Luka Dončić je na sedmi zaporedni tekmi dosegel vsaj 30 točk. Foto: Reuters

Petkrat je bil 24-letni Ljubljančan uspešen izza črte. Dosegel je svojo 1000. trojko v Ligi NBA, za kar je potreboval 352 tekem. Hitreje je to uspelo le Buddyju Hieldu, ki se je mejnika veselil na svoji 351. tekmi. Donovan Mitchell in Stephen Curry, ki sledita, sta potrebovala 355 oziroma 396 tekem. "Manjkajo nam številni igralci. Kot sem rekel že pred tekmo, vsak mora biti pripravljen. Zaupanje v vse igralce je bil pomemben dejavnik na tej tekmi," je dejal Dončić.

"Z leti ga dobro preučuješ. Poskušaš mu odvzeti eno orožje. Recimo, da mu vzamemo sposobnost doseganja košev, toda potem opravi izjemno delo pri organizaciji igre in pripravlja priložnosti za druge. Je eden najboljših košarkarjev na svetu. Verjetno kar najboljši ofenzivni košarkar trenutno glede na to, kako je sposoben dosegati koše, organizirati igro in tudi izsiljevati osebne napake," je o slovenskem košarkarju z izbranimi besedami govoril trener Memphisa Taylor Jenkins.

Na parketu je Luka prebil kar 44 minut, saj je Dallas v Tennesseeju igral oslabljen. Manjkali so Kyrie Irving, Tim Hardaway, Grant Williams in Josh Green. Od te četverice ima višjo minutažo le Dončić, v prvem polčasu pa se je poškodoval še Derrick Jones, ki v povprečju igra toliko kot Green. Vseeno je Dallas zanesljivo ugnal Memphis, ki ima težave s poškodbami že vso sezono, za nameček pa nastopa še brez muhastega zvezdnika Jaja Moranta, ki je kaznovan.

Na 22. tekmi so Mavsi zmagali 14., sicer pa tretjič zapored. Z Grizliji so se letos srečali že trikrat. Na prvem medsebojnem obračunu je Dončić blestel s trojnim dvojčkom, drugega je zaradi rojstva hčerke izpustil, zdaj pa je bil, čeprav so ga ves čas agresivno pokrivali, znova nerešljiva uganka za tekmece. Jaden Hardy je pristavil 19 točk, po 16 pa sta jih dala Dante Exum in Dereck Lively, ki je ob tem ujel še 16 odbitih žog, pet v napadu. Jarren Jackson je bil z 41 točkami sicer prvi strelec tekme, 28 pa jih je pri gostiteljih pristavil Desmond Bane. Čez manj kot 24 ur čaka Dallas nov obračun. Gostili bodo Los Angeles Lakerse, ki so v nedeljo osvojili prvo pokalno tekmovanje Lige NBA.

S tremi trojkami so domači košarkarji odprli srečanje, potem pa je Dallas na krilih Dončića z delnim izidom 15:2 prevzel pobudo. Petkrat so bili Grizliji natančni izza črte, le enkrat pa Mavsi. Tik pred koncem uvodne četrtine je za 29:24 osmi gostujoči poskus za tri le zadel Olivier-Maxence Prosper, ki ga je lepo našel Luka. Kapetan slovenske reprezentance je v uvodni četrtini prispeval 11 točk. Zadel je dva od štirih metov iz igre in vseh sedem prostih metov.

Gostje so v drugi četrtini dali šest trojk, skupaj pa dosegli kar 38 točk. V prvem polčasu so iz igre metali skoraj 55-odstotno in s 23:15 dobili skok. Exum je v 16. minuti ukradel žogo Derricku Rosu in zabil za prvo dvomestno razliko. Dončić je dve minuti zatem kmalu po vrnitvi na parketu zadel svojo prvo trojko, ko je bil uspešen za tri še drugič in povezal osem zaporednih točk, je Dallas povedel za 15. Najvišja je bila razlika v prvem polčasu v 20. minuti, ko je lepo prodrl Seth Curry in položil za 54:37. Prednost Teksašanov je ob polčasu znašala 16 točk. Luka je v prvem delu ob metu iz igre 5/9, natančen pa je bil pri vseh 11 poskusih s črte prostih metov, prispeval 23 točk.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Jackson, ki je v prvem polčasu dal 21 točk, je z dvema trojkama čisto na začetku tretje četrtine znižal na -12, toda Dallas je hitro odgovoril in po košu Livelyja v 28. minuti povedel za 20. Z dvema trojkama je Memphis prisilil Jasona Kidda, da je vzel 'timeout'. 12:3 so naredili Grizliji za približanje na -11, po prodoru Bana pa je razlika znašala le še devet. Toda potem je Dončić s potezami na obeh straneh igrišča poskrbel za povišanje gostujočega naskoka. Ljubljančan je bil natančen izza črte, v obrambi pa je navdušil z blokado Sandiju Aldami. Mavsi so po tretji četrtini vodili s 96:79.

Zadnjo četrtino je z uspešnim metom izza črte za +20 odprl Dončić, kar je bila njegova 1000. trojka v Ligi NBA. Ko je bil Hardy dobro minuto kasneje natančen za tri, je prednost gostov znašala 21, kar je bila tudi najvišja na tekmi. Memphis je nato naredil serijo 11:0, nalet pa je prekinil Prosper, ki je zadel trojko po Lukovi podaji. Grizliji so pet minut pred koncem še enkrat znižali na deset, po 'timeoutu' Kidda pa so njegovi varovanci v dobri minuti naredili serijo 6:0, ki jo je Hardy zaključil s trojko in odločil srečanje. Memphis je sicer precej omilil poraz, toda gostujoča zmaga ni bila več ogrožena.

