New Orleans se je trudil s tesnejšo obrambo nad Lukom Dončićem, a na koncu jim je zmanjkalo moči in mož. Foto: Reuters

Zadnji, četrti, dvoboj sezone Dallas – New Orleans je bil vseskozi izenačen. Mavsi so bili večinoma v prednosti koša, a Pelikani so s sploh edinim košem iz igre Nicola Mellija izsilili podaljšek z izenačenjem 7 sekund pred iztekom rednega dela.

Simultanka v zadnjih minutah podaljška
Luka Dončić
je sicer vztrajno polnil statistične stolpce, a ob 7 izgubljenih žogah ni bil brezhiben, šepal je met z razdalje, pri prodorih je raje iskal podajo kot met. A v podaljšku je 21-letni Ljubljančan popolnoma prevzel niti igre in postal mož odločitve. Dobro minuto pred koncem podaljška pri 118:118 je izigral Jrueja Holidayja in s korakom nazaj zadel ključno trojko. Sledila je še deseta podaja, ko je z odbojem od tal našel Kristapsa Porzingisa in Latvijcu utrl pot za zabijanje ter 34. točko večera. Izjemen večer je Porzingis kronal še z 12 skoki in 5 blokadami. Dvoma o zmagovalcu ni bilo več – Dallas je v četrtem podaljšku sezone le prišel do prve zmage, ob tem pa dobil tudi četrto tekmo sezone z New Orleansom.

Dončić in Dragić blestela ob novih zmagah Dallasa in Miamija

Trojke niso stekle, a zato zadel ključno
"Nisem bil zadovoljen s svojimi trojkami, a na koncu sem moral prevzeti odgovornost,"
je po tekmi dejal Dončić, ki je metal za tri 4/11, iz igre pa 9/20. Zaradi prvega soočenja z Zionom Williamsonom (21 točk) je bila tekma v Dallasu posebej izpostavljena v srednem NBA-sporedu. "Gre za močnega in raznovrstnega igralca, ki nam je dal veliko dela. Čaka nas še veliko takšnih tekem," je Dončić pokomentiral še dve leti mlajšega zvezdnika, ki je prvič v karieri odigral dve NBA-tekmi v dveh zaporednih dnevih. Williamsona sta v obrambi dobro zaustavljala Porzingis in Maxi Kleber. "Izjemno sta odigrala v obrambi proti Zionu. Vem, da sta se podrobno pripravljala na ta obračun," je soigralca pohvalil Dončić.

Z 22. trojnim dvojčkom samostojni rekorder Mavsov
Dončićev končni izkupiček proti New Orleansu je bil 30 točk, kar 17 skokov in 10 podaj za 14. trojni dvojček sezone, s čimer vodi v celotni Ligi NBA. Skupno je na 122. NBA-tekmi LD77 vpisal že 22. trojni dvojček, s čimer je postal samostojni rekorder Dallasa v tej statistični prvini. Predtem je rekordno znamko Mavsov držal Jason Kidd, ki pa je za 21 "triple doublov" potreboval kar 500 tekem v modro-belem dresu. Rekordno število skokov -18 -je LD77 sicer dosegel na decembrskem soočenju s Pelikani.

Preventivno na slikanje palca
Po tekmi je šel Dončić na preventivno slikanje palca na levi roki, zaradi poškodbe katerega je izpustil eno tekmo. Izvid je bil negativen. "Vem, da bo bolelo po vsaki tekmi," je dejal prvi zvezdnik Mavsov, ki ga bo načeti palec motil pri igri še nekaj časa.

Najvišja prednost +11 sredi 2. četrtine
Večino prve četrtine je vodil New Orleans, a je Dallas s trojko razpoloženega Setha Curryja prevzeli vodstvo, ki so ga zadržali do polčasa. Vmes so povedli že za 11 točk, ravno ko je 7 točk nanizal Luka Dončić, a so se vztrajni Pelikani do odmora približali na samo 2 točki zaostanka (57:55). Prvo polovico tekme je Luka Dončić sklenil s 13 točkami, 5 skoki in 4 podajami, a tudi kar 6 izgubljenimi žogami. Mavsi so podelili kar 11 blokad, kar je njihov rekord sezone.

