Legendarni center Shaquille O'Neal si je ogledal šov Dončića v Toyota Centru. Po koncu tekme je trikratni MVP finala (2000–02) čestital Ljubljančanu za imenitno predstavo. Foto: Reuters

23-letni Ljubljančan se je približal rekordu kariere, ki ga je postavil 10. februarja letos, ko je dosegel 51 točk proti LA Clippersom. Tokrat mu Jason Kidd ni namenil počitka na začetku zadnje četrtine, saj so bili njegovi soigralci izrazito nerazpoloženi. Igral je celoten drugi polčas, v zadnjih 12 minutah pa je dosegel kar 17 točk.

Rockesti so imeli po treh četrtinah tri točke naskoka (84:81), še minuto pred koncem pa so zaostajali le s 106:108. Gostitelji so v končnici naredili številne napake, kaznoval pa jih je Dončić z izjemno trojko z devetih metov 19 sekund pred zadnjim piskom sirene.

Dončić s 50 točkami zrežiral zmago Dallasa v Houstonu

Spencer Dinwiddie in Davis Bertans sta prispevala po 11 točk, Christian Wood je zbral le osem točk (2/6 iz igre) in pet skokov, popolnoma pa je odpovedal Tim Hardaway (7 točk, 2/13 iz igre, 0/7 za tri). Kar nekaj igralcev je poškodovanih. Manjkali so Dorian Finney-Smith, Josh Green, Maxi Kleber in Kemba Walker.

Pri Rocketsih je bila celotna prva peterka dvomestna. Jabari Smith se je izkazal s 24 točkami in 10 skoki, Jalen Green pa je odlično izvajal proste mete (11/12). Houston je odigral že sedmo zaporedno tekmo na domačem parketu. Po velikih zmagah nad Milwaukeejem in Phoenixom so doživeli pet porazov. Manjkala sta poškodovana Eric Gordon in Jae'Sean Tate.

Dončić: Ko si vroč, imaš občutek, da boš vse zadel
"Ko si vroč, imaš občutek, da boš vse zadel. Take tekme nikoli niso lahke. Zdi se mi, da smo že celo večnost na gostovanjih. Štiri dni smo bili v Minnesoti, kar ni ravno lahko. Niz gostovanj smo končali na najboljši način. Houston ima veliko talentiranih igralcev, ki so še mladi. Premagali so nas v Dallasu," je povedal Dončić.

Kidd: 50 točk je lepo božično darilo
"50 točk je lepo božično darilo, potem ko smo že ves teden na poti. Luka je najboljši igralec na svetu. Tokrat je bil znova neverjeten. V napadu nas je nosil celotno tekmo," je bil navdušen trener Kidd.

"Imeli smo dober načrt. V obrambi nismo igrali slabo, a Luka nam je nasul preveč točk," je poudaril trener Rocketsov Stephen Silas.

Dallas po slabšem začetku povedel za 16 točk
Gostitelji, ki so na zadnjem mestu Zahoda, so zelo dobro začeli srečanje in sredi prve četrtine povedli z 18:13. Dončić je z devetimi točkami v zadnjih štirih minutah uvodne četrtine poskrbel za preobrat. S trojko z osmih metrov je zagotovil Mavericksom šest točk naskoka po 12 minutah (24:30).

Dončić je bil neustavljiv, a ni imel prave pomoči soigralcev. Nihče ni presegel 11 točk. Foto: Reuters

Edini počitek na tekmi mu je Kidd namenil na začetku druge četrtine. Wood in Theo Pinson sta bila natančna izza črte in Dallas je prvič povedel z dvomestno razliko (29:41). Tudi Dinwiddie je zadel dve trojki in prednost je narasla na 36:52. Rocketsi so se tik pred odmorom zbrali in znižali na 50:61. Dončić je v prvem polčasu zbral 18 točk.

Rocketsi blesteli v tretji četrtini
V tretji četrtini so Mavericksi popustili v obrambi. Gostitelji so se razigrali in Smith je s trojko poskrbel za veliko navdušenje v dvorani, ko so Rocketsi povedli z 69:67. Dončić je v tretji četrtini dosegel 15 od 20 točk Dallasa (preostalih pet je prispeval Frank Ntilikina) in sam držal priključek. Po 36 minutah je imel Houston le minimalno prednost (84:81).

17 točk Dončića v zadnji četrtini
Dončić skoraj na vsaki tekmi počiva uvodnih nekaj minut zadnje četrtine. Tokrat ga je Kidd pustil na parketu, saj preostali igralci niso bili strelsko razpoloženi. Uspešno je zaključil skoraj vsak napad. Ko so ga podvajali, pa je podal do Bertansa in Dinwiddieja, ki sta zadela izza črte, in sredi zadnje četrtine je imel Dallas šest točk naskoka (94:100).

