Luka Dončić in Ja Morant sta bila v središču pozornosti v FedEx Forumu. V drugem polčasu je Ljubljančan s pravo simultanko zasenčil tudi obetavnega zvednika Grizlijev. Foto: AP

To je bila že sedma zmaga Dallasa na zadnjih osmih tekmah. V drugem polčasu so gostje prikazali najboljšo predstavo v tej sezoni. Grizlije so nadigrali kar z 62:30, Dončić je sijajno dirigiral igro in nasul 19 točk, potem ko v prvem polčasu ni bil razigran. 22-letnik je vpisal četrti trojni dvojček v sezoni in skupno že 40. v karieri.

Memphis je v četrtek premagal Oklahomo s 116:108 in v drugem polčasu se je zelo poznala utrujenost. V prvem delu so gostitelji izvedli nekaj lepih protinapadov, v drugem delu pa so bili prepočasni in nemočni. Sanj o 12. zaporedni zmagi, s čimer bi postavili nov rekord franšize, je bilo konec že ob koncu tretje četrtine. To je bil njihov prvi poraz po 23. decembru.

Obramba Dallasa je bil granitna. Že sedmo tekmo zapored je izpustil Kristaps Porzingis, ki je še vedno v izolaciji. Obe ekipi sta vodila pomočnika trenerjev. Taylor Jenkins in Jason Kidd sta v izolaciji. Darko Rajaković je sedel na klopi gostiteljev, Sean Sweeney pa je uspešno nadomestil Kidda.

Memphisu se ni uspelo odlepiti
Grizliji so odlično odprli srečanje. Brandon Clarke je s trojko in dodatnim prostim metom poskrbel za navdušenje na tribunah (14:8). Mavericksi so bili nezbrani, izgubili so preveč žog, Morant je z zabijanjem in trojko povišal na 25:16. Ob koncu prve četrtine so se gostje zbrali in znižali na 29:25.

Dončić je do odmora dosegel le 9 točk, met izza črte mu ni stekel. Dallas je vseeno uspel držati priključek (55:50).

Simultanka Dončića v drugem polčasu
V tretji četrtini se je Dončić razigral in bil najzaslužnejši za delni izid 9:0 in vodstvo Dallasa (62:63). Večkrat je našel proste soigralce in dosegel zadnjih pet točk v tretjem delu igre. Po 36 minutah je bil Memphis že v težavah (73:84).

Na začetku zadnje četrtine je zadel tudi od table in prednost je hitro narasla na 18 točk (75:93). Šest minut pred koncem je izza hrbta mojstrsko podal do Dwighta Powlla, ki je z zabijanjem povišal na 79:99. Akcija večera v FedEx Forumu, ki je navdušila celo domače navijače. Takoj zatem je Dončić odšel na klop, rezervisti pa so prednost do konca tekme še povišali.

"Obramba je bila izjemna. Grizliji so odlični v napadu in ni jih lahko ustaviti. V drugem polčasu smo opravili res sijajno delo," je poudaril Dončić.

"Imeli smo težke noge, saj je bila to že naša peta tekma v sedmih dneh. Veliko metov v drugem polčasu je bilo prekratkih," je povedal Morant, ki je zbral 19 točk in 8 podaj.

Naslednja tekma Maverickse čaka že v noči na nedeljo, ko bodo gostili najslabše moštvo lige Orlando.

Polom Chicaga proti Golden Statu
Chicago je doživel drugi zaporedni polom v United Centru. Biki so bili popolnoma nemočni proti Golden Statu (96:138).

Stephen Curry in soigralci so bili zelo motivirani, potem ko so izgubili štiri izmed zadnjih petih tekem. Foto: Reuters

Že na začetku tekme si je levo koleno poškodoval Zach LaVine in to je bil velik udarec za Chicago, ki je bil razglašen v drugi četrtini. Bojevniki so si že ob odmoru priigrali 31 točk naskoka (47:78).

Novinec Jonathan Kuminga je dosegel 25 točk, Jordan Poole jih je dodal 22, Andrew Wiggins pa 21. Stephen Curry je zadel štiri trojke iz desetih poskusov. Klay Thompson je počival, saj je odigral šele tri tekme po dveh letih in pol odsotnosti.

"Od začetka tekme smo bili odločeni, da se ne bo ponovil slab večer v Milwaukeeju. Chicagu se je zelo poznalo, da se je poškodoval LaVine," je povedal trener Steve Kerr. Bojevniki so odpovedali v četrtek, ko je Milwaukee že ob odmoru vodil s 77:38. Tokrat so se veselili najvišje zmage v sezoni.

