Slab začetek, dober konec. Povzetek tekme Denver - Dallas in igre Luke Dončića, ki je popeljal Teksašane do polovičnega izkupička v novi sezoni, sam pa dokazal, da tudi nadmorska višina ni ovira, da ne bi blestel v zaključkih tekem. Foto: Reuters
Nov statistični sladkorček Dončića

Z izkupičkom vsaj 38 točk, 13 podaj, devet skokov in štiri ukradene žoge na eni tekmi v Ligi NBA so se doslej lahko pohvalile le največje legende najmočnejše košarkarske lige na svetu.

LeBron James (leta 2019), Michael Jordan, Larry Bird, Bernard King in Pete Maravich ter zdaj še Luka Dončić. (Stathead/Basketball Reference).

Slovenski NBA-zvezdnik Luka Dončić je večer v Koloradu sklenil s kar 38 točkami, 13 podajami in devetimi skoki. Ob tem je sicer tudi izgubil osem žog, za kar se je odkupil s štirimi ukradenimi žogami, to je rekord kariere. "Mislim, da se moja obrambna igra izboljšuje iz dneva v dan," se je ob tem podatku po tekmi nasmehnil Dončić.

Na drugi strani je Nikola Jokić prav tako zbral 38 točk, a ob tem porabil kar 9 žog več, sočasno pa tekmo sklenil z le 4 podajami, predtem pa je bilo njegovo povprečje skoraj 12 podaj na tekmo.

Maxi Kleber vse do zadnje četrtine sploh ni dosegel točke, nato pa je s tremi trojkami poskrbel, da je Dallas prevzel pobudo. Nemški center je kot specialist za obrambo sicer opravil svoj vidni delež pod svojim košem. Foto: Reuters

Vpleten v 29 od 38 zadnjih točk Dallasa
A če je 21-letni Ljubljančan za svoje visoke standarde slabo začel tekmo – izgubljal je žoge in vnovič grešil pri metih z razdalje –, je bil zato vse boljši in na koncu tudi odločilni mož, ko je to bilo najpomembneje. V zadnji četrtini in zlasti v podaljšku, v katerem je dosegel kar devet od skupno 15 Dallasovih točk. Dončić je bil kot strelec in podajalec vpleten v 29 od zadnjih 38 točk Dallasa, pri čemer ni več izgubil nobene žoge.

Dončić: Obramba prinesla preobrat in zmago
"Nekaj posebnega. V prvem polčasu smo imeli težave, grešili smo iz odprtih metov, sam sem zgrešil kar nekaj poskusov za tri. Stopili smo skupaj, zlasti v obrambi, kar nam je prineslo zmago," je pogovoru za televizijo TNT po tekmi povedal Dončić.

"Denver me je nocoj večino časa podvajal, zaradi česar so se odkrivali moštveni kolegi, kar je bilo dobro zame, saj sem lahko vključeval v igro vso moštvo," je svojih 13 podaj pokomentiral prvi zvezdnik Dallasa, ki je ob koncu javljanja še podučil Shaquilla O'Neala, kako se pravilno izgovori "adijo".

Prva zaporedna zmaga Mavsov v novi sezoni
LD77 je popeljal Mavse do zmage s 124:117, druge zaporedne, s čimer so Teksašani izkupiček v novi sezoni popravili na polovičnih 4-4, na drugi strani je Denver na osmi tekmi sezone doživel peti poraz. Pri Nuggetsih tretji Slovenec v Ligi NBA Vlatko Čančar ni dočakal priložnosti za igro, tako da ostaja pri vsega petih minutah igre na dveh tekmah, pri čemer še ni dosegel točke.

Film tekme

Tekme Lige NBA, tudi Denver - Dallas, so se začele s sklenjenim krogom igralcev obeh ekip in sodnikov, ki so pokleknili med izvajanjem ameriške himne. Tudi kot protest proti srednemu vdoru Trumpovih privržencev na Kapitol v Washingtonu. Foto: Reuters

1. četrtina 28:22: Jamal Murray prehitel sireno
Prvi štirje meti na tekmi so šli v prazno, po skoku v napadu je prvi za goste zadel Willie Cauley-Stein, a nato so gostitelji nanizali pet košev za 11:2, medtem ko so Mavsi uprizarjali festival zgrešenih metov. Ko je Dončić dosegel prvi točki, je Mavsom steklo, prav LD77 je s prvo trojko izenačil na 14:14. Zaključek uvodne četrtine je prinesel natančnejše strelce, Jamal Murray pa je s 13 točkami v četrtini ustvaril razliko za Nuggetse, pri čemer je s trojko ob zvoku sirene postavil izid četrtine z 28:22.

