Luka Dončić je zasenčil zvezdnika Portlanda Damiana Lillarda. Veselil se je tretjega trojnega dvojčka sezone, desetič je presegel 30 točk in se utrdil na prvem mestu lestvice strelcev. Foto: AP

Portland je v letošnji sezoni dobil večino tekem, ki so se odločale v napeti končnici. Prejšnji teden je Jerami Grant zadel ob pisku sirene v Phoenixu. Tokrat so zadnje minute pripadle Mavericksom, ki so si z delnim izidom 12:2 zagotovili odločilno prednost.

Ostrostrelec Dinwiddie junak v končnici
Damian Lillard je zadel trojko z desetih metrov dve minuti in 50 sekund pred koncem za zadnje vodstvo Blazersov (103:106). Gostitelji, ki so sicer slabo metali izza črte (14/43), so se razigrali v odločilnih trenutkih. Spencer Dinwiddie je zadel tri izjemne trojke v minuti in 14 sekundah. Po zgrešenem metu Lillarda je še Dorian Finney-Smith zadel z osmih metrov za 115:108 in 54 sekund pred zadnjim piskom sirene so bili gostje v izgubljenem položaju.

Spencer Dinwiddie je zadel tri trojke v končnici, piko na i pa je postavil Dorian Finney-Smith. Foto: AP

23-letni Ljubljančan v končnici ni pretiraval z meti iz nemogočih položajev, ampak je odlično organiziral igro in z natančnimi podajami poisk odprte soigralce. Dinwiddie je zadel šest trojk v osmih poskusih in zbral 20. Christian Wood, ki na zadnjih dveh tekmah ni igral, je prispeval 19 točk.

"Zaupati moramo soigralcem. Dinwiddie je zadel tri izjemne trojke, ki so prelomile tekme. Po dveh grenkih porazih smo se vrnili domov, kjer nas je zelo težko premagati. Portland je odlična ekipa na gostovanjih, Lillard in Grant sta vedno razigrana, težko ju je ustaviti," je povedal Dončić.

Grant najboljši strelec Blazersov
Najboljši strelec Blazersov je bil Grant s 37 točkami (5/9 za tri), kar je njegov rekord sezone. Lillard ni imel strelskega večera (6/16 iz igre, 2/7 za tri), a je vseeno zbral 29 točk, 12 podaj in 7 skokov. Anfernee Simons je petkrat zadel izza črte in končal pri 24 točkah. Rezervisti Portlanda so skupaj dosegli le 18 točk. Poznalo se je, da je zaradi bolečin v kolku manjkal Jusuf Nurkić.

14 točk Dončića v prvi četrtini
Jason Kidd je moral že po dveh minutah vzeti prvo minuto odmora, saj so Blazersi ekspresno povedli s 7:0. Dončić je hitro odgovoril in tudi dvignil roki v zrak, ko je končno zadel trojko po koraku nazaj v 9. minuti za vodstvo Dallasa s 27:23. V prvi četrtini je zbral 14 točk, Mavericksi pa so z delnim izidom 15:2 povedli s 35:25 po 12 minutah.

Chauncey Billups je lahko zelo zadovoljen z začetkom  sezone. Blazersi so dobili štiri od šestih tekem na gostujoči turneji. Foto: AP
Chauncey Billups je lahko zelo zadovoljen z začetkom sezone. Blazersi so dobili štiri od šestih tekem na gostujoči turneji. Foto: AP

Gostitelji hitro zapravili 16 točk naskoka
Sredi druge četrtine je prednost narasla na 49:33, potem ko je Tim Hardaway zadel dve zaporedni trojki, enkrat pa je bil natančen Dinwiddie. Portland je odgovoril z delnim izidom 13:0, razigral se je Grant in od odmoru je prednost Mavericksov znašal le še dve točki (59:57).

V tretji četrtini so imeli Blazersi vseskozi minimalno prednost. Po 36 minutah je kazalo na napeto končnico (85:88).

Lillard vsega ni uspel rešiti sam
Sredi zadnje četrtine so Mavericksi dvignili ritem v napadu in z devetimi zaporednimi točkami prevzeli vodstvo (101:98) po dveh zaporednih koših Dončića. MVP finala leta 2004 Chauncey Billups je vzel minuto odmora in v končnici zaupal Lillardu. Zvezdnik je naprej lepo zaključil polaganje, nato pa je zadel trojko z desetih metrov (103:106). V odločilnih trenutkih so ga gostitelji dobro ustavili, tokrat so se izkazali v obrambi. V napadu so blesteli, Dinwiddie je s tremi trojkami prevesil tehtnico na stran Dallasa.

