Luka Dončić je 51. v karieri dosegel 30 točk ali več. Foto: AP

"Nič posebnega. Lahko le rečem, da bi moral zadeti zadnjo. Je pa zelo dober občutek. Izjemen, ko ti tako gre. Škoda le, da v dvorani ni bilo navijačev," je z nasmeškom na obrazu takoj po tekmi o svojih trojkah, ko je zadel prvih osem poskusov, dejal Dončić, ki je bil do zdaj na vseh srečanjih s Portlandom izjemno razigran, v statistiko pa je tokrat vpisal še sedem skokov in štiri podaje. 37 točk je njegov osebni rekord v treh četrtinah, hkrati pa je izenačil tudi najboljši dosežek katerega koli igralca Mavsov v zadnjih 25 letih. Dvakrat je po 37 točk v le treh odigranih četrtinah dosegel Dirk Nowitzki.

Dallas je drugič v treh dneh gostoval v Oregonu. Potem ko v petek ni našel rešitve za Damiana Lillarda in CJ McColluma, je tokrat nalogo v obrambi opravil izvrstno. Lillarda, drugega strelca lige in enega izmed kandidatov celo za MVP-ja lige, so uspešno zaustavljali, sicer je bil najboljši gostujoči strelec z 19 točkami, zgrešil pa je vseh sedem poskusov izza črte. McCollum, ki je v petek zadel sedem trojk, je bil tokrat nenatančen ob vseh petih poskusih za tri. "Prve tekme tu nismo najbolje odigrali. Tokrat smo se prilagodili. Hkrati se je vrnil Finney-Smith, ki je eden naših najboljših obrambnih igralcev. Mislim, da v obrambi lepo rastemo. Moramo tako nadaljevati in še napredovati defenzivno," je dodal Dončić, , ki na zadnjih 20 tekmah za tri točke meče kar 43-odstotno. "Ko je v tem ritmu in izmenjuje prodore z meti za tri, ga je praktično nemogoče ustaviti," ni mogel Dončića prehvaliti trener Rick Carlisle.

Ball bržkone že končal sezono

Na sobotni tekmi se je huje poškodoval branilec Charlotta LaMelo Ball, po mnenju mnogih najboljši novinec dosedanjega dela sezone. Ball ima zlomljeno desno zapestje, tako da je sezona zanj najverjetneje že končana.

Medtem ko so gostitelji zadeli devet trojk z vsega 22-odstotno uspešnostjo, so jih Mavsi kar 19 ob 52-odstotnem metu. Gostje so dominirali v skoku, ki so ga dobili s kar 52:33. Pot k visoki zmagi so tlakovali z odlično drugo četrtino, še nadgradnja te pa je bila tretja, ki so jo odprli z delnim izidom 19:0. Tako je bilo srečanje odločeno že pred zadnjo četrtino, ki so jo presedeli vsi glavni aduti obeh zasedb. Dallas je prekinil niz treh zaporednih porazov proti Portlandu in serijo treh zmag Blazersov.

Portland je sicer odlično odprl tekmo in v prvih petih minutah iz igre metal 8/10. Povedel je 16:9, po čemer je za kratek čas na klop odšel Dončić, ki je do tedaj prispeval šest točk. Ko je odstotek meta Blazersov padel, se je Dallas približal. Luka je takoj po vrnitvi na parket tri minute pred koncem četrtine zadel trojko za približanje na 23:22, dve minuti pozneje pa je bil še enkrat natančen izza črte za 26:25. Lillard, ki je v prvi četrtini vpisal 11 točk, je po 12 minutah zagotovil domači zasedbi vodstvo s 30:27. Še točko več od prvega zvezdnika Portlanda je dal Dončić.

Slovenski as je nadaljeval v enakem ritmu in dal prvih pet točk Mavsov v drugi četrtini, v 16. minuti pa je s svojo 19. točko popeljal goste v vodstvo s 37:38. Brez razigranega Dončića je Dallas naredil serijo 9:0, s čimer je povedel za sedem. Takoj ko je Luka znova stopil na parket, je imenitno s hrbtom odigral proti Lillardu, kmalu zatem pa je Dorian Finney-Smith z natančnim metom za tri priigral Teksašanom dvomestno prednost. Zatem je četrto trojko zadel Dončić, kar je bil osmi zaporedni uspešni met Dallasa iz igre. Luka je tudi v tej četrtini v statistiko vpisal ducat točk, gostje pa so, potem ko so v drugi četrtini dali kar 38 točk, na odmor odšli s prednostjo +11 (54:65). Izza črte so v prvi polovici Mavsi metali več kot 53-odstotno, Blazersi le 20, pa so izgubili pet žog več od domače zasedbe (1:6).

