Luka Dončić se je utrdil na lestvici trojnih dvojčkov v letošnji sezoni. Vpisal je že devetega, v nedeljo pa bo odigranih polovica tekem rednega dela. Foto: Reuters

V American Airlines Centru so Mavericksi blesteli v uvodnih 12 minutah, predvsem obramba se je izkazala. Sredi druge četrtine so povedli z 52:29 in vse do konca tekme se New Orleans ni več nevarno približal.

Najboljši strelec lige Dončić je imel tokrat veliko podporo soigralcev. Christian Wood je prispeval 28 točk, Tim Hardaway pa je zadel štiri trojke. Jaden Hardy se je že drugo zaporedno tekmo izkazal za zelo koristnega rezervista (15 točk, 7/9 iz igre).

Zion Williamson, CJ McCollum in Larry Nance so s klopi nemočno spremljali tekmo. Foto: Reuters

To je bila osma zmaga Mavericksov na zadnjih devetih tekmah. Uspešno so se pobrali po četrtkovem polomu proti Bostonu na domačem parketu (95:124). Že v nedeljo jih čaka neugodno gostovanje v Oklahomi, kjer so se opekli že mnogi favoriti, ta teden je pravo lekcijo prejel Boston.

Zelo se je poznalo, da so pri gostih manjkali trije najboljši strelci. Zion Williamson je izpustil tretjo zaporedno tekmo zaradi poškodbe stegenske mišice, Brandon Ingram ni igral zaradi poškodbe palca na nogi, CJ McCollum pa je počival po naporni tekmi proti Brooklynu v petek. Manjkal je tudi Larry Nance.

Jonas Valančiunas je zbral 25 točk in 10 skokov, Naji Marshall jih je dodal 24, Herbart Jones pa 16. Pelikani so zelo slabo metali izza črte (5/29), zgrešili so kar 13 prostih metov (22/35).

Dončić neustavljiv ob koncu prve četrtine
Dallas je zelo zbrano igral v obrambi že na začetku tekme. Hardaway je sredi prve četrtine zadel trojko za vodstvo z 18:9. Dončić je dosegel zadnjih 11 točk za gostitelje v uvodni četrtini. S trojko z devetih metrov je povišal na 34:14.

Prednost Mavericksov narasla že na 23 točk
Gostje so bili razglašeni tudi na začetku druge četrtine, ko je Dončić počival, Hardy je s trojko povišal na 52:29. Ljubljančan je zaključil prvi polčas s tremi prostimi meti, do odmora je nasul že 21 točk (prejel je tudi deseto tehnično napako v sezoni), Mavericksi pa so odšli v garderobo z lepo prednostjo (63:46).

New Orleans prišel na -12, več pa ni šlo
Pelikani se niso uspeli približati v tretji četrtini, na začetku zadnje pa so s šestimi zaporednimi točkami znižali na 104:92 po košu Herberta Jonesa. Hardaway je takoj odgovoril z dvema trojkama in vsi upi na preobrat gostov so izpuhteli. Dončić je deseto podajo zbral dve minuti in 50 sekund pred koncem, ko je našel Javala McGeeja za atraktivno zabijanje. Iz igre je odšel minuto in 42 sekund pred zadnjim piskom sirene.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

"Statistika je na velikem semaforju in seveda sem opazil, da sem blizu trojnega dvojčka," je povedal 23-letni Ljubljančan.

Trener Jason Kidd je bil najbolj navdušen nad novo odlično predstavo Hardyja: "Izboljšal se je v vseh elementih igre. Zelo zavzeto dela na treningih in to se pozna. Spoznal je, kako postaneš uspešen profesionalec. Ne boji se več prevzeti odgovornosti. Zelo je še mlad, igra pa poleg mega zvezdnika in to se mu dopade."

LaVine in DeRozan zrežirala zmago Bikov
Chicago je odpravil Utah s 126:128. Biki so zadnjo četrtino dobili z 42:29. Zach LaVine je zadel tri trojke v minuti in 13 sekundah, z delnim izidom 24:6 pa so gostitelji povedli s 116:106.

Goran Dragić in soigralci so znova ujeli zmagoviti ritem. Foto: Reuters

LaVine je bil najboljši strelec tekme v United Centru s 36 točkami, DeMar DeRozan jih je dodal 35 za tretjo zaporedno zmago Bikov. Goran Dragić je bil na parketu 13 minut, dosegel je 5 točk.

Bojevniki brez glavnih dveh zvezdnikov nemočni proti Orlandu
Golden State je presenetljivo izgubil proti Orlandu s 101:115. Po porazu proti Detroitu v sredo so aktualni prvaki doživeli novo hladno prho proti ekipi z dna Vzhoda v Chase Centru. Orlando je premagal Golden State na gostovanju prvič po 3. decembru 2012.

20-letni Paolo Banchero in 24-letni Markelle Fultz sta zagotovilo za svetlo prihodnost Orlanda. Foto: Reuters

Andrew Wiggins se je vrnil, 38-letni Andre Iguodala pa je debitiral v letošnji sezoni. Oba sta še daleč od prave forme. Klay Thompson je počival zaradi bolečin v levem kolenu, Stephen Curry pa je že nekaj časa odsoten zaradi poškodbe ramena. Zelo verjetno se bo vrnil naslednji konec tedna.