V torek prihajajo stari znanci Clippersi
Mavericksi na domačem parketu igrajo zelo dobro, dobili so šest od sedmih tekem, le proti Oklahomi so zapravili veliko prednost in izgubili po podaljšku. Tudi naslednje štiri tekme bodo igrali v American Airlines Centru. V torek se bodo srečali z LA Clippersi.

Netsi v odlični formi brez Irvinga
LA Clippersi so izgubili proti Brooklynu s 95:110. Netsi so dobili štiri od petih tekem brez suspendiranega zvezdnika Kyrieja Irvinga, ki tudi na nedeljski tekmi proti Lakersom v Crypto.com Areni v Los Angelesu ne bo igral.

Kevin Durant je dosegel 27 točk, Seth Curry pa jih je dodal 22, štirikrat je bil natančen izza črte. Netsi so zadnjo četrtino dobili s 35:24.

Jayson Tatum je najzaslužnejši za zmagovalni niz Bostona. Foto: Reuters

Paul George je zadel le pet od 21 metov iz igre. To je bil peti poraz Clippersov na desetih tekmah brez Kawhija Leonarda, ki še vedno ni pripravljen za igro zaradi bolečin v desnem kolenu.

Tatum nasul Pistonsom 43 točk
Detroit je izgubil proti Bostonu s 108:117. Jayson Tatum je 28 od 43 točk (rekord sezone) dosegel že v prvem polčasu. To je bila že šesta zaporedna zmaga Celticsov, ki so na drugem mestu na Vzhodu.

Porzingis zrežiral zmago Washingtona
Washington, ki je v četrtek premagal Dallas, je odlično formo potrdil tudi proti Utahu (121:112). Vrnil se je Kristaps Porzingis in se izkazal z 31 točkami in 10 skoki. Bradley Beal je manjkal že na četrti zaporedni tekmi in tudi v nedeljo proti Memphisu ne bo igral.

Tekme 12. novembra:
DALLAS – PORTLAND
117:112 (35:25, 24:32, 26:31, 32:24)
Dončić 42 (13/22 iz igre, 1/5 za tri, prosti meti 15/18), 13 skokov in 10 podaj v 38 minutah, Dinwiddie 20 (6/8 za tri), Wood 19, Hardaway 16, Finney Smith in Green po 6, Kleber 4, Bullock in Powell po 2; Grant 37 (13/22 iz igre, 5/9 za tri), Lillard 29 (6/16 iz igre, 2/7 za tri, prosti 15/17), 12 podaj in 7 skokov, Simons 24 (5/11 za tri), Walker in Sharpe po 5, Watford in Little po 4, Eubanks in Hart po 2.

LA CLIPPERS – BROOKLYN 95:110
George 17 (5/21 iz igre), Zubac (15 skokov) in Powell po 16; Durant 27 (10/16 iz igre, 3/5 za tri), Se. Curry 22 (4/8 za tri), Claxton 13 in 14 skokov.

WASHINGTON – UTAH 121:112
Porzingis 31 (12/20 iz igre, 4/8 za tri) in 10 skokov, Kuzma 23 (8/19 iz igre), Kispert 18 (6/6 iz igre, 4/4 za tri); Clarkson 18 (8/18 iz igre), Markkanen in Sexton po 17.

DETROIT – BOSTON 108:117
Bogdanović 28 (9/15 iz igre, 3/7 za tri), Ivey 26 (4/6 za tri), Hayes 15; Tatum 43 (14/28 iz igre, 7/15 za tri) in 10 skokov, G. Williams 19 in 10 skokov, Smart 18 in 10 podaj.

INDIANA – TORONTO 118:104
Hield 22 (5/11 za tri), Turner 19 in 10 skokov, Smith 16; Anunoby 26 (9/16 iz igre), Boucher 19, Young 15.

PHILADELPHIA – ATLANTA 121:109
Embiid 42 (14/25 iz igre, prosti meti 13/16) in 10 skokov, Maxey 26 (3/5 za tri) in 9 podaj, Harris 21; Young 27 (8/18 iz igre) in 11 podaj, Murray 23, Hunter 15, Capela 14 in 15 skokov.

MIAMI – CHARLOTTE 132:115
Strus 31 (8/14 za tri), Adebayo 24 in 15 skokov, Butler in Vincent po 20; Rozier 22 (8/17 iz igre), Oubre 20.

NEW ORLEANS – HOUSTON 119:106
Williamson 26 (8/9 iz igre, prosti meti 10/12), Nance 22 (8/10 iz igre), Ingram 20; Green 33 (5/10 za tri), Porter 23, Gordon 15.