Dončić za 1000 trojk potreboval 351 tekem, manj kot Curry

DeRozan izsilil podaljšek, ki pa ga je dobil Milwaukee

Milwaukee je po podaljšku ugnal Chicago (133:129). DeMar DeRozan, ki je bil z 41 točkami prvi strelec tekme, je štiri sekunde pred koncem rednega dela s 'floaterjem' izsilil dodatek. Predtem je Damian Lillard na drugi strani zadel le en prosti met. Je pa ohranil mirno kri v podaljšku. Bucksi so naredili serijo 7:0 in s košem Janisa Andetokumba, ki je bil z 32 točkami – dodal je še 11 skokov – prvi domači strelec, dve minuti pred koncem podaljška povedli za sedem. Tri od šestih prostih metov je Milwaukee nato zgrešil, toda po zabijanju DeRozana je Lillard zadel oba in razblinil dvome o zmagovalcu.

Bullsi so v gosteh namučili Buckse na čelu z Janisom Andetokumbom. Foto: AP

20. zaporedni poraz Detroita

Košarkarji Indiane, ki so v Las Vegasu konec prejšnjega tedna izgubili finale pokalnega tekmovanja, so bili v gosteh boljši od Detroita (123:131), ki je klonil 20. zapored. To je najslabši niz v posamezni sezoni v zgodovini franšize. 21-krat so Pistonsi sicer zapored izgubili med sezonama 1979/80 in 1980/81. Zadnja ekipa, ki je klonila 20-krat v seriji, je Houston v sezoni 2020/21. Bennedict Mathurin je bil s 30 točkami prvi strelec Pacersov, Tyrese Haliburton pa je 14 točkam dodal 16 podaj.

Pelikani ugnali vodilne Volkove

Tako kot Indiana se je po porazu proti Lakersom v polfinalu pokala uspelo pobrati tudi New Orleansu, ki je s 121:107 premagal najboljšo ekipo lige Minnesoto. Timberwolvesi so klonili petič letos. Zion Williamson je s 36 točkami odigral svojo najboljšo tekmo sezone, CJ McCollum pa je devet od svojih 23 točk dal v zadnji četrtini. Gostje so igrali brez prvega strelca Anthonyja Edwardsa, ki je poškodovan.

Tekme 11. decembra:
MEMPHIS – DALLAS
113:120 (24:29, 27:38, 28:29, 34:24)
Jackson 41 (met 15/29), Bane 28, V. Williams 10, Roddy 8, Rose 7, Aldama in Konchar po 6, Z. Williams 5, Biyombo 2; Dončić 35 (9/21 iz ire, 5/10 za tri, 12/13 PM), 8 skokov in 6 podaj v 44 minutah, Hardy 19, Lively (16 skokov) in Exum po 16, Prosper 11, Morris in Curry po 6, Jones 5, Lawson 4, Powell 2.

CHARLOTTE – MIAMI 114:116
Rozier 34 (met 10/17) in 13 podaj, Bridges 18, Hayward 17, Miller 16, Washington 15; Robinson 24, Butler 23, Martin 20, Love 19, Jaquez 18.

DETROIT – INDIANA 123:131
Cunningham 23, Thompson 20, Ivey 18, Bogdanović 17, Burks 14, Stewart 13; Mathurin 30 (met 10/17), Turner 23, Hield 16, Haliburton 14 in 16 podaj, Nesmith 13, Brown 11, Jackson 10.

ORLANDO – CLEVELAND 104:94
Banchero 20 in 10 skokov, F. Wagner 19, Bitadze 15, Sugg in Ingles po 12; Garland 36 (met 11/23), Mitchell 22, Thompson 10 in 12 skokov.

PHILADELPHIA – WASHINGTON 146:101
Embiid 34 (met 14/20) in 10 skokov, Maxey 24, Morris in Beverley po 12, House in Harris po 10; Kuzma 21, Coulibaly 13, Butler 12, Poole 11, Baldwin 10.

ATLANTA – DENVER 122:129
Bogdanović 40 (10/17 za tri), Murray 21, Young 19, Bey 16, Capela 14; Murray 29, Jokić 25, Strawther 22, Gordon 18 in 12 skokov, Jackson 12.

NEW YORK – TORONTO 136:130
Randle 34 (met 14/21), Barrett 27, Brunson 21, Grimes 19, Hart 16, Hartenstein 11; Anunoby 29, Schröder (10 podaj), Siakam in Barnes po 20, Pöltl 11, Flynn 10.

HOUSTON – SAN ANTONIO 93:82
Eason 18, VanVleet 16, Sengun 15, Je. Green 12; Wembanyama 15 in 18 skokov, Vassell 14, Branham 13, Johnson 12, Osman 10.

MILWAUKEE – CHICAGO 133:129 - po podaljšku
J. Andetokumbo 32 (met 9/13) in 12 skokov, B. Lopez in Beasley po 19, Portis 17, Lillard 14, Middleton 13 in 13 skokov, Green 12; DeRozan 41 (met 14/30) in 11 podaj, White 33 (met 12/20), Williams 15, Vučević 14 in 10 skokov.