Luka Dončić je odigral sanjski prvi polčas. Z 22 točkami in 10 podajami je zagotovil Dallasu  visoko prednost. Foto: AP
Luka Dončić je odigral sanjski prvi polčas. Z 22 točkami in 10 podajami je zagotovil Dallasu visoko prednost. Foto: AP

Po dveh grenkih porazih na domačem parketu so Mavericksi končno prikazali pravi obraz. Ključna je bila že uvodna četrtina, ki so jo dobili kar z 41:23. S 73-odstotnim metom iz igre (16/22) so povozili gostitelje. Pelikani so katastrofalno igrali v obrambi. Že po prvem polčasu so bili v izgubljenem položaju (46:67).

Dončić zrežiral gladko zmaga Dallasa v New Orleansu

Dončić je zapustil parket že dve minuti in pol pred koncem tretje četrtine pri izidu 68:93. V zadnje četrt ure so rezervisti le še povišali prednost. 22-letni Ljubljančan je v prvi četrtini nasul kar 18 točk, do odmora je zgrešil le dva meta iz igre (9/11). Kristaps Porzingis je dodal 20 točk in 10 skokov. Dallas se je veselil šele druge zmage na zadnjih sedmih tekmah.

Pri New Orleansu je bil razigran le Brandon Ingram, ki je prispeval 29 točk, trikrat je zadel izza črte. Junak zmage v Staples Centru nad LA Clippersi v ponedeljek Jonas Valančiunas je popolnoma odpovedal. Dosegel je le 6 točk (1/8 iz igre, 0/4 za tri). New Orleans brez poškodovanega Ziona Williamsona nima nobenih možnosti za preboj v končnico, tokrat pa je manjkal še Josh Hart zaradi bolečin v levem kolenu.

Dončić nerešljiva uganka za novinca Jonesa
Novinec Herb Jones je pokrival Dončića na začetku tekme in prejel je pravo lekcijo. Najprej je Ljubljančan odlično razigral soigralce, Mavericksi so z delnim izidom 10:0 prevzeli nadzor (8:17). Dončić je zadel dve trojki po koraku nazaj, natančen je bil pri prvih šestih metih iz igre. Dve sekundi pred iztekom prve četrtine je povišal na 23:41.

Brandon Ingram je bil edini razigrani košarkar pri Pelikanih. Foto: AP

Visoka prednost Dallasa ob odmoru
Gostom je uspevalo skoraj vse, kar so si zamislili. Jalen Brunson je zadel trojko od table na začetku druge četrtine. Pelikani so odgovorili z delnim izidom 15:5. Devonte Graham in Tomas Satoransky sta bila natančna izza črte in sredi druge četrtine so gostitelji znižali na 38:48. Dallas je takoj pripravil odgovor, Boban Marjanović je nanizal šest točk. Pred odmorom se je razigral še Porzingis in že po prvem polčasu je bilo jasno, da je New Orleans nemočen (46:67). Dončić je do odmora zbral 22 točk in 10 podaj, zgrešil je le dva meta iz igre.

Pelikani nemočni tudi v drugem polčasu
V tretji četrtini so Mavericksi kar tekmovali, kdo bo zadel več trojk. Tim Hardaway je bil natančen z devetih in tudi z desetih metrov. Trener Jason Kidd je vzel minuto odmora dve minuti in pol pred koncem tretjega dela igre. Dončić je sedel na klop in se ni več vrnil, saj je prednost po 36 minutah le še narasla (75:102).

Zadnja četrtina je bila le še formalnost. Večina izmed 15.558 gledalcev v Smoothie King Centru je že odšla domov.

Kidd: To je bil pravi odziv po dveh porazih
"Dallas je imel že veliko odličnih ekip v zgodovini, zdaj pa smo dosegli rekord pri odstotku meta. To je bil pravi odziv po dveh porazih. Imeli smo veliko odprtih metov in tokrat smo jih tudi zadeli," je bil zadovoljen trener Kidd.

Porzingis: Luka je bil fantastičen
"To je bila odlična tekma. Žoga je hitro krožila v napadu, imeli smo ogromno energije. Zadevali smo odprte mete," je dodal Dončić.

Pohvalil ga je tudi Porzingis: "Luka je bil fantastičen. Hitro se je razigral, nato pa je zaposlil še soigralce. Vse se je začel z njim, drugi igralci pa smo dokončali delo."

Ekipi se bosta v petek srečali še v American Airlines Centru.

