Luka Dončić bo moral biti na naslednjih tekmah pozoren, saj ga le ena tehnična napaka loči od prepovedi igranja na eni tekmi. Slovenski zvezdnik je sicer dobil že 16 tehničnih napak, toda tisto s srečanja z New Yorkom je pozneje liga preklicala. Po 16 sicer sledi samodejen suspenz za eno tekmo, za vsaki naslednji dve pa znova igralec dobi prepoved enega obračuna. Seštevek se sicer ne prenaša v končnico, kjer suspenz prinaša sedem tehničnih. Foto: AP

22-letni Ljubljančan je za mejnik potreboval sedem točk. To mu je uspelo po štirih minutah srečanja, ko je zadel dva prosta meta. Kot rečeno, je med vsemi aktivnimi košarkarji najhitreje prišel do 5000 točk. Na primer LeBron James je potreboval 197 tekem. Sicer pa je Luka mejo presegel najhitreje v zgodovini franšize Mavericksov in kot četrti najmlajši do zdaj, sicer pa 13. najhitrejši. Brez konkurence je Wilt Chamberlain, ki mu je to uspelo na 133 tekmah, drugemu Michaelu Jordanu pa na 161.

Mavsi so si proti Clevelandu hitro priigrali visoko prednost, tako da je Dončić presedel nekaj manj kot zadnjih 16 minut. Na parketu je sicer prebil le 23 minut, v tem času pa prispeval 24 točk, s čimer je bil prvi domači strelec, ujel pa je tudi osem odbitih žog. Zdaj je torej Luka pri 5017 točkah. Od Slovencev so jih v NBA-ju več dosegli le Goran Dragić, Beno Udrih in Rašo Nesterović.

Dallas je s tretjo zaporedno zmago in deveto na zadnjih 11 tekmah potrdil zmago v Jugozahodni diviziji, kar mu je uspelo četrtič do zdaj, prvič po letu 2010. Z odločnimi koraki gre proti neposredni uvrstitvi v končnico. "To je vedno lep dosežek. Pomeni, da si ena boljših ekip. Pomembno je bilo, da smo dosegli to zmago," je o osvojitvi divizije dejal Rick Carlisle, ki je z 833. zmago zdaj sam na 15. mestu večne lestvice najuspešnejših trenerjev.

Trenutno je z 39 zmagami in 28 porazi Dallas peti na Zahoda. Dobljena divizija pomeni, da bo v primeru kroga z glavnimi tekmeci za peto mesto, Portlandom in Lakersi, v prednosti. Do konca rednega dela ima tudi ugoden razpored, saj se bo že v nedeljo znova pomeril z močno oslabljenim Clevelandom, ki je klonil devetič v nizu, nato pa sledijo še tekme z Memphisom, New Orleansom, Torontom in Minnesoto.

Gregor Glas gre na nabor

Obetavni slovenski branilec Gregor Glas se je prijavil na nabor Lige NBA, je sporočil njegov zastopnik. Krčan, ki je pred kratkim dopolnil 20 let, je letos blestel v dresu beograjskega Dynamica, za katerega je v srbski ligi v povprečju dajal dobrih 18 točk na tekmo. Do zdaj je bilo na naboru izbranih 12 slovenskih igralcev, zadnji je bil Dončić leta 2018, v NBA-ju pa jih je zaigralo 11, zadnji se je pred dvema letoma v ligo podal Čančar.

Luka je odlično začel srečanje. V prvih dveh minutah je bil uspešen v prodoru in izza črte, s črte prostih metov pa je po štirih minutah dal svojo 5000. točko v NBA-ju. Dallas je hitro prevzel pobudo, v deveti minuti, ko je štiri točke zapored dosegel Tim Hardaway, ki je v prvi četrtini vpisal kar 11 točk, pa je bila razlika prvič dvomestna. Po prvih 12 minutah so gostitelji vodili s 33:19, potem ko je ob sireni s sredine zadel Trey Burke.

