Nedvomno prvo ime srečanja - kapetan Slovenije Jaka Lakovič. Foto: Reuters
Primož Brezec
Primož Brezec je vseh 16 točk dosegel v prvem polčasu. Foto: Reuters
Gašper Vidmar
Tiago Splitter je imel veliko težav z obema centroma, tako z Brezcem kot tudi z Gašperjem Vidmarjem. Foto: Reuters
Lakovič rešil potapljajočo se barko

V prvem polčasu so Slovenci prikazali izjemno igro, si v drugi četrtini priigrali visoko prednost, ki jim jo je uspelo v tretji četrtini zadržati, nato pa so Brazilci naredili delni izid 15:0 in se približali na vsega dve točki zaostanka (70:68). V preteklosti je Slovenija že izgubljala taka srečanja, a ta ekipa je dokazala, da se zmore rešiti tudi po takih težavah, kar je neprecenljivo.

Popoln preobrat je z dvema trojkama preprečil izjemni Jaka Lakovič, ki je dosegel 20 točk in zadel kar šest metov izza črte. Z zmago si je Slovenija zagotovila drugo mesto v skupini B. Pri Braziliji je bil najboljši strelec Marcelo Machado, ki je zrežiral priključek. Prav tako je dosegel 20 točk. V četrtek Slovenijo čaka še obračun z Iranom. Varovanci Memija Bečiroviča so povsem zaustavili Marcelinha Huertasa, ki je blestel proti ZDA, prav tako pa jim je uspelo onemogočiti najnevarnejšega brazilskega strelca Leandra Barboso.
Odličen začetek Primoža Brezca
Bečirovič je začetno peterko prilagodil brazilski, ki začenja s tremi nizkimi igralci. Tako je ob Lakoviču in Goranu Dragiču začel še Sani Bečirovič, pod košem pa pričakovano Uroš Slokar in Primož Brezec. Slednji je dosegel prve štiri slovenske koše (8:7). V 5. minuti se je drugi Slovenec vpisal med strelce. Za 10:9 je po lepi akciji zadel Dragič. Tiagu Splitterju, ki je imel veliko dela z Brezcem, je takoj po vstopu v igro težave povzročal tudi Gašper Vidmar. V zadnji minuti je nad 22-letnim centrom grob prekršek napravil Marcus Vinicius. Vidmar je moral zaradi bolečin v rami na klop. Sodniki grobe osebne napake niso označili za nešportno. Zaradi protestov ob nedosojeni napaki si je Boštjan Nachbar prislužil tehnično napako. Dragiča je v protinapadu ob koncu četrtine za malo prehitela sirena in ostalo je 20:18.
Začetek druge četrtine s 14:0
V 12. minuti so si tehnično napako prislužili še Brazilci. Sodnikom je imel veliko povedati Anderson Varejao. Slovenci so slabše minute Brazilije znali kaznovati. Po odlični podaji Nachbarja je razpoloženi Brezec povišal vodstvo na 8 točk (26:18). Slovenskega naleta ni uspelo prekiniti Rubnu Magnanu z minuto odmora. Takoj po "time outu" je Miha Zupan zabil za 10 točk razlike, za 30:18 pa je zadel Nachbar. Prvi točki so Brazilci v drugi četrtini dosegli šele v šesti minuti. Dva koša je dosegel Splitter in Bečirovič je takoj vzel minuto odmora. Manjšo serijo novopečenega člana Spursov je z metom izza črte prekinil Lakovič (37:24). Kapetan reprezentance je z izjemno trojko z velike razdalje postavil izid polčasa (44:30).
Slovenci odgovorili na vsako brazilsko serijo
"Jale" je drugi polčas odprl z natančnim metom za tri, a je na nasprotni strani z enako mero odgovoril Marcelinho. V naslednjem napadu je bil izza črte uspešen še Guilherme Giovannoni, Splitter pa je po zgubljeni žogi Slovenije v protinapadu zabil za delni izid 8:0 (47:38). Serijo ameriških prvakov je po minuti odmora prekinil Lakovič. V 23. minuti si je že 4. osebno napako prislužil Vidmar. Minuto pozneje je po lepi podaji Bečiroviča in trojki Nachbarja Slovenija "ušla" na 12 (54:42). Alex Garcia je dosegel pet zaporednih točk in zaostanek znižal na -8. Bečirovičevi varovanci so našli odgovor tudi na to manjšo serijo in do konca četrtine znova povišali razliko (67:51).
15:0 in popoln mrk prekinil Lakovič
Prvi napad zadnje četrtine je z novo trojko zaključil Lakovič. Sledil je nov nalet Brazilcev, ki ga je z dvema trojkama sklenil veteran Machado (70:59). Slovenci so zapravili štiri zaporedne napade, Barbosa in Machado pa sta s protinapadoma znižala na 70:63. Po novi izgubljeni žogi Slovenije je znova za tri zadel razigrani Machado, Splitter pa približal na vsega dve točki zaostanka (70:68). Šestminutni strelski post Slovenije je prekinil Lakovič, ki je zadel trojko in končal delni izid Brazilije 15:0. Dve minuti in pol pred koncem je s tretjo trojko v zadnji četrtini Lakovič dvignil razliko na varnejših 8 (76:68). 22 sekund pred iztekom igralnega časa je dokončno zmago Slovenije s trojko potrdil Nachbar.