Luka Dončić in Derrick Jones, ki se je izkazal z dvojnim dvojčkom. 12 točkam je dodal deset skokov. Foto: Reuters

24-letni Ljubljančan, ki je zaradi težav z gležnjem izpustil zadnjo tekmo proti Portlandu, je blestel s 34 točkami, šestimi skoki in osmimi podajami, Irving pa je prispeval še točko več in v statistiko dodal tudi osem skokov in pet podaj. Iz osmih poskusov je zadel šest trojk, odločilni dve za izenačenje in vodstvo v zadnji četrtini, potem ko je na preobrat in serijo 11:0 Minnesote Dallas odgovoril z delnim izidom 13:0.

"Čeprav je to kliše, ampak odločilno je bilo, da smo bili osredotočeni na načrt, ki smo si ga zadali pred tekmo. Pod košem smo bili oslabljeni, sploh proti Townsu in Gobertu. Pomemben je bil skok in malenkosti, ki so nam prinesle zmago. Košarka je ekipni šport in vsi v moštvu morajo slediti skupnemu cilju," je dejal Irving, Dončić pa dodal: "Ko je Minnesota povedla, smo ostali zbrani. Dosegali smo odprte mete in lepo je krožila žoga. Zaupamo si kot ekipa. Kyrie je bil odličen. Ko ujame ritem, je res izvrsten. Ko vzame žogo na koncu, veš, da bo zadel. Po tistih dveh trojkah je dejal, da je utrujen, zato sem jaz potem vodil napad. Najbolj pomembno je, da ostanemo zdravi. Letos imamo res veliko težav s poškodbami, a se držimo. V zadnjem času smo napredovali v obrambi. Iz dobre obrambe izvira tudi dober napad. Če dobivamo skok, lahko igramo hitro tranzicijo, v tem pa smo eni najboljših v ligi."

Dallas je slavil tretjič zapored, prvič na tretji medsebojni tekmi v tej sezoni pa je na kolena spravil Minnesoto, ki je klonila šele desetič letos in ostaja na vrhu Zahoda. Mavsi so bili oslabljeni, predvsem pod obročem, kjer ni bilo Derecka Livelyja, na drugi strani pa sta stala Karl-Anthony Towns in Rudy Gobert. Volkovi so sicer dobili skok, vendar so v drugem polčasu Mavsi dobro kontrolirali boj za odbite žoge, predvsem jih v drugem delu niso veliko dopustili v napadu. Anthony Edwards je bil sicer s 36 točkami najbolj razpoložen pri gostih. Dallas ima pred sabo še štiri domače tekme zapored, naslednja ga čaka v noči na sredo po slovenskem času, ko se bo pomeril z Memphisom.

Dallas je dobil prvo četrtino s 30:29. Dončić je zgrešil prve tri poskuse izza črte, ko je v četrto zadel, pa je v šesti minuti priigral sedem točk naskoka gostiteljem, kar je bila najvišja razlika v uvodnih 12 minutah. Luka je v tem delu igre zbral 11 točk, v deveti minuti pa izsilil tretjo osebno napako Edwardsa, ki je do tedaj prispeval že 12 točk. V prvi četrtini so Volkovi ujeli kar osem odbitih žog v napadu. V drugi je bil skok bolj izenačen, Dallas pa je na krilih Irvinga ohranjal pobudo. Kyrie je v drugi četrtini dosegel deset točk, v prvem polčasu pa tako kot Dončić 17. V 16. je odlični organizator igre, ki je po vrnitvi po poškodbi ujel zelo dobro formo, zadel za +8, ob odmoru pa so Mavsi vodili s 60:56. Luka je pred koncem polčasa izsilil še tretjo osebno napako.

Odlični reprezentant Dominikanske republike je takoj na začetku tretje četrtine dobil četrto osebno napako, vseeno pa je Minnesota v tretji minuti nadaljevanja izenačila, v četrti pa prek Edwardsa povedla. Po minuti odmora Mavsov je Dončić dosegel svoj prvi koš v drugem polčasu, potem pa je bil za vodstvo Dallasa natančen še izza črte. Takoj zatem je dve trojki zapored zadel Irving, ki je blestel v uvodnih minutah tretje četrtine, v kateri je dal deset točk. V zaključku je bil razigran Luka, ki je dodal 13 točk in poskrbel za najvišje vodstvo do tedaj (91:82).

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Dallas je zapravil kar nekaj napadov za povišanje prednosti na dvomestno, potem pa je sledil nalet Minnesote. Edwards in predvsem Towns sta bila nezaustavljiva. 19:9 je bil delni izid v gostujočo korist, ko je dobrih pet minut pred koncem Towns s trojko povedel Volkove v vodstvo. Potem je dosegel še koš in zadel dodaten prosti met, Edwards pa je bil natančen za 100:106. Minnesota je naredila serijo 11:0, ki jo je po podaji Dončića prekinil Dwight Powell. Po minuti odmora Jasona Kidda so gostitelji strnili vrste v obrambi, Irving pa je prevzel odgovornost v napadu.

S trojko je tri minute pred koncem izenačil. Po dobri obrambi Dallasa je minuto zatem že izgubil žogo, vendar jo je ukradel Gobertu nazaj, zatem pa iz kota zadel še eno trojko za domače vodstvo. Towns je bil na drugi strani nenatančen, Dončić pa je po zgrešenem metu Irvinga dobro odigral v obrambi proti Gobertu. Nato je on prevzel organizacijo napada. Ko so ga podvajali, je našel Derricka Jonesa, ki je zgrešil izza črte, vendar se je Townsu še enkrat zatresla roka. Potem je Luka z Jonesom odigral podobno akcijo, tokrat pa jo je ta zaključil z zabijanjem in potrditvijo zmage Dallasa, ki je naredil serijo 13:0, medtem ko Minnesota več kot tri minute ni dosegla koša.

