Litovci so povsem omejili učinek sicer sijajnega Scolaja. Foto: Reuters
Kevin Durant
Kevin Durant je bil spet neustavljiv in je le za dve točki zgrešil ameriški rekord Carmela Anthonyja na svetovnih prvenstvih (35 točk, Japonska 2006). Foto: EPA
Russell Westbrook
Russell Westbrook je bil eden bolj zaslužnih za nekoliko občutnejše ameriško vodstvo v tretji četrtini. Foto: EPA
Ruski košarkarji
Ruski košarkarji so sijajno začeli tekmo in Američane napadli pod košem, vendar v drugem polčasu niso bili več konkurenčni. Foto: Reuters
Američani v polfinalu z Litvo

Američani so preskočili še Ruse (89:79). Z bolj agresivno obrambo bi morali ustaviti ali vsaj omejiti odličen litovski met. Gavči ga niso mogli zaradi utrujenosti, osmino finala so kot zadnji igrali v torek zvečer, in prevelike obremenjenosti začetne peterke v Turčiji.

Jonas Mačiulis je z že osmo litovsko trojko (8/8) v 18. minuti zadel za 44:28, prvič je ekipa Kestutisa Kemzure izza črte 6,25 zgrešila šele minuto kasneje. Ob polčasu (50:30) je bil met Litovcev za tri 8/10, Argentincev pa 0/9.

Litovci so obenem z izrednim zapiranjem in prevzemanjem povsem omejili učinek prvega moža gavčev in naj strelca prvenstva (30,3 točke) Luisa Scolaja, s čimer so opravili več kot pol naloge, v drugem delu pa še višali prednost. Po trojki Simasa Jasaitisa je bilo v tretji četrtini že 66:36.

Durant že do polčasa 19 točk
Američani so glavni del posla naredili v drugem polčasu, ko so na krilih Russlla Westbrooka (sedem točk zapored) v 26. minuti povedli prvič z več kot desetimi točkami razlike (58:47), nato pa še s 63:50. Nasprotniki se pod deset točk razlike niso več spustili, so se pa približali na 84:72, vendar je dvome razrešil znova neustavljivi Kevin Durant. Na koncu je dosegel 33 točk, do polčasa 19.

Takrat je bila ekipa ruskega trenerja Davida Blatta še dokaj enakovredna. Ob premišljenem metu in izvrstni conski obrambi se je prva četrtina končala s 25:25, druga pa le s petimi točkami prednosti za Američane.

Že včeraj so se v polfinale poleg Turkov prebili še Srbi, ki so v sklepnih trenutkih premagali branilce naslova Špance (92:89).

ČETRTFINALE, Carigrad:
ZDA
- Rusija (C)
89:79 (25:25, 19:14, 26:17, 19:23)
Durant 33, Billups 15, Westbrook 12, Iguodala, Gordon in Rose in Odom (12 skokov) po 6, Chandler 3, Curry 2; Bikov 17, Voroncevič 14 in 12 skokov, Mozgov 12, Voronov 9, Kvostov 8, Monja 5, Kaun in Žukanenko po 4, Ponkrašov 3, Fridzon 2.

LITVA - ARGENTINA (D)
104:85 (28:18, 22:12, 35:23, 19:32)
Jasaitis 19, Kleiza 17, Delininkaitis in Pocius po 16, Kalnietis, Jankunas in Mačiulis po 12; Delfino 25, Scola 13, Jasen 11, Prigioni in L. Gutierrez po 7, Quinteros in Cequeira po 6, Oberto in J. Gutierrez po 4, Mata 2.

ZDA - LITVA

Finale (20.30) in tekma za 3. mesto (18.00) bosta v nedeljo.

Za mesta od 5 do 8, petek ob 17.00:
SLOVENIJA - ŠPANIJA

Ob 20.00:
RUSIJA - ARGENTINA

Zmagovalca bosta v nedeljo (14.00) igrala za peto mesto, poraženca pa v soboto (14.00) za sedmo.