Luka Dončić je v prvem polčasu dosegel 28 točk, potem pa so ga Cavaliersi podvajali. V ključnih trenutkih so morali odgovornost prevzeti preostali igralci, ki pa so odpovedali. Foto: AP

24-letni Ljubljančan je blestel v prvem polčasu, ko je nasul 29 točk. Mavericksi so zlahka dosegali koše in si ob odmoru priigrali 15 točk prednosti (69:54). Sredi zadnje četrtine so še vedno vodili s 105:96 in prav nič ni kazalo na veliko vrnitev Clevelanda. Caris LeVert je 10 od 29 točk dosegel v zadnjih petih minutah in pol, ko je zrežiral preobrat.

Seth Curry je zadel pet trojk iz devetih poskusov, Tim Hardaway pa ni imel strelskega večera (14 točk, 1/5 za tri). Še vedno sta poškodovana Kyrie Irving in Maxi Kleber.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Cavaliersi blestijo brez treh nosilcev igre
To je bila peta zmaga Clevelanda na zadnjih šestih tekmah. Ključen je bil skok, ki ga je dobil s kar 57:37. Jarrett Allen je zbral 23 skokov, od tega devet v napadu, celotna ekipa Mavericksov pa je zmogla le sedem skokov v napadu.

Cleveland je počival vse od sobote, ko je zanesljivo ugnal Chicago v United Centru. Bil je zelo spočit, in to se je v zadnji četrtini poznalo. Manjkali so trije nosilci igre. Odlični obrambni igralec Evan Mobley, ki v povprečju dosega 17 točk in 10,5 skoka na tekmo, bo zaradi poškodbe kolena počival vsaj do konca januarja. Zaradi zloma čeljusti je odsoten Darius Garland. Donovan Mitchell je zaradi bolezni izpustil že četrto tekmo.

Šov Dončića v prvi četrtini
V prvi četrtini je Dončić nadaljeval ponedeljkovo predstavo v Phoenixu. Zlahka je zaključeval akcije. Cavaliersi so poskusili brez podvajanja v obrambi, a so bili takoj kaznovani. Mavericksi so ob koncu prve četrtine z delnim izidom 15:3 povedli s 37:21. Dončić je v uvodnih 12 minutah dosegel kar 20 točk.

Mavericksi povedli za 20 točk
Na začetku druge četrtine je Dončić počival pet minut, prednost Dallasa pa je le še narasla. Hardaway in Curry sta bila natančna izza črte. Mavericksi so si nabrali najvišjo prednost na srečanju (50:30). Zlahka so polnili koš gostov in ob odmoru imeli 15 točk prednosti (69:54). Dončić je zadel več kot polovico metov v prvem delu (29 točk, 10/17 iz igre).

Cleveland se je sredi tretje četrtine z delnim izidom 9:0 približal na 76:72 po trojki LeVerta. Curry je odgovoril z dvema trojkama in Mavericksi so imeli osem točk naskoka po 36 minutah (90:82).

Trener J. B. Bickerstaff je čestital Maxu Strusu za odlično predstavo v zadnjih minutah. Foto: AP

Kidd predolgo držal Dončića na klopi
Na začetku zadnje četrtine je Dončić počival. LeVert je hitro znižal na 90:87, a sta Hardaway in Exum hitro znova povečala prednost Dallasa. Pet minut in 40 sekund pred koncem je Jason Kidd vzel minuto odmora pri vodstvu s 105:96. V igro se je vrnil Dončić, ki pa ni imel več pravega ritma v napadu. Hitro je izgubil dve žogi in Cavaliersi so se približali na 105:102.

LeVert neustavljiv v končnici
Tudi met mu ni več stekel, trikrat zapored je zgrešil. Na drugi strani se je razigral LeVert, ki je zadel trojko za vodstvo Clevelanda dve minuti pred koncem (105:107). Dallas je bil brez pravih idej v napadu, žoga ni krožila, Dončića pa so podvajali. Allen je zadel dva prosta meta, nato pa se je skozi obrambo sprehodil še sijajni LeVert in povišal prednost Cavaliersov minuto in 13 sekund pred koncem (105:111).

Niang zgrešil oba prosta meta, a je nato Strus blokiral Curryja
Dončić je znižal na 107:111 in dosegel prvi točki Dallasa po petih sušnih minutah. 17 sekund pred zadnjim piskom sirene je Dončić zadel trojko po koraku nazaj in vlil nekaj upanja (110:113). Georges Niang, ki sicer izvaja proste mete 93-odstotno, je obakrat zgrešil. Mavericksi so imeli osem sekund za zadnjo akcijo. Po minuti odmora so Cavaliersi odlično pokrili Dončića, ki je podal do Curryja, njegov met izza črte pa je blokiral Max Strus in oglasila se je sirena.

Caris LeVert je bil junak v končnici. Foto: AP

Dončić znova prevzel odgovornost za poraz
"V zadnji četrtini smo igrali slabo. Moram prevzeti odgovornost, saj sem zgrešil preveč metov. Seth Curry je bil dobro razpoložen, zadel je nekaj trojk, zato sem ga skušal poiskati. V zadnji akciji tekme smo potrebovali trojko. Opazil sem, da je Lively odprt pod košem, a dve točki ne bi bili dovolj. Na naslednji tekmi moramo biti precej boljši v skoku," je na novinarski konferenci povedal Dončić.

