Goran Dragić in soigralci so presenetljivo hitro končali sezono. V končnici so zdržali le teden dni. Konkurenčni so bili le na prvi tekmi, ki so jo izgubili po podaljšku. Foto: Reuters

Napeta je bila le prva tekma prejšnjo soboto v Fiserv Forumu, ko je Khris Middleton odločil pol sekunde pred koncem podaljška. V ponedeljek je bil Milwaukee boljši s 132:98, v četrtek pa je sledila še prava lekcija v American Airlines Areni (84:113). Tokrat je bilo srečanje precej bolj izenačeno, v drugem polčasu pa so Bucksi znova prevladovali.

Dragić je namenil Middletonu nekaj krepkih besed, potem ko je prejel udarec s komolcem. Foto: Reuters

Butler le bleda senca junaka lanske končnice
Pri gostiteljih je Bam Adebayo dosegel 20 točk in dodal 14 skokov, Jimmy Butler pa se je dokopal do trojnega dvojčka z 12 točkami, 10 skoki in 10 podajami, a je iz igre zadel le štiri od 15 metov. Zvezdnik Vročice je bil le bleda senca junaka lanske končnice. Goran Dragić je drugič zapored začel v prvi peterki, prispeval je 13 točk (5/12 iz igre, 1/5 za tri), pobral pa je še dva skoka in štirikrat podal soigralcem.

Lopez kraljeval v raketi, Forbes zadel sedem trojk
Trojni dvojček je dosegel tudi Giannis Antetokounmpo z 20 točkami, 15 podajami in 12 skoki. Pod obročem je blestel Brook Lopez s 25 točkami, Bryn Forbes je bil znova razred zase pri metih izza črte, zadel jih je kar sedem. Khris Middleton je dodal 20 točk za Buckse, ki so imeli precej več razigranih košarkarjev v tej seriji.

Vseeno bo imel tudi Milwaukee nekaj težav v nadaljevanju končnice. Organizator igre Donte DiVincenzo si je poškodoval levo stopalo in v tej sezoni ne bo več igral.

Giannis Antetokounmpo je popolnoma zasenčil Jimmyja Butlerja. Zvezdnik Miamija je v seriji metal 19/64 iz igre in na nobeni tekmi ni dosegel niti 20 točk. Foto: Reuters

Miami blestel v prvem polčasu
Na prejšnjih dveh tekmah je bil Miami v vodstvu le 17 sekund, tokrat pa je zelo dobro odigral prvi polčas. V prvi četrtini je izkušeni Trevor Ariza zadel tri trojke za vodstvo z 22:12.

Tudi v drugi četrtini je Miami blestel v napadu. Forbes je držal Buckse v igri s štirimi trojkami. Bam Adebayo, ki je zelo razočaral v tej seriji, je povišal na 62:51, kar je bila najvišja prednost Miamija na tekmi. Ob odmoru je naskok znašal sedem točk (64:57).

Lopez in Middleton zrežirala preobrat
Iz garderobe je prišel Milwaukee prerojen. Drugi polčas je odprl z delnim izidom 24:6. Lopez je zlahka polnil koš iz bližine, Middleton pa od daleč. Dragić je s trojko sekundo pred koncem tretje četrtine še vlil nekaj upanja Miamiju (85:91).

Brook Lopez je bil neustavljiv v raketi. Foto: Reuters

Tudi začetek zadnje četrtine je pripadel Milwaukeeju. Razigrani Lopez je povišal na 90:104. Devet minut pred koncem je Middleton s komolcem odrinil Dragića, ki se je zelo razjezil. Miamiju se ni več uspelo nevarno približati in razočaranje je bilo zares veliko.

Avgusta lani je Vročica izločila Buckse v polfinalu Vzhoda s 4:1 v zmagah in se nato prebila v veliki finale, kjer so bili boljši LA Lakersi.