Pet minut pred koncem je Dončić s trojko po koraku nazaj povišal na 97:105, vendar so Rocketsi odgovorili z delnim izidom 7:0, Alperen Sengun je znižal na 104:105. Minuto pred koncem so imeli gostitelji napad pri zaostanku 106:108, a je Kevin Porter naredil osebno napako v napadu, nato pa je še izgubil žogo. Hardaway je opazil Dončića, ki je 19 sekund pred koncem z devetih metrov zapečatil usodo Houstona (106:111). Po minuti odmora je Smith zgrešil trojko, Hardaway pa je zadel en prosti met za potrditev zmage.

DeRozan odločil v Madison Square Gardnu
New York je v dramatični končnici izgubil proti Chicagu s 117:118. Odločil je DeMar DeRozan štiri desetinke pred koncem. Knickse je pokopalo slabo izvajanje prostih metov, zadeli so jih le 15 od 26, v zadnjih 66 sekundah so zgrešili štiri. RJ Barrett je dosegel rekord sezone s 44 točkami, vendar to ni bilo dovolj.

Biki so se veselili tretje zaporedne zmage, potem ko so prejšnji teden doživeli dva poraza v United Centru proti Knicksom. Zach LaVine je zbral 33 točk, DeRozan in Nikola Vučević sta jih dodala po 25. Goran Dragić jih je prispeval 8 v 19 minutah, zadel je dve trojki.

44 točk Embiida in trojni dvojček Hardna za zmago Sixersov
Philadelphia je ugnala LA Clipperse s 119:114. Joel Embiid je bil najboljši strelec tekme s 44 točkami. James Harden je vpisal trojni dvojček (20 točk, 11 skokov in 21 podaj – rekord kariere).

James Harden je zbral 21 podaj, kar je izenačen klubski rekord Philadelphie. Foto: Reuters

Clippersi so blesteli v prvem polčasu, tri minute pred odmorom je Paul George s trojko poskrbel za najvišjo prednost na tekmi (38:58). Tretjo četrtino so Sixersi dobili s 34:22 in po 36 minutah je bil izid izenačen (85:85). Clippersi so zadnjič vodili po trojki Nicolasa Batu štiri minute pred zadnjim piskom sirene (107:108).

Philadelphia si je nato z delnim izidom 10:0 zagotovila odločilno prednost. Tobias Harris in De'Anthony Melton sta zadela za tri točke.

Osma zaporedna zmaga Brooklyna
Brooklyn je v izjemni formi. Prvič po selitvi iz New Jerseyja pred desetletjem se je veselil že osme zaporedne zmage. Netsi so odpravili Milwaukee s 118:100.

Kevin Durant je dosegel 24 točk, Nic Claxton pa je zadel prvih devet metov iz igre. Janis Andetokumbo je prispeval 26 točk, 13 skokov in 7 podaj, a v zadnji četrtini ni dosegel niti točke.

Haliburton z desetimi trojkami potopil Miami
Tyrese Haliburton je imel večer kariere v Miamiju. S 42 točkami je zagotovil Indiani zmago nad Vročico (108:111). Štiri sekunde pred koncem je zadel deseto trojko, kar je nov klubski rekord. Tudi legendarni Reggie Miller nikoli ni zadel desetkrat izza črte na eni tekmi.

Tyrese Haliburton je zadel 10 trojk iz 16 poskusov. Foto: Reuters

Haliburton je že v sredo v Bostonu nasul 33 točk. Razjezil ga je Wally Szczerbiak, ki analizira tekme za televizijsko postajo MSG. Nekdanji odlični košarkar je po porazu Pacersov proti New Yorku v soboto dejal, da Haliburton želi biti velik zvezdnik, a niti slučajno ne spada med elito Lige NBA.

Odlična predstava Toronta v Clevelandu
Cleveland je doživel šele tretji poraz na domačem parketu v letošnji sezoni. Cavaliersi so bili nemočni proti razigranemu Torontu (107:118). Raptorsi so prva vzhodna ekipa, ki je odnsela zmago iz Rocket Mortgage FieldHousa.

Pascal Siakam in O.G. Anunoby sta prispevala po 26 točk, Scottie Barnes je zbral 25 točk in 10 skokov. Fred VanVleet je odprl drugi polčas s tremi zaporednimi trojkami in Toronto si je zagotovil najvišjo prednost na tekmi (57:83). V zadnji četrtini so Cavaliersi znižali na 101:111 po trojki Donovana Mitchlla, v zadnjih petih minutah pa se nato niso več uspeli približati.

Sršeni popikali Lakerse
Nov grenek poraz so doživeli LA Lakersi. Na domačem parketu jih je presenetil Charlotte (130:134). Brez Anthonyha Davisa, ki bo počival še najmanj dva tedna zaradi poškodbe stopala, imajo Jezerniki velike težave.

Terry Rozier je zadel pet trojk v Crypto.com Areni. Foto: Reuters

Sršeni so pikali predvsem v tretji četrtini, ko so si priigrali že 16 točk naskoka (72:88). LeBron James je 18 od 34 točk dosegel v zadnji četrtini in 42 sekund pred koncem izenačil na 130:130 po sijajni podaji Russlla Westbrooka.

