončić je minuto in 22 sekund pred koncem z lebdečim polaganjem dosegel zadnji točki za Dallas (98:101), nato pa je Oklahoma z delnim izidom 8:0 končala tekmo.

Dončić dosegel več kot polovico točk Dallasa v prvi četrtini
Mavericksi so odlično končali prvo četrtino. Dončić je v zadnji minuti in 14 sekundah blestel. Zadel je trojko po koraku nazaj, nato je uspešno zaključil polaganje in dodal še dva prosta meta. Gostje so z delnim izidom 12:2 prišli do 12 točk naskoka (20:32), Dončić pa je dosegel še en koš, ki pa je bil razveljavljen, saj je bil dosežen desetinko po pisku sirene. V prvih 12 minutah je prispeval 17 točk.

Chris Paul je 13 izmed 17 točk dosegel v ključnih trenutkih tekme. Foto: Reuters

Na klopi je sedel le štiri minute in 10 sekund, saj so gostitelji hitro znižali zaostanek. Po trojki Schröderja so se približali na 30:35. V zadnjih treh minutah prvega polčasa Dallas ni dosegel niti točke in Oklahoma je z delnim izidom 8:0 ujela priključek ob odmoru (50:51). Dončić je v prvem delu zbral 23 točk, 5 skokov in 4 podaje, le pri prostih metih se ni izkazal (7/11).

Gallinari zadel tri zaporedne trojke
Na začetku drugega polčasa je Paul trikrat našel Gallinarija, ki je s tremi zaporednimi trojkami poskrbel za prednost Oklahome (65:59). Mavericksi so se hitro zbrali in znova so prevzeli vodstvo po 36 minutah (77:78).

Zadnjo četrtino sta Seth Curry in Delon Wright odprla s trojkama in trener gostiteljev Billy Donovan je moral vzeti minuto (79:86), saj je zaostanek narasel, ko je Dončić počival. Na parket se je vrnil že osem minut in pol pred koncem tekme. Tri minute pred zadnjim piskom sirene je zadel izjemno trojko tik pred iztekom napada za 92:99.

V zadnji minuti se Dončiću ni izšlo po načrtih
Paul je imel pripravljen pravi odgovor in gledalci so uživali v sijajni predstavi obeh zvezdnikov. Minuto in 22 sekund pred koncem je Dončić dosegel zadnji točki za Maverickse (98:101). V zadnji minuti mu ni šlo po načrtih. Najprej je zgrešil trojko po koraku nazaj, nato mu je Gallinari ukradel žogo in podal do Schröderja, ki je z dvema prostima metoma povišal na 104:101. Zadnji napad so imeli gostje. Maxi Kleber je zgrešil met izza črte, a je Curry uspel odbiti žogo do Dončića, ki je z osmih metrov zgrešil trojko. Shai Gilgeous-Alexander je z dvema prostima metoma potrdil zmago Oklahome.

"Imeli smo dve odprti trojki za podaljšek. Na vsaki tekmi bi bili zadovoljni, če bi dobili taki priložnosti na zadnji akciji tekme, vendar preprosto nismo zadeli. Upam, da bo že naslednjič drugače," je poudaril Dončić.

Oklahoma je dobila kar sedem izmed zadnjih osmih tekem. "Dobre ekipe v Ligi NBA v zadnjih petih minutah zaigrajo maksimalno v obrambi. Znova nam je uspelo, čeprav moramo najti rešitev za slabe minute. Nikakor nam ne uspe sestaviti dobrih 48 minut," je bil zadovoljen Paul.

Gallinari predvidel, da bo Dončić krenil v levo stran
Gallinari, ki je izpustil prejšnje štiri tekme zaradi bolečin v levem kolenu, je bil seveda nasmejan: "Spomnil sem se na videoanalizo pred tekmo, Dončić gre precej raje v levo stran. Predvidel sem, da bo skušal z levo roko prodreti pod obroč in uspelo mi je izbiti žogo."

Imenitna predstava Rocketsov v zadnji četrtini
Derbi torkovega večera je bil v Toyota Centru, kjer je Houston odpravil Denver s 130:104. Rocketsi so zadnjo četrtino dobili kar z 38:15.