Že tako dolg seznam odsotnih Mavsov se je podaljšal z zgodnjo poškodbo Doriana Finney-Smitha. Sredi 3. četrtine je New Orleans po polaganju razigranega Lonza Balla (25 točk) končno spet povedel, a je odgovorila je naveza Dončić – Courtney Lee. Pred zadnjo četrtino so gostje, ki se bojujejo za vstop v končnico, še naprej zaostajali le za dve točki (87:85).

Italijan za podaljšek z edinim košem iz igre
S prvim košem v zadnji četrtini dobre 3 minute pred koncem je Dončić spet prinesel Dallasu vodstvo (106:104). Na drugi strani je Ingram zadel trojko in še težak met s strani za 109:106 dve minuti pred koncem. Odgovor Mavsov se je začel z Maxijem Kleberjem, nato pa je Dončić premešal vrste Pelikanov in našel odprtega Curryja za trojko in 111:109. Vendar Curry je nato zadel le enega izmed prostih metov in ponudil priložnost gostom. Samo 7 sekund pred koncem je trojko za izenačenje na 112:112 zadel Nicolo Melli, kar je bil sploh prvi koš Italijana iz igre na tekmi! Sledil je podaljšek, ki ga je odločil Dončić.

Williamson prvič igral back-to-back
Zaradi poškodbe še pred začetkom krstne sezone v Ligi NBA so pri Pelikanih sklenili, da prvi izbranec preteklega nabora Zion Williamson ne bo igral na drugih tekmah, če ima New Orleans na sporedu dve tekmi v dveh dneh. A to se je spremenilo ta teden in v Dallasu se je navdušujoči najstnik iz Severne Karoline pojavil v začetni postavi Pelikanov, četudi je še večer predtem igral proti Minnesoti. Williamson, ki je postal superzvezdnik še pred debijem, je na prvih 16 tekmah v Ligi NBA v povprečju dosegal 24,2 točke na tekmo.

Dragić blestel na floridskem derbiju
Na floridskem derbiju Miami – Orlando (116:113) je potekal festival trojk, pri čemer je kot na celotni tekmi imel ključno vlogo Goran Dragić (25 točk in 9 podaj). Miami je na račun sosedov prišel do četrte zaporedne zmage, s čimer se je utrdil na 4. mestu Vzhoda.

Večino tekme je bil Heat v prednosti, a vseeno je prišlo do napete končnice, kjer pa je gostujoči Magic na koncu zapravil priložnost za podaljšek. Dve sekundi pred koncem je iz izdelanega položaja za tri Aaron Gordon zgrešil met za izenačenje.

Goran Dragić je proti Orlandu prikazal najučinkovitejšo predstavo na zadnjih 10 tekmah, od kar je 10. februarja Portlandu nasul 27 točk. Foto: AP

Rekordnih 22 trojk Heata
Vročica je končala tekmo z 22 trojkami, kar je nov klubski rekord. Kar 9 v samo 12 poskusih jih je dosegel Duncan Robinson, ki je bil s 27 točkami tudi prvi strelec gostiteljev. Tesno za petami po učinku mu je sledil Dragić s 25 točkami, za tri je metal 5/9, predvsem pa je Gogi vodil Miami kot organizator igre in je podelil 9 podaj.

Pri gostih je izstopal Terrence Ross, ki je vzdrževal stik z 8 trojkami in kar 35 točkami. "Prvenstvo Floride" za sezono 2019/20 je tako s 3:1 v zmagah pripadlo Miamiju.

Tekme 4. marca:

DALLAS – NEW ORLEANS
* 127:123 (24:22, 33:33, 30:30, 25:27) - po podaljšku
Porzingis 34 (iz igre 14/28) in 12 skokov, Dončić 30 (iz igre 9/20, za tri 4/11), 17 skokov in 10 podaj v 41 minutah igre, Curry 21, Hardaway 18; Ingram 27, Ball 25 in 11 skokov, Williamson 21 in 6 skokov, Holiday 19, Favors 10 in 14 skokov.