Dončić je prejemal čestitke soigralcev v Little Caesars Areni. Foto: AP

Trener Dallasa Jason Kidd je Dončića držal v igri v zadnji četrtini, čeprav je bila tekma odločena že vsaj pet minut. Počakal je, da je zbral 10 skokov in s tem dopolnil šesti zaporedni trojni dvojček, nato pa ga je tri minute in 14 sekund pred koncem poklical na klop.

Soigralci so mu čestitali, saj je presegel dosežek Russlla Westbrooka iz leta 2017, ko je v dresu Oklahome petkrat zapored vpisal trojni dvojček z vsaj 30 točkami. Dončić je tudi edini košarkar, ki je dosegel pet trojnih dvojčkov zapored z najmanj 35 točkami. Kyrie Irving je prispeval 21 točk, Daniel Gafford in Tim Hardaway pa sta jih dodala po 17.

22-letni Cade Cunningham je motor igre Detroita. Pistonsi želijo v naslednjih letih zgraditi močno ekipo okoli njega. Foto: AP

Odlični predstavi Cunninghama in Fontecchia premalo za uspeh
Detroit je prepričljivo dobil skok (56:36). Organizator igre Cade Cunningham je bil blizu trojnega dvojčka s 33 točkami, 10 podajami in 9 skoki. Simone Fontecchio je postavil rekord kariere s 27 točkami, zadel je štiri trojke.

Pistonsi so se zelo dobro upirali. Še tri minute pred koncem tretje četrtine so držali priključek (86:93). Mavericksi so nato z delnim izidom 11:2 končali tretjo četrtino in si zagotovili 18 točk prednosti (88:104). Zadnjo četrtino so odprli z delnim izidom 14:5 in tekma je bila odločena sedem minut pred koncem (93:118).

21 točk Dončića v drugi četrtini
Ausar Thompson, ki je bil peti izbor na lanskem naboru, je zelo dobro pokrival Dončića v prvi četrtini. Ljubljančan je dosegel le pet točk. Fontecchio je z dvema trojkama znižal zaostanek Detroita po 12 minutah le na dve točki (33:35).

Na začetku druge četrtine so Pistonsi po trojki Marcusa Sasserja celo povedli z 39:38. Dončić je sredi druge četrtine ujel ritem v napadu. Thompson je zaradi slabega počutja moral v garderobo, Fontecchiu pa ni uspelo ustaviti najboljšega strelca Lige NBA. Vse akcije Mavericksov so potekale prek njega. V drugi četrtini je dosegel 21 točk, vseeno pa je Detroit ob odmoru zaostajal le s 65:69.

Hardaway s tremi trojkami povišal naskok na 16 točk
Gostitelji so se dobro upirali tudi uvodnih pet minut drugega polčasa, po trojki Jadna Iveyja so zaostajali s 76:83. Irving je nato zadel dve trojki, tretjo četrtino pa je s tremi zaporednimi trojkami zaključil Hardaway. Prehitel je pisk sirene in po 36 minutah so bili Mavericksi v odličnem položaju (88:104).

Monty Williams je prevzel težko nalogo. Detroit bo skušal znova popeljati proti vrhu. Junija bo minilo 20 let od zadnjega naslova Pistonsov. Foto: AP

Duren izključen po prerivanju z Washingtonom
V zadnji četrtini se je nekajkrat zaiskrilo na parketu. Devet minut pred koncem je Stanley Umude dobil nešportno osebno napako, ko je zadel Hardawaya v glavo, ko je skušal blokirati met.

Sedem minut pred koncem je Gafford krenil v prodor za zabijanje, Jalen Duren pa ga je grobo ustavil. P.J. Washington je nato odrinil Durna, ki mu je vrnil s še precej močnejšim odrivanjem. Sodniki so si ogledali posnetek. Washington je prejel tehnično napako, Duren pa je poleg osebne napake prejel še dve tehnični in moral je predčasno v garderobo. Pistonsi so zaostajali s 93:116, tekma je bila že odločena, a Dončić je ostal na parketu, saj je želel postaviti rekord. Uspelo mu je tri minute pred koncem.

Kidd dolgo časa čakal na deseti skok Dončića
"Številke kažejo, da trenutno igra na najvišji ravni. Vseskozi sem gledal na veliki semafor, Luka pa je dolgo časa imel devet skokov. Pistonsi niso zgrešili nobenega meta v zadnjih minutah in Dončiću ni uspelo priti do desetega skoka," je bil zadovoljen trener Kidd.