Kidd: Cleveland je bil boljša ekipa
"Tudi v zadnji četrtini smo imeli veliko odprtih metov, a nismo zadeli. Tudi Dončić in Curry nista bila natančna. Allen je imel devet skokov v napadu, povzročal nam je velike težave. Cleveland je igral zelo zavzeto in bil je boljša ekipa. V končnici bi morali odigrati precej bolje. Tudi zadnja akcija na tekmi ni šla po načrtih. Nismo postavili bloka za Luko. To se ne sme zgoditi," je bil razočaran trener Kidd.

Poraz New Yorka v Oklahomi
Še naprej navdušuje Oklahoma, ki je premagala New York s 129:120. Shai Gilgeous-Alexander in Jalen Williams sta dosegla po 36 točk. Znova je navdušil novinec Chet Holmgren z 22 točkami. Po torkovi veliki zmagi nad vodilno Minnesoto so Thunderji znova dokazali, da so zasluženo na drugem mestu Zahoda.

Julius Randle (25 točk) in Jalen Brunson (24 točk, 9/19 iz igre, 1/5 za tri) nista preprečila poraza Knicksov, ki so izgubili 18 žog. V prvi četrtini si je Oklahoma nabrala 13 točk naskoka (38:25), Knicksi so izenačili na 83:83, a ni jim uspelo ustaviti obeh ostrostrelcev v končnici.

Kevin Durant je bil neustavljiv v Houstonu, potem ko je razočaral na božični tekmi proti Dallasu. Foto: AP

Durant s trojnim dvojčkom zagotovil zmago Phoenixu
Houston je izgubil proti Phoenixu s 113:129. Kevin Durant je vpisal 18. trojni dvojček v karieri (27 točk, 16 podaj in 10 skokov) za prvo zmago Sunsov na gostovanju po 26. novembru.

Izkušeni Eric Gordon se je vrnil v Houston prvič po menjavi igralcev sredi februarja in navdušil s 27 točkami. V drugi četrtini je nasul 17 točk in zagotovil Phoenixu visoko prednost ob odmoru (55:73).

Sixersi blesteli tudi brez Embiida
Najboljši strelec lige Joel Embiid je zaradi zvina desnega gležnja počival drugo tekmo zapored, a Orlando vseeno ni imel nobene možnosti proti Philadelphii (92:112). Tyrese Maxey je dosegel 23 točk, Tobias Harris in De'Anthony Melton sta jih dodala po 22.

Tekme 27. decembra:
DALLAS - CLEVELAND
110:113 (39:27, 30:27, 21:28, 20:31)
Dončić 39 (14/29 iz igre, 3/10 za tri, prosti meti 8/10), 7 skokov in 6 podaj v 36 minutah, Se. Curry 19 (5/9 za tri), Hardaway 14 (4/13 iz igre, 1/5 za tri), Exum 13, Jones jr. 12 (5/13 iz igre, 0/4 za tri), Lively in Williams po 4, Powell 3, Green 2; LeVert 29 (9/19 iz igre, 6/11 za tri), Allen 24 (9/17 iz igre) in 23 skokov, Okoro 22 (4/7 za tri), Niang 16 (4/8 za tri), Porter 9, 12 skokov in 7 podaj, Strus 8, Wade 3, Thompson 2.

ORLANDO - PHILADELPHIA 92:112
F. Wagner 24 (8/16 iz igre), Suggs 20, Banchero 19 (6/21 iz igre, 1/8 za tri) in 9 skokov; Maxey 23 (9/18 iz igre, 3/6 za tri), Harris (10/23 iz igre) in Melton (4/7 za tri) po 22, Reed 15 in 10 skokov, Embiid ni igral.

WASHINGTON - TORONTO 102:132
Kuzma (6/13 iz igre) in Poole (5/17 iz igre, 1/7 za tri) po 14, Kispert 13; Anunoby 26 (11/16 iz igre, 3/7 za tri), Siakam 22 (9/15 iz igre) in 11 podaj, Barnes 20 (4/8 za tri), 12 skokov in 8 podaj.

BROOKLYN - MILWAUKEE 122:144
Wilson 21 in 10 skokov, Watford 17; Andetokumbo 32 (10/12 iz igre, prosti meti 12/17), 10 skokov in 8 podaj, Middleton 27 (11/18 iz igre, 3/7 za tri) in 10 podaj, Payne 18 (5/8 za tri), Beasley 17 (5/8 za tri).

HOUSTON - PHOENIX 113:129
Sengun 24 (9/18 iz igre, 1/4 za tri), Ja, Green 23 (8/20 iz igre, 6/12 za tri), A. Holiday 13; Durant (16 podaj in 10 skokov) in Gordon (7/11 za tri) po 27, Booker 20 (9/19 iz igre, 1/6 za tri), Allen 16.

OKLAHOMA CITY - NEW YORK 129:120
Jal. Williams (13/17 iz igre, 5/5 za tri) in Gilgeous Alexander (13/23 iz igre, 2/5 za tri) po 36, Holmgren 22 (9/14 iz igre); Randle 25 (7/15 iz igre), Brunson 24 (9/19 iz igre, 1/5 za tri), Quickley 22 (4/5 za tri), DiVincenzo 17 (5/9 za tri).