Adebayo bo počival od štiri do šest tednov
Center Miamija Bam Adebayo bo moral na operacijo palca na levi roki. Počival bo od štiri do šest tednov, kar pomeni, da bo izpustil okoli 20 tekem. 24-letnik je tudi letos v zelo dobri formi. V povprečju je dosegal 18,7 točke in 10,2 skoka na tekmo. Poškodoval se je na ponedeljkovi tekmi proti Denverju.

Cleveland končal črno serijo v Miamiju
Vročica je bila popolnoma nemočna proti Clevelandu (85:111). Cavaliersi so nadgradili ponedeljkovo zmago v Dallasu. To je bila njihova prva zmaga v Miamiju po 25. januarju 2010.

Blestel je Kevin Love z 22 točkami, zadel je šest trojk. Center Jarrett Allen je prispeval 19 točk in 11 skokov, Darius Garland pa je dodal 16 točk. Novinec Evan Mobley je poudaril, da je imel leta 2010 le devet let. Naslednjih 20 tekem v Miamiju je Cleveland izgubil. Niti enkrat ni bil uspešen niti med letoma 2015 in 2018, ko je z LeBronom Jamesom štirikrat zapored igral v velikem finalu.

Franz Wagner je v napeti končnici zasenčil Nikolo Jokića. Foto: Reuters

Cavaliersi so dobili vse četrtine. Z delnim izidom 14:0 so prevzeli vodstvo in prvo četrtino dobili z 31:16. Zadeli so 16 trojk in niti za trenutek niso popuščali. Trener J.B. Bickerstaff je bil navdušen nad zadnjima dvema predstavama. Na drugi strani Erik Spoelstra upa, da se bo kmalu vrnil Jimmy Butler. Brez obeh zvezdnikov bo imel Miami velike težave na naslednjih tekmah.

Orlando šokiral Denver
Za presenečenje večera je poskrbel Orlando, ki je premagal Denver s 108:103. Nuggetsi so zapravili 16 točk naskoka po prvem polčasu (47:63).

Monte Morris je tri minute pred koncem dosegel zadnji točki za Denver. Orlando je tekmo končal z delnim izidom 7:0. Novinec Franz Wagner je zadel trojko minuto in 45 sekund pred zadnjim piskom sirene za prvo vodstvo gostiteljev na tekmi. Aaron Gordon in Will Barton nista bila natančna, Nikola Jokić pa je naredil korak. Prvo zmago Orlanda nad Denverjem po 15. marcu 2016 je potrdil Cole Anthony z dvema prostima metoma dve sekundi pred koncem.

Jae'Sean Tate je z rekordom kariere nagnil tehtnico na stran Houstona. Foto: Reuters

Nuggetsi so izgubili že sedmič na zadnjih osmih tekmah. Monte Morris je dosegel rekord sezone (22 točk); Nikola Jokić pa je zbral 18 točk, 15 skokov in 7 podaj, a ni imel strelskega večera (7/19 iz igre, 0/5 za tri). Vlatko Čančar ni stopil na parket.

Četrta zaporedna zmaga Houstona
Tudi zadnjeuvrščena ekipa Zahoda Houston se prebuja. Rocketsi so se veselili že četrte zaporedne zmage. Oklahoma je popolnoma popustila v zadnji četrtini (29:41) in izgubila s 110:114. To je bila peta zmaga Houstona v tej sezoni, tri je dosegel proti Oklahomi. Jae'Sean Tate je imel večer kariere (32 točk in 10 skokov).

Boston v napeti končnici boljši od Philadelphie
V pravi obrambni bitki v TD Gardnu je Boston premagal Philadelphio z 88:87. Jayson Tatum je dosegel 11 od 26 točk v zadnji četrtini. Sixersi so imeli priložnost za zmago v zadnjem napadu, a je Robert Williams blokiral met Georgesa Nianga za tri točke. Zvezdnik Philadelphie Joel Embiid je zbral le 13 točk (3/17 iz igre).

Giannis Antetokounmpo je imel zadnjo besedo v Fiserv Forumu. Foto: Reuters

Antetokounmpo zrežiral osmo zaporedno zmago prvakov
Giannis Antetokounmpo je s polaganjem dve sekundi pred koncem zagotovil Milwaukeeju zmago nad Charlottom s 127:125. To je bila že osma zaporedna zmaga prvakov, ki so že tik pod vrhom Vzhoda. MVP julijskega finala je bil razred zase s 40 točkami in 12 skoki.

Pri Sršenih je izstopal LaMelo Ball, ki je zadel osem trojk. Šest sekund pred koncem je izenačil na 125:125. Zbral je 36 točk. Charlotte je zadel kar 21 trojk iz 51 poskusov.