"Nobena ekipa ni igrala obrambe. V prvem polčasu so Mavericksi zadeli nekaj težkih metov. Ključna je bila tretja četrtina, ko smo izgubili preveč žog, tudi zgrešili smo preveč metov. Razlika je hitro narasla in ni se nam uspelo vrniti," je na novinarski konferenci povedal trener Detroita Monty Williams.

V ponedeljek sledi gostovanju v United Centru
Naslednji teden čakajo Dallas precej težje naloge. Gostovali bodo v Chicagu in Oklahomi, v American Airlines Center pa prihajata Golden State in Denver.

Dončić do niza, ki ga ni imel še nihče v NBA-ju

Boston do zmage v Phoenixu kljub 45 točkam Duranta
Phoenix je izgubil proti Bostonu s 107:117. Vodilna ekipa lige je v Arizoni prikazala odlično predstavo v prvem polčasu, ko si je nabrala 12 točk prednosti (50:62). Sunsi so se nevarno približali, a jim preobrat ni uspel.

Kevin Durant je imel premalo pomoči soigralcev. Sunsi se bodo morali še pošteno potruditi za neposreden preboj v končnico. Foto: AP

Po porazih v Clevelandu in Denverju so bili Celticsi odločeni, da si prvič v letošnji sezoni ne bodo privoščili treh zaporednih porazov. Trener Joe Mazzulla se je odločil, da bodo imeli igralci v petek prost dan. Celotna ekipa je igrala golf in uživala v zelo toplem vremenu v Arizoni. Napolnili so si baterije, in to se je zelo poznalo.

Jayson Tatum je dosegel 29 točk, zadel je pet trojk. Jaylen Brown je dodal 27 točk. Kristaps Porzingis je zaradi poškodbe mečne mišice počival.

Pri Sunsih je Kevin Durant zablestel z rekordom sezone (45 točk), Bradley Beal jih je prispeval 20. Močno se je poznalo, da je poškodovan ostrostrelec Devin Booker.

San Antonio presenetil Bojevnike v San Franciscu
Golden State je presenetljivo izgubil proti odpisanemu San Antoniu s 113:126. Pri obeh ekipah sta manjkala glavna zvezdnika. Stephen Curry in Victor Wembanyama sta počivala zaradi zvina desnega gležnja.

V prvi vrsti je sedel nekdanji najboljši tenisač sveta Roger Federer. Z lastnikom Bojevnikov Joejem Lacobom sta se večkrat zapletla v pogovor. Chase Center bo septembra 2025 gostil Laverjev pokal. Foto: AP

Spursi, ki so na predzadnjem mestu Lige NBA po odstotku zadetih trojk, so imel tokrat sijajen večer v Chase Centru. Zadeli so 17 metov izza črte v 33 poskusih.

Chris Paul je bil v prvi peterki namesto Curryja. Bojevniki so zelo slabo odigrali v prvem polčasu in se znašli v velikih težavah ob odmoru (43:62).

Keldon Johnson je prispeval 22 točk in 11 skokov, Jeremy Sochan in Malaki Branham pa sta zbrala po 20 točk za varovance Gregga Popovicha, ki so imeli vedno pripravljen odgovor tudi v drugem polčasu.

Klay Thompson, ki je znova začel na klopi, je bil najboljši strelec Bojevnikov s 27 točkami, zadel je pet trojk.

Tekme 9. marca:
DETROIT – DALLAS
124:142 (33:35, 32:34, 23:35, 36:38)
Cunningham 33 (11/20 iz igre, 3/7 za tri), 10 podaj in 9 skokov, Fontecchio 27 (4/5 za tri), Ivey in Wiseman (10 skokov) po 17, Sasser 10, Duren 6, Stewart 5, Thompson 4, Umude 3, Flynn 2; Dončić 39 (13/24 iz igre, 4/13 za tri, prosti meti 9/10), 10 skokov in 10 podaj v 37 minutah, Irving 21 (9/18 iz igre, 3/6 za tri), Gafford (7/7 iz igre) in Hardaway (4/8 za tri) po 17, Jones jr. 12., Green in Hardy po 8, Washington 7, Morris 6, Powell 3, Exum in Lawson po 2.