2. četrtina 24:21: Dončić s serijo točk, blokado, a tudi zgrešenimi meti
Tudi druga četrtina se je začela z nenatančnimi meti. Burton pa je s trojko prinesel Denverju prvo dvoštevilčno vodstvo (35:24). Dallas je medtem v prvih 16 minutah igre izgubil devet žog, od tega Dončić kar štiri. Na zgrešena prosta meta je slovenski zvezdnik odgovoril s serijo petih točk. Po novem uspešnem prodoru je na drugi strani Dončić še blokiral Murrayja, ki se mu se je iztekal čas za napad. A vseeno je Denver ohranil prednost, saj je v zadnji minuti LD77 zgrešil tri mete zapored. Mavsi so v 2. četrtini zgrešili vseh 10 poskusov za tri!

3. četrtina 26:33: Ob -12 Hardaway s trojkama prebudil Mavse
Prednost Zlatih zrn se je vrtela na meji 10 točk, po zaslugi zvezdnika Nikole Jokića, ki je zadel vse štiri mete iz igre. Srbski zvezdnik je poskrbel za največjo prednost Denverja +12 (71:59). Z dvema zaporednima trojkama Tima Hardawaya jr. so se gostje vrnili v igro. Z jurišem ob izteku četrtine so se Mavsi približali na vsega dve točki (78:76).

Luka Dončić ima še naprej težave z metom za tri točke, tokrat je zadel dve iz sedmih poskusov, a zato je iz igre skupaj metal 59-odstotno (13/22). Foto: AP

4. četrtina 31:33: Kleberjeve trojke, a Jokić izsilil podaljšek
S trojko Jamesa Johnsona na začetku zadnje četrtine so Teksašani povedli prvič po 1. četrtini, Johnson je nanizal sedem točk. Ekipi sta se začeli izmenjavati v vodstvu, kar je napovedalo napeto končnico. Denver ni znal izkoristiti dveh zaporednih korakov Dončića, ki je na drugi strani zadel dva od treh prostih metov, po prekršku ob metu za tri. Sledila je podaja LD77 za zabijanje Josha Richardsona, pri Nuggetsih se je zapletel tudi Jokić in sledile so prve točke Maxi Kleberja na tekmi – trojka za 101:97.

A sledil je Jokićev odgovor s petimi zaporednimi točkami. Na začetku zadnje minute je bilo izenačeno 106:106, Jokić je zadel le en prosti met. Dončić je v zadnjih sekundah zrežiral že tretjo trojko Kleberja v četrtini. A je Denver imel še dve sekundi časa za zaključek in Jokić je ob sireni zadel za 109:109 in podaljšek.

Podaljšek 8:15: Dončić z devetimi točkami odločil dodatek
Luka Dončić je dosegel prvih pet točk Dallasa v podaljšku, pri Denverju pa mu je odgovarjal Will Barton. Sledil je izbruh Josha Richardsona za 119:114. Na Jokićevo trojko je z izigranim košem odgovoril Dončić, ki je nato mirno odvodil tekmo do zmagovitega konca.

Med 498 testiranimi igralci odkrili štiri okužbe

Liga NBA in združenje igralcev NBPA sta objavila podatke za testiranja na koronavirus v zadnjem tednu. Od 30. decembra do 7. januarja so med 498 vključenimi košarkarji odkrili štiri okužbe.

Tekme 7. januarja:

DENVER ‒ DALLAS 117:124 (28:22, 24:21, 26:33, 31:33, 8:15) - po 1. podaljšku
Jokić 38 (iz igre 14/31), 11 skokov in 4 podaje, Murray 21, Morris 11, Green 10 ... Čančar ni zaigral; Dončić 38 (iz igre 13/22, za tri 2/ 7, prosti meti 10/15), 13 podaj in 9 skokov ter 8 izgubljenih žog in 4 ukradene žoge v 43 minutah igre, Richardson in Finney-Smith po 14, Marjanović 12, Haradaway 11, Kleber 9.

PHILADELPHIA ‒ BROOKLYN 109:122
Milton 24, Embiid 20 in 12 skokov, Harris 17, Maxey 16; Harris 28, LeVert 22, 10 podaj in 7 skokov, Allen 15 in 11 skokov, J. Green 14.

MEMPHIS ‒ CLEVELAND 90:94
Valančiunas 17 in 10 skokov, Clarke 14 in 10 skokov, Anderson 10 in 8 skokov; Drummond 22 in 15 skokov, Nance 18, Osman 16.

LA LAKERS ‒ SAN ANTONIO 109:118
James 27 (iz igre 8/15) in 12 podaj, Davis 23 in 10 skokov, Kuzma 13 in 10 skokov; Aldridge 28, DeRozan 19, Murray 18, Gay 15, Walker 14.

PORTLAND ‒ MINNESOTA 135:117
Lillard 39 (iz igre 13/21), McCollum 20, Nurkić 17; Russel in Edwards po 26.