Anthony Lamb je dosegel 26 točk, zadel je pet trojk. Pri gostih je znova blestel odlični novinec Paolo Banchero s 25 točkami, Franz Wagner jih je dodal 24. Tretjo četrtino so gostje iz Floride dobili s 30:23, nato pa so si osem minut pred koncem zagotovili 18 točk naskoka (87:105) in Bojevniki se niso več približali.

Peta zaporedna zmaga Lakersov
Najbolj napeta tekma večera je bila v Sacramentu, kjer so Kingsi izgubili proti LA Lakersom s 134:136. To je bila že peta zaporedna zmaga Jezernikov, ki so v sijajni formi brez poškodovanega Anthonyja Davisa (zaradi zloma kosti v stopalu bo počival še vsaj dva tedna).

LeBron James bo zelo verjetno februarja postal najboljši strelec Lige NBA vseh časov. 7. januarja 2007 zadnjič ni presegel 10 točk. Foto: Reuters

Izjemni De'Aaron Fox je sedem sekund pred koncem izenačil na 134:134. Po minuti odmora je Dennis Schröder skušal zaključiti akcijo s polaganjem, a ga je Fox nepravilno oviral. Sodniki so zapiskali osebno napako, trener Mike Brown pa je izzval njihovo odločitev. Po ogledu posnetka je izgubil zadnjo minuto odmora. Nemec je zadel oba prosta meta, Kingsi pa so morali začeti zadnjo akcijo tekme izpod svojega koša. Fox je poskusil z enajstih metrov, a met je bil malce predolg.

LeBron James je bil znova najboljši strelec tekme s 37 točkami. Center Thomas Bryant je močno napredoval, z 29 točkami je postavil rekord sezone, zbral je še 14 skokov. Schröder je zadel štiri trojke, Russell Westbrook pa je prispeval 23 točk in 15 podaj.

Fox je 17 od 34 točk dosegel v zadnji četrtini, ko je zaključeval vse akcije gostiteljev in jih obdržal v igri za zmago. Domantas Sabonis je dosegel 25 točk, 12 skokov in 7 podaj.

"Veliko smo se naučili iz naših napak na začetku sezone. Zdaj smo na pravi poti. Zelo sem zadovoljen s predstavo, ni bilo lahko po petkovi naporni tekmi z Atlanto," je bil dobre volje trener Lakersov Darvin Ham.

Tekme 7. januarja:
DALLAS – NEW ORLEANS
127:117 (34:15, 29:31, 34:35, 30:36)
Dončić 34 (10/23 iz igre, 3/6 za tri, prosti meti 11/15), 10 skokov in 10 podaj v 39 minutah, Wood 28 (4/7 za tri), Hardaway 18 (4/6 za tri), Hardy 15 (7/9 iz igre), Dinwiddie 12, McGee 6, Bertans 5, Wright 4, Pinson in Powell 2, Bullock 1; Valančiunas 25 (10/13 iz igre) in 10 skokov, Marshall 24 (9/17 iz igre), Jones 16, Alvarado 14, Lewis 12, Murphy 7, Hernangomez 6 in 10 skokov, Temple 5, Hayes in Graham po 4, Williamson in Ingram nista igrala.

SAN ANTONIO – BOSTON 116:121
Collins, T. Jones in Richardson (4/9 za tri) po 18; Tatum 34 (13/26 iz igre, 5/10 za tri), Brown 29 (12/26 iz igre), Brogdon 23 (5/6 za tri), R. Williams 10 in 11 skokov.

CHICAGO – UTAH 126:118
LaVine 36 (12/21 iz igre, 6/12 za tri), DeRozan 35 (13/22 iz igre), Vučević 15 in 16 skokov, Drummond 11 (5/5 iz igre), Williams in Donsunmu po 7, Dragić 5 (2/5 iz igre, 1/3 za tri), 4 podaje in 1 skok v 13 minutah; Markkanen 28 (12/20 iz igre), Agbaji (7/7 iz igre, 4/4 za tri), Clarkson 18, Vanderbilt 15 in 14 skokov.

GOLDEN STATE – ORLANDO 101:105
Lamb 26 (5/14 za tri), Poole 21 (5/17 iz igre, 2/11 za tri), DiVincenzo 15 (5/11 za tri), Wiggins 12 (2/7 za tri), Thompson in Curry nista igrala; Banchero 25 (9/20 iz igre, 4/9 za tri), F. Wagner 24 (3/7 za tri), Anthony in Fultz po 16.

SACRAMENTO – LA LAKERS 134:136
Fox 34 (11/21 iz igre, prosti meti 12/14) in 9 podaj, Sabonis 25 (10/17 iz igre), 12 skokov in 7 podaj, Barnes 18, Huerter 17; James 37 (14/28 iz igre, 1/6 za tri), 8 skokov in 7 podaj, T. Bryant 29 (12/14 iz igre) in 14 skokov, Schröder 27 (4/5 za tri), Westbrook 23 (7/14 iz igre, 2/5 za tri) in 15 podaj.