Gostitelji so Dončića podvajali, večkrat je našel proste soigralce, ki pa niso zadeli niti iz najbolj ugodnih položajev. Foto: Reuters

To je bil že tretji zaporedni poraz Dallasa, ki je bil na sedmih letošnjih gostovanjih uspešen le enkrat. Mavericksi so bili brez prave energije. Zadeli so le enajst trojk od 39 poskusov. Reggie Bullock (0/4 za tri) in Tim Hardaway (0/3), ki sta bila še v lanski končnici prava ostrostrelca, sta v veliki krizi. Tudi Josh Green je zgrešil vse tri poskuse izza črte.

Raptorsi imajo veliko poškodovanih igralcev. Manjkali so Pascal Siakam, Scottie Barnes, Precious Achiuwa in Otto Porter. Trener Nick Nurse je imel že drugo tekmo zapored na voljo le deset igralcev.

Fred VanVleet je odlično organiziral igro, prispeval je 26 točk in 7 podaj, O.G. Anunoby je 12 od 26 točk dosegel v zadnji četrtini. Izkazal se je tudi Chris Boucher z 22 točkami in 13 skoki. Raptorsi so dobili skok z 48:34.

Kidd: Ni panike
"Luka je imel vedno ob sebi dva igralca. Dokazal je, da je zrel igralec, saj ni skušal na silo zaključevati akcij," je poudaril trener Jason Kidd.

"Ni panike. Moramo igrati bolj konstantno. Enkrat nam ne steče v napadu, nato pa na naslednji tekmi slabo igramo v obrambi," je dodal strateg Dallasa, ki ga najbolj skrbi slab met za tri točke. Upa, da ga bodo uspeli popraviti že v nedeljo na težkem gostovanju v Milwaukeeju.

Fred VanVleet je povzročal velike težave obrambi Dallasa. Foto: Reuters

Dallas hitro zapravil 15 točk naskoka
Gostitelji so zelo slabo začeli tekmo v Scotiabank Areni. Tri minute in pol niso dosegli niti točke. Po štirih minutah in pol je Boucher z zabijanjem vpisal prvi koš iz igre. Mavericksi so po dveh zaporednih trojkah Spencerja Dinwiddieja povedli za enajst točk (4:15). Sredi uvodne četrtine je Dončić s štirimi točkami povišal na 7:22. Šele v zadnjih minutah prve četrtine je Toronto ujel ritem v napadu. VanVleet je odgovoril z devetimi točkami in Toronto se je približal po 12 minutah (24:29).

Raptorsi precej boljši v drugi in tretji četrtini
Zalet so gostitelji prenesli v drugo četrtino, ko so že po minuti in desetih sekundah povedli s 30:29. Dončić je počival pet minut, potem pa se je vrnil na parket. Do odmora je zbral 11 točk, štiri skoke in štiri podaje. Dve sekundi pred piskom sirene za konec prvega polčasa je bil natančen z desetih metrov in Toronto je imel ob odmoru le dve točki naskoka (54:52).

V tretji četrtini so gostitelji znova bolje začeli. Juancho Hernangomez je s trojko poskrbel za najvišjo prednost na tekmi (71:60). Mavericksi so zadeli le eno trojko iz sedmih poskusov in imeli so srečo, da so po 36 minutah zaostajali le za osem točk (81:73).

Chris Boucher je pol minute pred koncem dvignil navijače na noge, ko je zadel tik pred iztekom napada. Foto: Reuters

Mavericksi prevzeli vodstvo, a slabo odigrali končnico
Zadnjo četrtino je Dallas odprl z delnim izidom 11:2. Christian Wood je zadel dve zaporedni trojki, enkrat je bil izza črte natančen še Dorian Finney Smith, Dončić pa je z dvema prostima metoma poskrbel celo za vodstvo gostov (83:84). Dve minuti pred koncem je sodnik Bill Kennedy (v končnici si je trikrat ogledal posnetek na pomožnem ekranu) po ogledu posnetka priznal koš Dinwiddieja, saj je Hernangoez udaril po obroču. Mavericksi so znižali na 95:94.

Ko je vse kazalo, da bo ura za napad Toronta potekla, je Boucher iz težkega položaja povišal na 101:98 ob osebni napaki Reggieja Bullocka. Dodatni prosti met je zgrešil. Po minuti odmora je Dončić ekspresno znižal na 101:100, nato pa so Mavericksi morali narediti osebno napako in Thaddeus Young je zadel oba prosta meta. Po zadnji minuti odmora so gostitelji podvojili Dončića, žoga je zaokrožila, a je Finney Smith podal naravnost v roke Younga in Anunoby je z dvema prostima metoma potrdil zmago Toronta.

