Jonas Jerebko je dosegel odločilen koš za zmago Golden Stata, kar sta bili njegovi deveta in deseta točka na tekmi. Foto: Reuters
Kevin Durant je iz igre metal 14/25, zadel je edini poskus za tri in vseh devet s črte prostih metov. Foto: Reuters
Kawhi Leonard je bil prvo ime na derbiju Vzhodne konference. Foto: Reuters
Jimmy Butler se je za dvoboj z Dallasom ogrel s 33 točkami proti Clevelandu. Foto: Reuters
Goran Dragić in soigralci pričakujejo Charlotte, ki je bil tokrat s 120:88 v gosteh boljši od Orlanda. Foto: Reuters
Brooklyn je v mestnem obračunu ugnal New York s 107:105. Caris LeVert je z 28 točkami postavil rekord kariere. Foto: Reuters

Šest sekund je ostalo do izteka 48. minute, ko je Jerebko poslal žogo iz avta proti Kevinu Durantu. Najkoristnejši posameznik zadnjih dveh finalov je ob Joeju Inglesu prišel do meta z roba rakete, toda bil neuspešen, a je odbito žogo 0,3 sekunde pred koncem v koš potisnil 31-letni švedski košarkar, ki je še lani nosil dres Utaha, poleti pa je, potem ko v Salt Lake Cityju niso z njim podaljšali pogodbe, podpisal z aktualnimi prvaki.

"Soigralci so vedeli, da je to zame velika tekma. Res sem si želel zmage na tem parketu, kar sem jim tudi povedal. Podal sem Kevinu in vedel, da bo metal, zato sem se le skušal prebiti do obroča. Zmagati tekmo na tak način je res nekaj posebnega," je po tekmi povedal Jerebko, Durant pa je dodal: "Jonas je bil ob pravem času na pravem mestu. Veseli smo zanj, da se je vrnil sem na takšen način in dosegel odločilen koš."

Utah je pred tem, ko je ostalo še 51 sekund, v vodstvo popeljal Jae Crowder, ki je popravil svoj zgrešen met. Nato sta bila na drugi strani neuspešna Draymond Green in Steph Curry, priložnost za povišanje domačega vodstva pa je zapravil Donovan Mitchell. Gostitelji so sicer prvi polčas dobili za 12, še slabih devet minut pred koncem pa so vodili za deset, toda Bojevniki so strnili vrste v obrambi in naredili delni izid 13:0. V drugi četrtini je Utah dosegel 47 točk, s čimer je izenačil rekord danih točk v četrtini proti Golden Statu. Leta 1990 jih je toliko dala tudi Atlanta.

Znova sta bila zelo razigrana Durant, ki je dal 38 točk, in Curry, ki jih je prispeval 31. KD je v statistiko vpisal še devet skokov in sedem podaj, Steph pa je zadel pet trojk. S 14 točkami – ob tem je ujel še devet odbitih žog – je bil tretji strelec gostov Green. Kar sedem trojk (iz 11 poskusov) je zadel Ingles, ki je bil s 27 točkami tudi najboljši pri Utahu. Mitchell jih je dodal 19, a je zgrešil vseh šest svojih poskusov v zadnji četrtini. Sicer je iz igre metal 7/23.

Toronto v dvoboju favoritov Vzhoda ugnal Boston
Boston se je po Philadelphii srečal še z drugim na papirju glavnim izzivalcem za prvo mesto na Vzhodu. Po zmagi nad mladeniči z mesta bratske ljubezni pa so morali Kelti na gostovanju pri edini kanadski franšizi priznati premoč (113:101). Lansko sezono je Kawhi Leonard zaradi poškodbe praktično celotno izpustil, po menjavi moštva – čeprav ni bil ravno navdušen nad selitvijo v Toronto – pa igra fantastično.

Tudi na drugi tekmi je izvrstni krilni košarkar dosegel dvojni dvojček. Tokrat je 31 točkam (10/25 iz igre) dodal še deset skokov. "Ne gledam nazaj in ne razmišljam o vrnitvi na raven, kjer sem bil. Razmišljam le o trenutnem položaju in kakšen igralec želim postati," je povedal Leonard, ki je imel veliko pomoč v Sergu Ibaki. Kongovec s španskim potnim listom je vpisal 21 točk, 15 pa jih je pristavil organizator igre Kyle Lowry.

Devet minut pred koncem je po trojki Jaylena Browna Boston povedel s 87:86. Fred VanVleet je na drugi strani položil in začel domačo serijo 6:0, po kateri so Raptorsi prešli v vodstvo in prednosti niso več izpustili iz rok. Ko so ostale še štiri minute, je Kyrie Irving zadel za približanje na -3, sledil pa je silovit odgovor Toronta, ki je naredil delni izid 12:3 in s petimi zaporednimi točkami Lowryja za dvomestno prednost odločil tekmo.

"Ne glede na to, proti komu je Kawhi igral, je bil dober. V drugem polčasu so bili precej boljši od nas. Imeli smo svoje trenutke v napadu, a smo dopustili, da so dobili številne skoke, predvsem v končnici, kar je bilo ključno," je dejal trener Bostona Brad Stevens. Med njegovimi varovanci je bil najbolj razigran Irving s 16 točkami, Jayson Tatum pa jih je vpisal 16.

Dončić proti Minnesoti, Dragić proti Charlottu
V noči na nedeljo bosta na parketu znova oba slovenska košarkarja v Ligi NBA. Goran Dragić bo z Miamijem gostil Charlotte, prvič pa se bo domačim navijačem predstavil tudi Luka Dončić, saj Dallas pričakuje Minnesoto, ki je tokrat na krilih 33 točk Jimmyja Butlerja ugnala Cleveland (131:123).