James Harden je zadel šest trojk za gladko zmago Houstona. Foto: Reuters

James Harden je bil znova najboljši strelec tekme s 35 točkami. Prvi strelec lige je zadel šest trojk. Russell Westbrook je dodal 28 točk. Pri Nuggetsih je izstopal Nikola Jokić z 21 točkami in 8 skoki.

Mike D'Antoni je imel tokrat znova na voljo popolno postavo, potem ko so v nedeljo v New Orleansu manjkali Harden, Westbrook in Clint Capela.

Po prvem polčasu so imeli gostitelji 17 točk naskoka (69:52), a so Nuggetsi dobili tretjo četrtino s 37:23 in po 36 minutah je bilo srečanje odprto (92:89). Odločilen je bil delni izid 19:3 na začetku zadnje četrtine.

Indiana že do odmora razbila Sixerse
Indiana je premagala Philadelphio s 115:97. Sixersi so bili popolnoma nemočni brez centra Joela Embiida, ki je počival zaradi bolečin v levem kolenu. To je bil že njihov šesti poraz na zadnjih devetih tekmah.

Pacersi so si odločilno priigrali že do odmora (67:43), nato pa je Domantas Sabonis v tretji četrtini prispeval 13 izmed 23 točk in gostitelji so si nabrali ogromnih 36 točk naskoka. V zadnji četrtini so bili na parketu rezervisti.

Tekme 31. decembra:
OKLAHOMA CITY – DALLAS
106:101 (20:32, 30:19, 27:27, 29:23)
Gallinari (3/8 za tri) in Schröder po 20, Gilgeous-Alexander 19 in 10 skokov, Paul 17 (7/15 iz igre), 8 skokov in 7 podaj, Noel 12 in 12 skokov, Adams 10 in 11 skokov, Diallo 4, Bazley in Nader po 2; Dončić 35 (12/29 iz igre, 3/16 za tri, prosti meti 8/12), 10 skokov in 7 podaj v 40 minutah, Kleber 14 (4/9 za tri) in 14 skokov, Powell 11, Se. Curry 9, Jackson 8, Brunson in Wright po 7, Finney Smith 6, Marjanović 4, Porzingis ni igral zaradi bolečin v kolenu.

INDIANA – PHILADELPHIA 115:97
Sabonis 23 (10/16 iz igre) in 10 skokov, Warren 21 (9/11 iz igre), Turner 14 (3/5 za tri), Lamb 13; Richardson 20, Simmons 18 in 10 skokov.

CHARLOTTE – BOSTON 92:109
Washington 15, Bridges 14 in 10 skokov, Graham in Bacon po 10; Tatum 24 (4/7 za tri), Walker 22, Hayward 21 (9/14 iz igre) in 10 skokov, Kanter 13 (6/7 iz igre) in 14 skokov.

SACRAMENTO – LA CLIPPERS 87:105
Holmes 22 in 10 skokov, Hield 20; Leonard 24 (8/21 iz igre), George 21 (6/25 iz igre), 11 skokov in 9 podaj, Harkless 12 (5/6 iz igre).

SAN ANTONIO – GOLDEN STATE * 117:113
DeRozan 24 (11/18 iz igre), Mills 18 (5/11 za tri), Aldridge 17 in 12 skokov, Murray 15, Forbes 14 (4/7 za tri); Burks 28 (4/5 za tri), Robinson 25, Lee 20, Green 10 , 10 skokov in 9 podaj.
* - po podaljšku

TORONTO – CLEVELAND 117:97
Lowry 24 (7/16 iz igre) in 8 podaj, Ibaka 20 in 10 skokov, Davis 19 (4/7 za tri); Sexton 22, Thompson (11 skokov) in Osman po 14.

HOUSTON – DENVER 130:104
Harden 35 (10/17 iz igre, 6/9 za tri), Westbrook 28 (11/22 iz igre), Capela (10 skokov) in Hartenstein (12 skokov) po 16, Gordon 12 (3/5 za tri); Jokić 21 (10/17 iz igre) in 8 skokov, Morris 18, Millsap 13 in 9 skokov, Murray 12 ... Čančar 0 v 2 minutah.