Prva "metla" za Miami po 14 letih
Leta 2006 je Miami prvič postal prvak Lige NBA, ko je v finalu ugnal Dallas s 4:2 v zmagah, naslednje leto je v končnici sledila hladna prha. Chicago je dobil vse štiri tekme v prvem krogu. To je bila zadnja "metla", ki jo je prejel Miami v končnici do danes.

"To je velika zmaga za naš klub. Res je lep občutek, ko smo izločili Miami s 4:0, še posebej po lanskem porazu v končnici. Vsi se zavedamo, da nas čaka še dolga pot do končnega cilja, " je povedal Antetokounmpo.

Spoelstra: Milwaukee se je v tej sezoni precej izboljšal
"Lahko le snamem klobuk pred njimi. Že lani je imel Milwaukee izjemno ekipo, v tej sezoni pa se je še precej izboljšal. Ni pomembno, ali smo jih mi prisilili k temu, da so se izboljšali. Dvignili so se na precej višjo raven in z razlogom so nas štirikrat premagali," je trener Erik Spoelstra športno čestital.

Norman Powell in Jusuf Nurkić sta blestela v Moda Centru. Foto: AP

Powell zrežiral visoko zmago Portlanda
Portland je odpravil Denver s 115:95 in izid v seriji je zdaj izenačen na 2:2. Blestel je Norman Powell, ki je izenačil rekord kariere v končnici z 29 točkami, zadel je vse štiri mete izza črte. CJ McCollum je prispeval 21 točk, glavni zvezdnik Blazersov Damian Lillard pa le 10, zadel je le en met iz desetih poskusov.

Šest točk Čančarja v osmih minutah in pol
Ključna je bila tretja četrtina, ki jo je Portland dobil s 36:19 in si po 36 minutah nabral neulovljivo prednost (93:66). Lillard in zvezdnik Nuggetsov Jokić (16 točk in devet skokov) sta v zadnji četrtini počivala. Osem minut in pol pred koncem je vstopil Vlatko Čančar. Blokiral je met Carmela Anthonyja, nato zaključil akcijo s polaganjem in dodal še štiri proste mete. Dobro je unovčil minutažo.

Tudi Philadelphia ima priložnost za 4:0
Joel Embiid je s 36 točkami dosegel rekord kariere v končnici in popeljal Philadelphio do zanesljive zmage v Washingtonu (103:132). Sixersi so iz igre metali skoraj 59-odstotno in bodo imeli že v ponedeljek priložnost, da pometejo z osmimi nosilci. Russell Westbrook je znova prispeval trojni dvojček (26 točk, 12 skokov in 10 podaj), a Wizardsi so bili popolnoma nemočni. Izgubili so vse četrtine.

Donovan Mitchell in Mike Conley se veselita zmage Utaha. Foto: Reuters

Mitchell v končnici zagotovil zmago Utahu
Memphis se je znova zelo dobro upiral Utahu, ki pa je na krilih Donovana Mitchela zmagal v Fedex Forumu (111:121). Najboljša ekipa rednega dela sezone zdaj vodi z 2:1 v zmagah.

Ja Morant je štiri minute in pol pred koncem poskrbel za zadnje vodstvo Grizliljev (107:105). Utah je tekmo končal z delnim izidom 16:4. Devet točk je dosegel izjemni Mitchell. Znova je ujel pravi ritem, potem ko je zaradi zvina desnega gležnja počival na zadnjih 16 tekmah rednega dela in tudi na prvi tekmi končnice, ko je Memphis presenetil v Salt Lake Cityju.

Umrl nekdanji odlični center Utaha Eaton
Dvakratni najboljši obrambni igralec Lige NBA Mark Eaton je umrl v bolnišnici, potem ko je v petek zvečer v okrožju Summit v Utahu padel s kolesa. Organi pregona so ob tem sporočili, da ni dokazov, da je bilo v nesrečo vpleteno še kakšno vozilo.