James nasul Spursom 39 točk
San Antonio je še drugi večer zapored izgubil proti LA Lakersom (138:143). To je bila peta zmaga Jezernikov na zadnjih šestih tekmah in osmi zaporedni poraz Spursov.

LeBron James je skušal z brisačo zaustaviti krvavitev, potem ko je Russell Westbrook prejel močan udarec v obraz. Foto: Reuters

V petek je blestel Anthony Davis, ki je tokrat počival. Dirigentsko palico je prevzel LeBron James, ki je zadel sedem od 12 poskusov izza črte, natančen je bil pri vseh desetih prostih metov. Imeniten večer je končal z 39 točkami (rekord sezone) in 11 skoki. Dennis Schröder je prispeval 21 točk, Lonnie Walker pa 19.

Collins izključen v tretji četrtini
Trener San Antonia Gregg Popovich ima res veliko težav. Že v prvem polčasu sta se poškodovala Jakob Pöltl in odlični novinec Jeremy Sochan. Dve minuti pred koncem tretje četrtine je bil izključen Zach Collins, ki je zadel Russlla Westbrooka v glavo in zvezdnik Lakersov je močno krvavel.

"Mislim, da smo s tekme v tekmo boljši. Žoga hitreje kroži, pridemo do izdelanih metov. Na začetku sezone bi tako tekmo izgubili. Obramba se lahko še precej izboljša, vsaka zmaga pa je dobrodošla za samozavest," je pojasnil James, ki bo 30. decembra praznoval 38. rojstni dan.

Ayton zagotovil novo zmago Phoenixu
Precej bolj napeto je bilo v Footprint Centru v Arizoni, kjer je Phoenix premagal Utah s 113:112.

Deandre Ayton je bil junak večera v Footprint Centru. Tudi brez Chrisa Paula so Sunsi na vrhu Zahoda. Foto: AP

V zadnjih dveh minutah nobena ekipa ni dosegla koša iz igre. Jordan Clarkson je z dvema prostima metoma približal Utah na točko zaostanka 26 sekund pred koncem. Gostje so se odločili, da ne bodo naredili osebne napake, Devin Booker pa je zgrešil trojko z leve strani. Odbito žogo je ujel Deandre Ayton in oglasila se je sirena. Kelly Olynyk je naredil osebno napako nad centrom Sunsov, a že po koncu tekme. Tako so odločili sodniki po pregledu posnetka.

Phoenix je dobil že enajst tekem na domačem parketu, izgubil je le enkrat. Utah je udarno začel sezono (10 zmag in trije porazi), a v zadnjih tednih ne gre več po načrtih. To je bil že sedmi poraz na zadnjih desetih tekmah.

Ayton je postavil rekord sezone z 29 točkami in 21 skoki, tudi slabši strelski večer Bookerja (8/27 iz igre, 1/7 za tri) se ni preveč poznal. Chris Paul še vedno okreva po poškodbi pete.

Tekme 26. novembra:
TORONTO – DALLAS
105:100 (24:29, 30:23, 27:21, 24:27)
VanVleet (7/18 iz igre, 3/9 za tri) in Anunoby (9/19 iz igre, 2/4 za tri) po 26, Boucher 22 (10/19 iz igre) in 13 skokov, J. Hernangomez 10, Trent 9, Birch 6, Young 4, Dowtin 2; Dončić 24 (8/15 iz igre, 2/4 za tri, prosti meti 6/9), 9 podaj in 7 skokov v 43 minutah, Finney Smith 16, Dinwiddie 15, Kleber 11, Wood 10, Powell 8, Green 6, Bullock (0/4 za tri) in Hardaway po 4, McGee 2.

HOUSTON – OKLAHOMA CITY 118:105
Green 28 (6/9 za tri), Sengun 21 (10/17 iz igre) in 19 skokov, Porter 16; Gilgeous Alexander 32 (12/21 iz igre), Giddey 18, Wiggins 15 (3/6 za tri).

SAN ANTONIO – LA LAKERS 138:143
K. Johnson 28 (10/28 iz igre) in 10 skokov, T. Jones 23 (9/13 iz igre), 13 podaj in 8 skokov, Vassell 20 (4/9 za tri); James 39 (11/21 iz igre, 7/12 za tri, prosti meti 10/10) in 11 skokov, Schröder 21 (3/4 za tri), Walker 19 (3/5 za tri), Reaves 16 (6/7 iz igre), Davis ni igral.

PHOENIX – UTAH 113:112
Ayton 29 (11/19 iz igre) in 11 skokov, Booker 27 (8/27 iz igre, 1/7 za tri), 11 skokov in 7 podaj, Bridges 16; Clarkson 22 (8/18 iz igre), Sexton 20, Markkanen 15 in 10 skokov.