Luka Dončić si je prislužil 12. tehnično napako. Le še štiri ga ločijo od prepovedi igranja na eni tekmi. Foto: AP

Dallas je, potem ko je nanizal pet zmag, v sredo presenetljivo klonil v Houstonu. Mavsi so se po neprepričljivi igri hitro pobrali. Najboljša ekipa rednega dela zadnjih dveh sezon je pred zadnjo četrtino v American Airlines Centru še vodila. Po gostujoči seriji 14:0 so Luka Dončić in soigralci strnili svoje vrste, popolnoma zagospodarili na igrišču in prepričljivo dobili zadnjo četrtino. Bucksi so sicer igrali brez dvakratnega MVP-ja, ki je bil lani hkrati izbran tudi za najboljšega obrambnega igralca v ligi, Giannisa Antetokounmpa.

Dončić je bil s 27 točkami najboljši strelec tekme. Podaja in skok sta mu zmanjkala do trojnega dvojčka. V zadnji četrtini je prispeval šest točk in po štiri skoke ter podaje. Kar 11 od svojih 26 točk je v zadnjih 12 minutah dosegel Kristaps Porzingis, ki je ujel tudi 17 odbitih žog. "Po porazu v Houstonu smo iz psihološkega vidika potrebovali to zmago. Všeč mi je, kako smo igrali v zadnji četrtini, ko smo bili najbolj utrujeni. S tem smo pokazali pravi značaj. Iskali smo odprtega igralci in na domačem parketu prikazali lepo košarko. Navijači so lahko uživali. Še vedno smo lahko boljši, smo pa naredili korak naprej, in upam, da bomo tako nadaljevali," je bil zadovoljen Latvijec. Donte DiVincenzo z 22 točkami in Bobby Portis, ki je zbral tudi 14 skokov, z 20 sta bila najboljša strelca gostov.

Med strelce se je Dončić, ki ga je od začetka agresivno pokrival Jrue Holiday, s katerim sta izbrana za najboljša igralca konferenc prejšnjega tedna, vpisal ob koncu četrte minute, ko je prodrl pod koš. Sicer je zgrešil dodatni prosti met, je pa takoj zatem zadel prvi poskus izza črte za 14:9. Ko je po minuto odmora odšel na klop, je Dallas vodil za pet (19:14), sledil pa je delni izid Bucksov 12:2. Nalet je prekinil Tim Hardaway, zatem pa je Dončić po lepem preigravanju elegantno zadel z obrata v slogu Dirka Nowitzkega prav z mesta, kjer je na parketu silhueta legendarnega Nemca.

Luka je na začetku druge četrtine s polrazdalje izenačil na 33. Jalen Brunson je zatem dvakrat zapored podal Nicolu Melliju, ki je obakrat zadel za tri za domače vodstvo z 42:36. Mike Budenholzer je posredoval z minuto odmora, po kateri so gostje dali zaporedni trojki, prek tedaj razigranega Brooka Lopeza pa povedli. Pet zaporednih točk je dosegel Porzingis za vodstvo Mavsov z 51:48. Čeprav je Dončić, ki je v prvem delu v statistiko ob 13 točkah vpisal še štiri skoke in pet podaj, ob koncu polčasa uspešno zaključil dva prodora ob Patu Connaugtonu, pa je ob odhodu v garderobo vodil Milwaukee (55:56).

Dončić je na začetku drugega polčasa s petimi zaporednimi točkami povedel, ko je bil Ljubljančan uspešen še izza črte, pa so gostitelji pobegnili za šest (68:62). Mavsi so si nato priigral osem točk naskoka, kar je bila do tedaj najvišja prednost na tekmi. Toda zaključek tretje četrtine je bil popolnoma v znamenju Bucksov, ki so naredili serijo 12:0. Dallas je v zadnjih 90 sekundah izgubil štiri žoge, tri od teh Dončić, ki si je prislužil še tehnično napako, že 12. v sezoni, s čimer je drugi v ligi. Milwaukee si je tako pred zadnjimi 12 minutami priigrali štiri točke naskoka (80:84).

S prostima metoma DiVincenza so Bucksi dokončali serijo 14:0, ki jo je prekinil Hardaway. Nato je dvakrat uspešno proti Thanasisu Antetokounmpu s hrbtom odigral Luka, ki je zatem dvakrat zaporedoma našel samega Porzingisa na trojki in Dallas je prevzel pobudo. Ko je Josh Richardson uspešno končal prodor, je tri minute pred koncem razlika narasla na deset. Najvišja, 16, je bila tik pred koncem, ko je trojko od table z velike razdalje po Dončićevi podaji zadel Maxi Kleber.

Vročica drugič v sezoni boljša od prvakov

Miami je v ponovitvi lanskega finala še drugič v tej sezoni ugnal Lakerse. Aktualni prvaki so na Florido prišli oslabljeni, saj še naprej nista na voljo prva zvezdnika. Medtem ko je LeBron James, ki je z Miamijem osvojil svoja prva šampionska prstana, izpustil deseto zaporedno tekmo, pa je Anthony Davis manjkal že na 24. V Los Angelesu sicer upajo, da se bo Davis na parket vrnil čez en teden, ko Jezerniki gostujejo serijo gostovanj, LeBron pa do konca aprila.

Goran Dragić v akciji proti Alexu Carusu. Foto: Reuters

Po štirih tekmah odsotnosti je znova zaigral Andre Drummond, ki je 15 točkam dodal 12 skokov. Najboljši strelec gostov je bil Kentavious Caldwell-Pope, ki je prispeval 28 točk, v 11 poskusih pa je bil šestkrat uspešen izza črte. Prav toliko točk je v domači zasedbi dosegel Jimmy Butler, ki je bil odličen v ključnih trenutkih srečanja. "Do vsake zmage je v tej ligi težko priti. Vemo, da lahko igramo bolje, vsako priložnost, ki se ti ponudi za zmago, pa je treba izkoristiti. Vso sezono imamo veliko vzponov in padcev. Upam, da smo naredili ta korak, da igramo na pravi način in nizamo zmage," je povedal Butler.

Vročica je po štirih zaporednih zmagah v torek klonila pred Memphisom, a se je hitro vrnila v zmagovalne tirnice. Dobri dve minuti pred koncem so gostitelji po seriji 9:2 povedli s 104:94, ko je po tehnični napaki Markieffa Morrisa prosta meta zadel Butler. 29 sekund je še ostalo, ko se je Caldwell-Pope s trojko približal na 106:100, Butler pa je na črti prosti metov ohranil mirno kri in potrdil domačo zmago, h kateri je Victor Oladipo dodal 18, Tyler Herro pa 15 točk. Goran Dragić je na parketu prebil 26 minut, v statistiko pa ob desetih točkah vpisal še pet skokov in tri podaje.

Clippersi prekinili serijo Phoenixa

V derbiju dneva so Clippersi s 113:103 premagali Phoenix. Za zmago tretje ekipe Zahoda nad trenutno drugo sta Paul George in Kawhi Leonard skupaj dosegla 60 točk. Gostitelji so slavili tretjič zapored, Sonca pa so klonila po sedmih zmagah. Po dveh porazih je do zmage prišla tudi najboljša ekipa lige, Utah, ki je na kolena spravil Portland (122:103). S 37 točkami je blestel Donovan Mitchell.