"Kyrie in Luka sta bila odlična, dajala sta ton celotni ekipi. Čutim njuno zaupanje drug v drugega. Skupaj sta opravila odlično delo, da sta našla pot do zmage," je predstavo zvezdniškega dvojca Dallasa pozdravil Kidd.

Dončić: Kadar v obrambi igramo dobro, smo uspešni in lahko zmagamo
LeBron James je zasenčil Paula Georgea. Foto: AP

Lakersi na mestnem derbiju končali črn niz
Zelo napeto je bilo v Los Angelesu, kjer so Lakersi premagali mestne tekmece Clipperse s 106:103. Odločilno trojko je minuto in 17 sekund pred koncem zadel Taurean Prince. To je bila šele četrta zmaga Jezernikov na zadnjih 14 tekmah.

Austin Reaves je zadel le en prosti met štiri sekunde pred koncem. Tyronn Lue ni imel več minute odmora, vseeno pa je imel Norman Powell lepo priložnost za izenačenje. Malce je zgrešil trojko z desne strani, žoga je bila že v obroču, a se je odkotalila ven.

Nekdanji igralec Lakersov Ivica Zubac je zbral 22 točk in 19 skokov. Paul George je prav tako dosegel 22 točk. Kawhi Leonard ni imel strelskega večera (15 točk, 6/17 iz igre, 2/7 za tri).

Trener Lakersov Darvin Ham je po štirih zaporednih porazih slišal številne kritike. Motiv proti Clippersom je bil izjemen. LeBron James je navdušil s 25 točkami, 8 skoki, 7 podajami in atraktivnim zabijanjem prek Georgea.

Milijarder Steve Ballmer pospešeno gradi Intuit Dome v Inglewoodu poleg znamenitega Foruma. Novi dom Clippersov bo odprl vrata oktobra. V Crypto.com Areni bodo torej le še dvakrat gostili Lakerse.

Tekme 7. januarja:

DALLAS − MINNESOTA
115:108 (30:29, 30:27, 31:26, 24:26)
Irving 35 (14/27 iz igre, 6/8 za tri), Dončić 34 (12/26 iz igre, 5/12 za tri, 5/8 M), 6 skokov in 8 podaj v 39 minutah, Jones (10 skokov) in Hardaway po 12, Powell in Williams po 9, Green 4; Edwards 36 (14/27 iz igre) in 10 skokov, Towns 24, Reid 15, Gobert (17 skokov) in Conley po 9, McLaughlin 6, Anderson 4, Alexander-Walker 3, McDaniels 2.

CLEVELAND – SAN ANTONIO 117:115
Allen 29 (11/19 iz igre) in 16 skokov, LeVert 23 (4/5 za tri), Merrill 18 (5/9 za tri), Mitchell 17 (7/18 iz igre, 1/10 za tri); Wembanyama 24 (6/13 iz igre, 2/5 za tri), 10 skokov in 5 blokad, Vassell 22 (4/9 za tri), Jones in Johnson po 18.

BROOKLYN – PORTLAND 127:134 - po podaljšku
Bridges 42 (15/26 iz igre, 4/8 za tri), Johnson 17, Claxton 16 (8/8 iz igre) in 11 skokov; Simons 38 (13/25 iz igre, 5/10 za tri), Grant 27, Sharpe 21.

ORLANDO − ATLANTA 117:110
Banchero 35 ( met 13/29) in 10 skokov, Houstan 25, Suggs 16, M. Wagner 15, Bitadze 11 in 14 skokov, Anthony 10; Young 31 (met 11/23), Murray 24, Bogdanović 18, Bey 16, Johnson 12 in 11 skokov.

SACRAMENTO − NEW ORLEANS 100:133
Sabonis (10 skokov) in Huerter po 17, Ellis 13, Vezenkov 11, Barnes in Edwards po 10; McCollum 30 (met 11/16), Valančiunas (12 skokov) in Ingram po 15, Daniels 14, Hawkins 12, Murphy in Marshall po 11.

DENVER − DETROIT 131:114
Murray 37 (met 14/24), Porter in Caldwell-Pope po 18, Watson 15, Jackson 13; Duren 20 Burks 18, Bogdanović 14, Ivey 13, Knox 12, Livers 11.

PHOENIX − MEMPHIS 115:121
Booker 24, Durant 23 in 10 skokov, Nurkić 18 in 19 skokov, Allen 16, Beal 12; Jackson 28 in 10 skokov, Smart 25, Bane 23, V. Williams 19.

GOLDEN STATE − TORONTO 118:133
Thompson 25, Moody 21, Jackson-Davis 16 in 11 skokov, Kuminga 13, Šarić 11, Looney 10; Barrett 37 (met 13/20), Boucher 17, Siakam 16, Pöltl (11 skokov) in Trent po 14, Schröder 13.

LA LAKERS − LA CLIPPERS 106:103
James 25 (11/19 iz igre), 8 skokov in 7 podaj, Davis 22 (10/15 iz igre) in 10 skokov, Prince (3/6 za tri) in Russell (3/9 za tri) po 13; George (8/18 iz igre, 4/11 za tri) in Zubac (19 skokov) po 22, Leonard (6/17 iz igre, 2/7 za tri) in Harden (3/7 za tri) po 15, Powell 14 (2/5 za tri).