Rajon Rondo je prvič v karieri odločil tekmo ob pisku sirene. 32-letnik je bil 21. izbor na naboru leta 2006. Phoenix ga je v menjavi igralcev takoj poslal v Boston, kjer je dvakrat igral v finalu proti LA Lakersom. Foto: Reuters

17-kratni prvaki proti 16-kratnim prvakom - NBA-klasika na legendarnem parketu Gardna. LeBron James je dosegel 77. trojni dvojček v karieri (28 točk, 12 skokov in 12 podaj), a vseeno ni bil junak večera. 32-letni Rondo je med letoma 2006 in 2014 igral za Boston, junija 2008 je osvojil tudi naslov prvaka, dve leti pozneje pa je izgubil napeto finalno serijo po sedmih tekmah, ko se je zadnji smejal Kobe Bryant.

Take mete treniram ves čas. Nisem si mislil, da mi bo uspelo odločiti tekmo prav v Gardnu. Ta posnetek si bom vrtel do konca življenja.

Rajon Rondo

Jezerniki so se znašli v velikih težavah, saj so šele na desetem mestu na Zahodu po katastrofalnem porazu proti Indiani v torek (94:136). Zvezdnik New Orleansa Anthony Davis ni prišel v Los Angeles, v menjavi igralcev so dobili le Reggieja Bullocka in Mika Muscalo. Pritisk pred tekmo proti večnim tekmecem je bil zares velik.

James in Rondo se s soigralci veselita najslajše zmage v sezoni. Foto: Reuters

Kyrie Irving je bil zelo motiviran proti Jamesu. Skupaj sta zrežirala edini naslov Clevelanda junija 2016, ko so se Cavaliersi v finalni seriji vrnili po zaostanku z 1:3 v zmagah proti Golden Statu. Irving je zadel odločilno trojko na sedmi tekmi v Oracle Areni. Ker ni želel biti v senci Jamesa, je odšel v Boston. Tokrat ni imel strelskega večera (6/21 iz igre), a je v zadnjih štirih minutah dosegel devet točk in vodil vse akcije Bostona v ključnih trenutkih.

Celticsi povedli za 18 točk
Gostitelji so leteli po parketu in sredi druge četrtine so si priigrali najvišjo prednost na tekmi (53:35) po delnem izidu 10:0, ko je sedem zaporednih točk dosegel Jaylen Brown.
V zadnjih treh minutah pred odmorom je Kentavious Caldwell-Pope dvakrat zapored zadel izza črte po podaji Jamesa in Lakersi so ujeli priključek, ob polčasu so imeli Kelti še devet točk naskoka (66:57).

Osem trojk Lakersov v tretji četrtini
V tretji četrtini so Lakersi zadeli kar osem trojk. Kyle Kuzma je bil natančen štirikrat, James pa je vrhunsko dirigiral orkestru. Vsi mladi košarkarji so sledili ritmu vodje ekipe. Zelo se je poznalo, da so si pošteno oddahnili, potem ko je potekel rok za menjavo igralcev. Lakersi so tretjo četrtino dobili z 42:27 in po 36 minutah igre imeli šest točk naskoka (93:99).

Boston je odgovoril z delnim izidom 15:4, Terry Rozier je zadel dve trojki zapored za 108:103. Minuto in pol pred koncem je Marcus Morris zadel izza črte z leve strani in prednost Bostona je znašala šest točk (124:118).

Mislim, da so košarkarski bogovi nagradili pravo ekipo.

Brad Stevens, trener Bostona

V zelo težkem položaju je Luke Walton vzel minuto odmora, v igro je poslal Caldwell Popa in centra Tysona Chandlerja, ki je odličen v zapiranju rakete. Caldwell Pope je takoj zadel za tri točke, nato pa je Brandon Ingram ukradel žogo Irvingu in James je s trojko z levega kota izenačil na 124:124.

Rondo je imel zadnjo besedo
Na vrsti je bila napeta zadnja minuta. Jayson Tatum je zadel oba prosta meta 34 sekund pred zadnjim piskom sirene. Po minuti odmora je Kuzma s trojko poskrbel za vodstvo Lakersov (126:127). Celticsi so seveda stavili na Irvinga, ki je švignil mimo Ingrama in s polaganjem 11 sekund pred koncem znova zagotovil vodstvo Bostonu (128:127). Brez minute odmora so Lakersi krenili v zadnji napad. Polaganje Ingrama je sijajno ustavil Al Horford, v gneči je Chandler spretno potisnil žogo do Ronda, ki je s petih metrov utišal glasne domače navijače. Veliko slavje Lakersov na parketu največjih tekmecev.

Russell Westbrook je znova plesal v Chesapeake Energy Areni. V soboto bo v Houstonu lovil rekordni deveti zaporedni trojni dvojček. Foto: Reuters

Jezerniki odlični izza črte in obupni pri prostih metih
Boston je zadel vseh 20 prostih metov, Lakersi pa so jih metali katastrofalno (7/18), a so zadeli 22 trojk iz 41 poskusov. Serija petih zaporednih zmag Keltov je končana.

Boj za osmo mesto na Zahoda je vse bolj napet. Indiana je razbila LA Clipperse s 116:92. Sacramento, Lakersi, Dallas in Minnesota so prav tako v igri za končnico.

Westbrook lahko v soboto izenači rekord Chamberlaina
Russell Westbrook je dosegel osmi zaporedni trojni dvojček (15 točk, 13 skokov in 15 podaj) za zmago Ohlahome nad Orlandom s 122:112. To je najdaljši niz trojnih dvojčkov po letu 1968, ko je ta dosežek uspel legendarnemu Wiltu Chamberlainu devetkrat zapored. Westbrook lahko izenači rekord v soboto, ko se bo Oklahoma srečala s Houstonom.

V sezoni 2016/17 je bil Westbrook MVP rednega dela Lige NBA, dvakrat je nanizal sedem zaporednih trojnih dvojčkov, kar je uspelo tudi Michaelu Jordanu v sezoni 1988/89. Na večni lestvici vodi Oscar Robertson s 181 trojnimi dvojčki, drugi je Magic Johsnon s 138, Westbrook jih je zbral že 125.

James in Antetokounmpo izbrala soigralce za tekmo vseh zvezd
LeBron James in Giannis Antetokounmpo sta izbrala soigralce v ekipah za tekmo All Star, ki bo 17. februarja v Charlottu. James je kot prvega izbral Kevina Duranta, Antetokounmpo pa Stephena Curryja.

James je po Durantu izbral nekdanjega klubskega kolega pri Clevelandu Kyrieja Irvinga, zatem pa še Kawhija Leonarda in Jamesa Hardna. V ekipi LeBron bodo še Anthony Davis, Klay Thompson, Damian Lillard, Ben Simmons, LaMarcus Aldridge, Karl-Anthony Towns in Bradley Beal.

Antetokounmpo je po Curryju poklical Joela Embiida, Paula Georga in Kembo Walkerja. V ekipi Giannis bood še Khris Middleton, Nikola Jokić, Russell Westbrook, Blake Griffin, D'Angelo Russell, Nikola Vučević in Kyle Lowry.

Komisar Lige NBA Adam Silver je dal priložnost za nastop še dvem legendarnim igralcem, ki bosta po koncu letošnje sezone končala kariero. Kot posebnega igralca je James izbral Dwyana Wada, Antetokounmpo pa Dirka Nowitzkega.

Za presenečenja sta poskrbela po izboru. James je Westbrooka zamenjal za Simmonsa. Oba kapetana sta se strinjala z menjavo igralcev.