Tudi v tretji četrtini je Dallas dosegel 38, odlično pa je svoje delo opravil v obrambi, saj jih je dopustil le 15. Maxi Kleber je odprl drugi polčas s petimi zaporednimi točkami, zatem je dve trojki zadel Dončić, ki je s svojo 30. točko razliko dvignil prek 20 (54:76). Tudi minuta odmora ni pomagala Portlandu, ki je četrtino odprl s šestimi zaporednimi zgrešenimi meti iz igre, prvi koš pa je dal šele v šesti minuti drugega dela. Dobrih 16 minut pred koncem je Luka izenačil svoj rekord zadetih osmih trojk. Zatem je bil natančen izza črte še Kristaps Porzingis in razlika je narasla na 30 (64:94). Dončić je zatem le zgrešil met za tri, Dallas pa je sicer v tretji četrtini zadel kar devet trojk. Zadnja četrtina je bila zgolj še formalnost. Pri obeh ekipah so priložnost dobili košarkarji, ki igrajo manj. Dallas je spočil vse nosilce, vseeno pa še oplemenitil prednost. Najvišja razlika je znašala kar 45. Na koncu se je 13. gostujočih košarkarjev vpisalo med strelce.

Miami drugič v treh dneh klonil pred Indiano

Goran Dragić je zaradi težav s hrbtom s klopi spremljal drugo zaporedno zmago Indiane v American Airlines Areni. Potem ko so v petek Pacersi Vročico nadigrali s 137:110, so tokrat slavili po podaljšku (106:109), s tretjim zaporednim porazom pa je Miami izgubil četrto mesto na Vzhodu. Gostitelji so v zadnjo četrtino vstopili z devetimi točkami zaostanka, še slabih pet minut pred koncem pa je bila razlika osem točk. Minuto in pol pred iztekom rednega dela so Pacersi zadnjič zadeli. Nato je zabil Bam Adebayo, Jimmy Butler pa je imel, ko je ostalo še 12 sekund, na voljo dva prosta meta. Zadel je le enega, na drugi strani je bil neuspešen Caris LeVert in odločal je podaljšek. V prvi minuti in 20 sekundah dodatka je Vročica naredila serijo 5:0, nato pa dala le še tri točke. Indiana je odgovorila z delnim izidom 9:0. 48 sekund pred koncem je LeVert zadel za 109:106, Tyler Herro in Butler pa sta bila neuspešna, tako da je Indiana znova slavila na Floridi.

Ingram in Williamson Denverju dala vsak po 30 točk

Nikola Jokić je z 29 točkami in s po desetimi skoki ter podajami 52. v karieri vpisal trojni dvojček, kar pa ni bilo dovolj za zmago Denverja nad New Orleansom (108:113), pri katerem sta vsak po 30 točk dosegla Zion Williamson in Brandon Ingram. Nuggetsi so z delnim izidom 9:0 v zadnji četrtini povedli 95:92, ko je izza črte dobrih pet minut pred koncem zadel Jokić. Ingram je dvakrat zapored dosegel koš in zadel še dodatni prosti met, s čimer je goste na začetku zadnje minute povedel v vodstvo s 107:104. 29 sekund do konca je bil še dvakrat natančen s črte prostih metov, s čimer je razlika narasla na +4. Na drugi strani sta bila z razdalje neuspešna Jokić in Jamal Murray, Pelikani pa so zmago potrdili s prostih metov. Vlatko Čančar ni igral.

Chris Paul je znova sijajno vodil igro Sunsov. Foto: Reuters

Paul v elitnem klubu najboljših podajalcev
Phoenix je odpravil oslabljene LA Lakerse s 111:94. Chris Paul je v tretji četrtini prispeval 10.000. podajo v bogati karieri. Na večni lestvici so pred njim le še John Stockton, Jason Kidd, Steve Nash, Mark Jackson in Magic Johnson. 35-letni Paul je tokrat dosegel trojni dvojček (11 točk, 13 podaj in 10 skokov).

LeBron James in Anthony Davis sta poškodovana in se ne bosta vrnila še vsaj dva tedna, Marc Gasol naj bi zaigral že naslednji teden.