Po izgubljeni žogi LaMela Balla so Lakersi krenili v protinapad štirih proti dvema, a je Austin Reaves nespretno poslal žogo v avt. Šest sekund pred koncem je James prepozno blokiral met Gordona Haywarda. Sodniki so po ogledu posnetka opazili, da se je žoga že dotaknila table. V zadnjem napadu je James izgubil športno obutev, a uspelo mu je spraviti žogo do Dennisa Schröderja, ki pa je zgrešil trojko iz levega kota.

Pet božičnih tekem prinaša 13 ur vrhunske košarke
Po prosti soboti bo sledil imeniten nedeljski program s petimi tekmami med 18.00 in 7.00 po slovenskem času. Ob 20.30 bo Dallas gostil LA Lakerse.

Tekme 23. decembra:
HOUSTON - DALLAS
106:112 (24:30, 26:31, 34:20, 22:31)
Smith Jr. 24 (10/17 iz igre, 3/8 za tri) in 10 skokov, Green 23 (6/17 iz igre), Sengun 19, Porter 14, Martin 10 (2/2 za tri), Eason 7, Nix 3, Fernando, Garuba in Washington po 2; Dončić 50 (17/31 iz igre, 6/12 za tri, prosti meti 10/12), 10 podaj in 8 skokov v 42 minutah, Bertans (2/6 za tri) in Dinwiddie (3/8 za tri) po 11, Ntilikina 9, Wood 8, Hardaway 7 (2/13 za tri, 0/7 za tri), Pinson 6, Powell in Bullock po 3, McGee in Wright po 2.

ORLANDO - SAN ANTONIO 133:113
Anthony 23 (8/10 iz igre, 4/4 za tri), F. Wagner 21 in 8 skokov, Banchero 18; K. Johnson 17, Jones 16.

PHILADELPHIA - LA CLIPPERS 119:114
Embiid 44 (18/30 iz igre), Harden 20 (6/17 iz igre, 3/6 za tri), 21 podaj in 11 skokov, Harris 14; Leonard 28 (12/19 iz igre), George 22 (7/18 iz igre, 3/10 za tri), Powell 21.

ATLANTA - DETROIT 130:105
Murray (10/18 iz igre, 3/8 za tri) in Young (13 podaj) po 26, Bog. Bogdanović 19 (3/11 za tri); Boj. Bogdanović 23 (8/20 iz igre, 2/7 za tri), Hayes 17, Ivey 15.

BOSTON - MINNESOTA 121:109
Brown 36 (13/29 iz igre, 3/13 za tri), Tatum 30 (10/22 iz igre, 1/6 za tri), White 18, Horford 17 (5/10 za tri) in 11 skokov; Edwards 30 (13/25 iz igre, 3/10 za tri), Russell 21 in 10 podaj, McDaniels 17.

BROOKLYN - MILWAUKEE 118:100
Durant 24 (9/17 iz igre, 2/6 za tri), Claxton 19 (9/10 iz igre), Irving 18 (6/18 iz igre, 3/7 za tri) in 9 skokov, O'Neale 17 (5/8 za tri); Antetokounmpo 26 (9/13 iz igre), 13 skokov in 7 podaj, B. Lopez 23 (10/16 iz igre), Holiday 18.

CLEVELAND - TORONTO 107:118
Garland 17 in 8 podaj, Okoro 15, Love (3/4 za tri) in Osman po 13; Siakam (9/22 iz igre in 9 podaj) in Anunoby (6/9 za tri) po 26, Barnes 25 (10/16 iz igre) in 10 skokov, VanVleet 18 (5/10 za tri).

NEW YORK - CHICAGO 117:118
Barrett 44 (14/20 iz igre, 6/6 za tri), Randle 29 (5/10 za tri) in 12 skokov, Quickley 15; LaVine 33 (12/22 iz igre, 4/9 za tri), DeRozan 25 in 10 podaj, Vučević 21 in 12 skokov, Dragić 9 (3/6 iz igre, 2/4 za tri, prosti meti 1/2) in 1 podaja v 18 minutah.

MIAMI - INDIANA 108:111
Herro 28 (10/23 iz igre, 5/13 za tri), Lowry 21 (4/8 za tri), Butler 20, Adebayo 18; Haliburton 43 (10/16 za tri), Hield 21 (7/11 za tri), Smith 14 in 11 skokov.

OKLAHOMA CITY - NEW ORLEANS * 125:128
Gilgeous Alexander 44 (17/29 iz igre, 3/4 za tri) in 10 skokov, Giddey 20 in 10 skokov, Pokuševski 17 (3/5 za tri); Murphy 23 (5/8 za tri), Hayes 21 (8/9 iz igre), McCollum (5/18 iz igre in 11 podaj) in Marshall po 17, Williamson in Ingram nista igrala.