224 cm visoki Američan, ki je bil star 64 let, je bil izbran v četrtem krogu nabora leta 1982, v Ligi NBA pa je igral 11 sezon, vse v dresu Utaha. Veljal je za enega najboljših obrambnih igralcev na centrskem položaju.

V karieri je zbral 3064 blokad, s čimer je na večni lestvici četrti. Še vedno drži rekord po število blokad v eni sezoni (456), kar mu je uspelo v sezoni 1984/85. Tisto sezono in štiri leta pozneje je bil izbran za najboljšega obrambnega igralca Lige NBA.

Njegovo številko so Utah Jazz upokojili in dvignili prapor z njegovim imenom pod številko 53 pod strop dvorane Vivint v Salt Lake Cityju. Po upokojitvi leta 1993 je odprl restavracijo, pozneje pa je postal motivacijski govorec.

Vzhod, 1. krog:
Miami (6) – MILWAUKEE (3) 0:4
103:120 (26:22, 38:35, 21:34, 18:29)
Adebayo 20 (10/17 iz igre) in 14 skokov, Nunn 18, Herro 14, Dragić 13 (5/12 iz igre, 1/5 za tri, prosti meti 2/4), 4 podaje in 2 skoka v 29 minutah, Butler 12 (4/15 iz igre, 0/2 za tri), 10 skokov in 10 podaj, Ariza 11 (3/6 za tri), Iguodala 8, Robinson 5, Achiuwa 2; B. Lopez 25 (11/15 iz igre), Forbes 22 (7/14 za tri), Antetokounmpo 20 (8/18 iz igre, 0/4 za tri, prosti meti 4/6), 15 podaj in 12 skokov, Middleton 20 (7/16 iz igre) in 11 skokov, Portis 13, Holiday 11, Tucker 4, Teague 3, Connaughton 2.

WASHINGTON (8) – PHILADELPHIA (1) 0:3
103:132 (28:36, 30:36, 28:37, 17:23)
Westbrook 26 (9/18 iz igre, 3/6 za tri), 12 skokov in 10 podaj, Beal 25 (10/25 iz igre), Gafford 16 (6/8 iz igre), Hačimura 10, Bertans 8, Smith 7, R. Lopez 4, Mathews 3, Neto in Len po 2; Embiid 36 (14/18 iz igre) in 8 skokov, Harris 20 in 13 skokov, Green (5/9 za tri) in Se. Curry (3/6 za tri) po 15, Simmons 14, Scott 6, Thybulle, Howard in Hill po 5, Maxey inMilton po 4, Korkmaz 3.

115:95 (32:24, 25:23, 36:19, 22:29)
Powell 29 (11/15 iz igre, 4/4 za tri), McCollum 21 (9/19 iz igre), Nurkić 17, Anthony 12, Lillard 10 (1/10 iz igre), 10 podaj in 8 skokov, Covington 9, Simons 5, Leaf 4, Hollis Jefferson, Blevins, Jones in Little po 2; Jokić 16 (7/18 iz igre, 1/4 za tri) in 9 skokov, Campazzo in Morris po 12, Green 11, Millsap in M. Howard po 9, Rivers 8, Čančar 6 (1/1 iz igre, prosti meti 4/5), 1 skok in 1 podaja v 8 minutah, Gordon 6, Porter in Harrison po 3.

MEMPHIS (8) – UTAH (1) 1:2
111:121 (22:34, 29:28, 34:34, 26:25)
Morant 28 (10/23 iz igre) in 7 podaj, Brooks 27 (11/24 iz igre), Allen 17 (5/8 za tri), Anderson 11 in 13 skokov, Valančiunas 10 in 13 skokov, Jackson 9 in 9 skokov, T. Jones, Bane in Melton po 3; Mitchell 29 (9/23 iz igre), Conley 27 (7/10 za tri), Gobert (14 skokov), Bogdanović in Clarkson po 15, O'Neale 12 (4/7 za tri), Ingles in Niang po 3, Favors 2.