Dončić je tako kot v prvi tudi v drugi četrtini dal devet točk. Josh Richardson je s petimi točkami zapored po polovici četrtine priigral Mavsom 20 točk naskoka (47:27). Najvišja prednost je v prvem polčasu znašala 25, kolikor tudi ob odhodu v garderobo (62:379, ko je izid prvega dela z uspešnim prodorom in zadetim prostim metom postavil slovenski zvezdnik, ki je v prvih 24 minutah v statistiko dodal še šest skokov. Proti zdesetkanemu Clevelandu je Dallas odigral dobro obrambo, saj so gostje iz igre metali manj kot 32-odstotno, za tri pa celo manj kot 12.

V prvih treh minutah drugega polčasa je Dončić dvakrat zadel, ko je bil uspešen še Hardaway, je domača zasedba povedla za 29, kar je bila najvišja razlika na srečanju. Cavsi so 16 minut pred koncem znižali na 20. Carlisle je vzel minuto odmora, po kateri se Luka ni več vrnil na parket. Po dolgem času je tik zatem prednost skopnela pod 20, 21 pa je znašala pred zadnjimi 12 minutami. V zadnji četrtini je Cleveland sprva znižal zaostanek. Šest minut pred koncem je prišel na -14, toda takoj je odgovoril novinec Josh Green s trojko, do konca pa so Mavsi povišali razliko na 20.

Zaporedni trojki Dragića v odločilnih trenutkih

Miami je s 121:112 premagal Minnesoto, hkrati pa mu je šel na roko tudi rezultat v Chicagu, kjer je Boston doživel visok poraz (121:99). Vročica ima pet tekem do konca zdaj na šestem mestu, ki še prinaša neposredno uvrstitev v končnico, zmago več in poraz manj od Celticsov, moštvi pa se bosta do konca rednega pomerili še dvakrat.

Vrsta Erika Spoelstre je imela proti eni najslabših ekip v ligi, proti kateri pa je izgubil zadnjih pet medsebojnih obračunov, kar nekaj razpoloženih igralcev, na koncu pa je bil s 27 točkami najboljši Tyler Herro, ki se je vrnil po šestih tekmah odsotnosti zaradi poškodbe. Jimmy Butler je dodal 25 točk, Goran Dragić pa 23. Po zaslugi izkušenega Ljubljančana in Herra je bilo razmerje v doseženih točkah igralcev s klopi 57:19.

Timberwolvesi so sicer v prvi četrtini povedli že za 11, toda v drugi je Miami prevzel pobudo. V drugi in tretji četrtini je bil skupaj boljši za 15. Dobri dve minuti pred koncem srečanja je domača prednost znašala le še sedem, nato pa je z dvema trojkama odgovoril Dragić, eno je dodal še Herro in tekma je bila dokončno odločena. "Ne zanimajo me točke. Hočem zaigrati v končnici. To je najpomembnejše," je bil po tekmi odločen Gogi, ki je v 32 minutah v statistiko vpisal še štiri skoke in tri podaje.

Denver ni našel rešitve za Bogdanovića

Vodilna ekipa lige Utah ostaja na vrhu z zmago nad Denverjem (127:120). Izjemen je bil Bojan Bogdanović, ki je z 48 točkami postavil rekord kariere. Hkrati je hrvaški košarkar postavil tudi osebni mejnik po številu trojk, saj jih je iz 11 poskusov zadel kar osem. Ekipa iz Salt Lake Cityja je slavila četrtič zapored, sicer pa je vknjižila 30. zmago na domačem parketu ob vsega štirih porazih.

Ob koncu tretje in na začetku zadnje četrtine so gostitelji s serijo prišli do prednosti. Predtem so ves čas vodili Nuggetsi. Ko je bil dvakrat zapored uspešen Georges Niang, so dobrih 11 minut pred koncem povedli s 103:99, vodstva pa niso več izpustili iz rok. Dokončno je dvome o zmagovalcu razblinil Jordan Clarkson, ki je 51,7 sekunde pred koncem s trojko priigral šest točk prednosti. Z 21 točkami je bil drugi strelec Utaha. Michael Porter jih je pri Denverju prispeval 31, Nikola Jokić pa je 24 dodal 13 podaj. Vlatko Čančar je poraz svojega moštva, ki se s Clippersi bojuje za tretje mesto na Zahodu, spremljal s klopi.