Za Boston Celticse je igralo ogromno izvrstnih košarkarjev, toda le še nepozabni Larry Bird je na eni tekmi dal 60 točk, kar je zdaj uspelo še Jaysonu Tatumu. Foto: AP

"Mislim, da je najboljši del vsega skupaj, da smo se vrnili po zaostanku, zmagali in da je vsak prispeval svoj delež. To je dokaz rasti naše ekipe. Torej, da vsak prispeva svoje, ko izgubljamo za 30 in najdemo pot do zmage," je povedal nov junak TD Gardna. 60 točk je v dresu slovite franšize iz Massachusettsa dosegel le še legendarni Larry Bird.

Spursi so si v drugi četrtini priigrali že 32 točk naskoka, ob polčasu pa so vodili za 29 (48:77). V prvem delu so gostje iz San Antonia iz igre metali več kot 71-odstotno. Še v tretji četrtini je vodstvo znašalo 31, potem pa se je začel domači preobrat. Tatum je 21 točk dal v zadnji četrtini, še deset pa jih je dodal v podaljšku, kjer je štiri sekunde pred koncem s prostih metov odločil obračun.

"Delal je, kar mora veliki igralec. Bil je učinkovit, nas je vodil, dosegal pomembne oziroma ključne koše. To je to, kar potrebujemo, če želimo napredovati," je o pristavil drugi zvezdnik Celticsov Jaylen Brown, ki je prispeval 17 točk, 16 sekund pred koncem podaljška pa zadel s trojko, s katero so gostitelji povedli. Pri San Antoniu je bil s 30 točkami najuspešnejši DeMar DeRozan, ki je ob tem dodal še 14 podaj.

Phoenixu dvoboj za vrh Zahoda

Devin Booker, ki je edini v zgodovini NBA-ja 60 točk dosegel mlajši od Tatuma, je bil medtem z 31 točkami prvi strelec dvoboja vodilnih ekip lige. Phoenix je bil na domačem parketu s 121:100 boljši od Utaha, s čimer je tudi prevzel vodstvo na Zahodu. Sonca so imela na voljo udarni branilski dvojec, ki ga ob Bookerju sestavlja še izkušeni Chris Paul (12 točk, 9 podaj), Jazzu pa se je poznala odsotnost poškodovanih Mika Conleyja in Donovana Mitchella.

Phoenix, ki si je pred dvema dnevoma zagotovil prvo končnico po 11 letih, je vodil vso tekmo. Že prvo četrtino je dobil za 16, v drugi pa je razlika narasla na 25. Gostje so se v tretji četrtini približali na 13, bližje pa niso mogli. Zdaj imajo Sunsi s 45 zmagami in 18 porazi enak izkupiček kot Utah, toda dobili so vse tri medsebojne obračune, tako da so v prednosti. Najboljši strelec gostov iz Salt Lake Cityja je bil Bojan Bogdanović z 22 točkami.

"Takšne tekme je iz psihološkega vidika težko igrati. Pripravljaš se na tekmo z najboljšo ekipo lige, pri kateri potem manjka nekaj ključnih mož. Tako si poraza ne smeš privoščiti, a smo tokrat opravili svoj posel,” je bil zadovoljen trener Phoenixa Monty Williams, njegov kolega na nasprotni strani, Quin Snyder, pa je povedal: “Nismo izvajali stvari, kot smo si jih želeli. Na takšnih tekmah, ko določeni košarkarji ne morejo igrati, je prostora za napake zelo malo."

Poraz Lakersov kljub vrnitvi Jamesa

V kalifornijskem dvoboju je Sacramento v gosteh premagal Los Angeles Lakerse (106:110), pri katerih je prvič po 20. marcu po poškodbi gležnja zaigral LeBron James. MVP lanskega finala, ki je izpustil 20 tekem, kar je najdaljša odsotnost v njegovi bogati karieri, je ob vrnitvi prispeval 16 točk. 2,7 sekunde pred koncem je zgrešil trojko za vodstvo.

Jezerniki so klonili na peti od zadnjih šestih tekem. Kingsi so pred zadnjo četrtino izgubljali za deset, a so hitro ujeli priključek, potem ko gostitelji skoraj tri minute niso dosegli koša. Prvi strelec gostov je bil s 23 točkami Tyrese Haliburton, Richaun Holmes jih je dodal 22, Terence Davis pa jih je deset od 15 dal v zadnji četrtini. Anthony Davis je bil z 22 prvi strelec Lakersov.

Tekme 30. aprila:
BOSTON – SAN ANTONIO 143:140 - po podaljšku
Tatum 60 (20/37 iz igre, 5/7 za tri, prosti meti 15/17) in 8 skokov, Brown
17 (5/24 iz igre), Nesmith 16; DeRozan 30 (7/21 iz igre) in 14 podaj, Murray in Walker po 24, Gay 16 (3/3 za tri).

PHILADELPHIA – ATLANTA 126:104
Howard 19 (8/11 iz igre) in 11 skokov, Harris, Embiid in Simmons po 18; Young 32 (10/19 iz igre), Gallinari 16 (4/6 za tri), Okongwu 12.

BROOKLYN – PORTLAND 109:128
Irving 28 (12/26 iz igre), Green 16 (3/5 za tri), James 15; Lillard 32
(8/13 za tri), 9 podaj in 7 skokov, Nurkić 23 in 11 skokov, Powell 19,
Anthony 15.

CLEVELAND – WASHINGTON 93:122
Sexton 22 (7/19 iz igre), Osman 14, Allen 13 in 11 skokov; Beal 19 (8/24 iz igre), Neto 17, Westbrook 15 (5/12 iz igre), 12 skokov in 11 podaj.

MEMPHIS – ORLANDO 92:75
Brooks 20, Valančiunas 14 in 15 skokov; Bamba (15 skokov) in Anthony po 15.

PHOENIX – UTAH 121:100
Booker 31 (13/19 iz igre), Bridges 18, Paul 12 in 9 podaj; Bogdanović 22 (6/11 iz igre), Ingles in Clarkson po 12, Mitchell ni igral.

CHICAGO – MILWAUKEE 98:108
White 21 (4/8 za tri), Vučević 17 (7/27 iz igre) in 15 skokov, Theis 16 in 10 skokov; Middleton in B. Lopez po 22, Portis (14 skokov) in Holiday po 16, J. Antetokounmpo ni igral.

LA LAKERS – SACRAMENTO 106:110
Davis 22 in 11 skokov, Drummond 17, James 16 (6/12 iz igre, 1/5 za tri), 8 skokov in 7 podaj v 32 minutah; Haliburton 23 in 10 podaj, Holmes 22, Fox in Barnes nista igrala.