Embiid tokrat ni presegel 30 točk, a Sixersi so vseeno zmagali
Philadelphia je odpravila Boston s 111:99. Ključna je bila uvodna četrtina, ki so jo Sixersi dobili z 32:14. Joel Embiid je bil znova neustavljiv pod obročem, s 25 točkami in 13 skoki je zagotovil Philadelphii 24. zmago v sezoni. Ni mu uspelo še devetič zapored preseči 30 točk, kar bi bil nov klubski rekord. Legendarna Wilt Chamberlain in Allen Iverson sta prav tako osemkrat zapored presegla 30 točk.

Devin Booker je blestel že v lanski končnici. Phoenix je v finalu zapravil vodstvo z 2:0 v zmagah proti Milwaukeeju. Motiv je letos še večji. Sunsi so zasluženo na vrhu lige po polovici sezone. Foto: AP

"Zavedal sem se, da lahko dosežem rekord, a ga nisem lovil. Kar malce sem bil začuden, da Chamberlain ni več kot osemkrat zapored pregel 30 točk. Lep je, da me primerjajo z legendami," je povedal Embiid.

Sunsi v vodstvu po polovici rednega dela
Indiana je izgubila proti Phoenixu s 94:112. Sunsi so najboljša ekipa Lige NBA po polovici rednega dela (32 zmag in 9 porazov). Pacersi so daleč od končnice, izgubili so devet od zadnjih desetih tekem in so glavno razočaranje sezone.

Devin Booker je nasul 35 točk, DeAndre Ayton pa se je izkazal s 27 točkami in 12 skoki.
Indiana je v tretji četrtini še vodila s 76:73, nato pa si je Phoenix z delnim izidom 23:2 zagotovil odločilno prednost (78:96). Booker je 22 točk dosegel v tretji četrtini.

Tekme 14. januarja:
MEMPHIS – DALLAS
85:112 (29:26, 26:25, 18:34, 12:28)
Morant 19 (8/15 iz igre, 1/4 za tri) in 8 podaj, Bane 16 (7/15 iz igre), Anderson 12, Clarke 9, Jackson Jr. 8, Williams 7, Adams 6, Culver 4, Tillman in Melton po 2; Dončić 27 (12/22 iz igre, 0/6 za tri, prosti meti 3/4), 12 skokov in 10 podaj v 32 minutah, Hardaway 16 (3/9 za tri), Brunson (9 podaj) in Chriss (6/7 iz igre) po 15, Powell (6/6 iz igre) in Finney Smith po 13, Bullock 10, Kleber 3.

CHARLOTTE – ORLANDO 109:116
Ball 23 (8/18 iz igre), Bridges 20, Rozier 19 (4/15 za tri); M. Wagner 26 (4/8 za tri), F. Wagner 19 (8/11 iz igre), Harris 18.

DETROIT – TORONTO 103:87
Lyles 21 (6/10 iz igre), Diallo in Cunningham 18, Bey 15; VanVleet 24 (6/14 za tri), Siakam 23 in 11 skokov, Anunoby 16.

INDIANA – PHOENIX 94:112
Holiday 25 (7/14 za tri), LeVert 20, Sabonis 14 in 14 skokov; Booker 35 (11/25 iz igre, 6/13 za tri), Ayton 27 (12/18 iz igre) in 12 skokov, Paul 12 in 9 podaj, Payne 11.

PHILADELPHIA – BOSTON 111:99
Embiid 25 in 13 skokov, Maxey 23 (5/7 za tri), Se. Curry (5/9 za tri) in Harris po 17; Brown 21, Tatum 20 in 11 skokov, Pritchard 17 (3/4 za tri).

CHICAGO – GOLDEN STATE 96:138
White 20, Vučević 19 (9/13 iz igre) in 14 skokov, DeRozan 17, Ball 15; Kuminga 25 (10/12 iz igre), Poole 22 (5/9 za tri), Wiggins 21 (3/5 za tri), Curry 19 (4/10 za tri).

MIAMI – ATLANTA 124:118
Herro 24 (4/8 za tri), Butler 23 (7/13 iz igre) in 10 podaj, Tucker (3/5 za tri) in Yurtseven (11 skokov) po 17, Strus 16 (4/7 za tri); Young 24 (7/13 iz igre), Hunter 20, Gallinari 18, Collins 16.

SAN ANTONIO – CLEVELAND 109:114
Murray 30 (14/23 iz igre), 14 skokov in 8 podaj, Johnson 18 (4/9 za tri), Forbes 15 (4/5 za tri); Garland 32 (4/8 za tri), Allen 17 in 16 skokov, Mobley 15, Osman 14.

SACRAMENTO – HOUSTON 126:114
Fox 27 (1/18 iz igre) in 8 podaj, Bagley 26 (12/20 iz igre) in 13 skokov, Hield 19, Barnes 16 in 9 skokov; Wood 26 (4/7 za tri), Tate 17 (7/13 iz igre), 10 skokov in 8 podaj, Gordon (4/7 za tri) in Porter po 16.